پزشکی: آفت

9 مهر 1390   Negin Bagherani   مطالب و مقالات, بهداشت و درمان, پزشکی   0 نظر   774 بازدید   |

 

آفت چیست
آفت چیست؟

آفت عود کننده:

تعريف: زخمهاي عود کننده بطور معمول در دوران طفوليت تا بلوغ شروع مي شوند و بهبودي آن حدود ۱ تا ۴ هفته طول مي کشد. زخم آفت معمولاً گرد يا بيضي بوده و يک حاشيه قرمز زنگ با مرکز زرد يا خاکستري دارد...عوامل ايجاد کننده:

علت واقعي اين بيماري هنوز ناشناخته است . سابقه خانوادگي در يک سوم بيماران ديده مي شود . در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد بيماران اختلالاتي مانند کمبود آهن يا فوليک اسيد يا ويتامين B12 دارند.

عواملي مانند هيجانات روحي، ضربه، قاعدگي، حساسيتهاي غذايي نيز در ايجاد اين بيماري مؤثرند.

اين بيماري همچنين در ايدز و بندرت در کودکان همراه با گلو درد و تب و در بعضي از بيماريهاي ديگر ديده مي شود. با گذشت سن شدت بيماري کاهش و يا بهبود مي يابد و تا کنون عامل عفوني براي اين بيماري کشف نشده است.


علائم باليني:

آفت يا يک بيماري شايع بوده و تا ۲۰ درصد جمعيت را مبتلا مي سازد. در افرادي که سطح اقتصادي و اجتماعي بالاتري دارند شايعتر است و سه فرم عمده دارد:

۱ - فرم مينور ( کوچک ) که حدود ۸۰ درصد موارد را شامل مي شود . اين فرم عمدتاً در گروه سني ۱۰ تا ۴۰ سال ديده شده و ناراحتي مختصري ايجاد مي نمايد.

زخمهايي بين ۲ تا ۴ ميليمتر در لبها، گونه ها، کف دهان و زير زبان ايجاد مي شود. اين زخمها در لثه ها، کام و روي زبان شايع نيستند.

تعداد زخمها در يک زمان معمولاً کم بوده و بين ۱ تا ۶ عدد متغير است. ضايعات طي ۷ تا ۱۰ روز بهبود يافته ولي با فواصل نامنظمي ممکن است عود کند.

زخمهاي معمولاً گرد و يا بيضي بوده ولي ممکن است خطي باشند. رنگ زخم ابتدا زرد رنگ بوده ولي بتدريج خاکستري مي شود. حاشيه زخم ملتهب و قرمز رنگ است و بهبودي بدون جوشگاه صورت مي پذيرد.

۲ - فرم ماژور (بزرگ) حدود ۱۰ درصد موارد را شامل مي شود. اين زخمها بزرگتر بوده، عود بيشتري داشته، مدت بيشتري باقي مي ماند و از نوع مينور دردناکتر مي باشد. اندازه آنها ممکن است از يک سانتي متر هم بزرگتر شده و در هر جاي دهان حتي روي زبان و کام نيز ديده شوند. تعداد آنها کم ( معمولاً ۱ تا ۶ عدد ) و طي ۱۰ تا ۴۰ روز بهبود مي يابند. بهبودي آنها مي تواند با بجا گذاشتن جوشگاه باشد.

۳ - فرم شبه تبخال: اين فرم در سنين کمي بالاتر از فرمهاي قبلي ديده شده در خانمها شايعتر است. اين فرم بشدت دردناک بوده و آنقدر فواصل عود کم است که زخم تقريباً بطور مداوم وجود دارد.

اين فرم با ايجاد تاولهاي ريز شروع مي شود که سريعاً تبديل به زخمهاي کوچک ( ۲ ميليمتري ) مي شوند. اين ضايعات در هر جاي دهان ممکن است باشند. اين زخمها بزرگتر شده و به يکديگر مي پيوندند تا يک زخم ‌بزرگ که طي ۱۰ روز يا بيشتر بهبود مي يابد تشکيل شود. بدليل شباهت ظاهري اين فرم آفت به تبخال، فرم شبه تبخال نام گرفته است، ولي دليلي بر دخالت ويروس تبخال در اين بيماري وجود ندارد.


پيش آگاهي:
در عمده بيماران بيماري با گذشت عمر بهبود يافته يا دفعات عود کم مي شود. در صورتي که در يک فرد بالغ آفت شروع يا تشديد شود بايستي به يک عامل زمينه اي مشکوک شويم.درمان:
ابتدا بايستي بيماريهايي که آفت معمولاً به همراه‌آنها ديده مي شود يا عوامل مستعد کننده عمومي براي ايجاد آفت رد شوند.

درمان هميشه رضايت بخش نيست ولي رعايت بهداشت دهان و استفاده از دهان شويه تتراسايکلين، مي تواند به بهبودي بيمار کمک نمايد. در صورتي که ارتباط با يک ماده غذايي ( مثل گردو و پسته و... ) ديده مي شود بايستي آن ماده غذايي از رژيم غذايي بيمار حذف شود.

ارسال کننده: ندا کشاورز
ایمیل: nedakeshavarz92@gmail.com
یاهو آی دی: nedali9257
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.