علمی پزشکی پوست و مو پرمویی هيرسوتيسم
پرمويي (هيرسوتيسم)
پرمويي يا هيرسوتيسم در اثر توليد بيش از حد آندروژن (هورمون مردانه) ايجاد مي شود و معمولاً با دوره هاي بدون تخمک گذاري در زنان و از بين رفتن عملکرد دوره اي قاعدگي همراه است...بايد ارزيابي دقيق و توأم با همدردي از زني که از پرمويي شکايت دارد به عمل آيد. از نظر يک زن بيمار، رشد مو در صورت و شکم يا سینه ها از چند نظر ناراحت کننده است. آيا اين مسأله يک بيماري است؟ آيا تغييري در جنسيت وي رخ داده است؟ آيا پذيرش جامعه تغيير خواهد کرد؟ آيا باروري وي مختل خواهد شد؟

عواملي که بر رشد مو اثر مي گذارند شامل ۴ مورد زير است:

۱- آندروژن ها، بويژه تستوسترون که رشد مو را آغاز مي کند.

۲ - استروژن ها که اصولاً بر خلاف آندروژن ها عمل مي کنند و سرعت و آغاز رشد را به تأخير مي اندازند.

۳ - پروژستين ها داراي اثر مستقيم اندکي بر مو هستند.

۴ - حاملگي (مقادير بالاي استروژن و پروژسترون) مي تواند همزماني رشد موها را افزايش دهد و منجر به دوره هاي رشد مو و ريزش آن شود. البته عوامل غيرهورموني نيز مي توانند بر رشد مو اثر بگذارند. (مانند دماي موضعي پوست، مقدار جريان خون و تورم يا ادم)

پيگيري تشخيصي هيرسوتيسم

ارزيابي آزمايشگاهي اوليه پرموئي شامل اندازه گيري ميزان خوني تستوسترون و ۱۷ آلفا هيدروکسي پروژسترون است. به عنوان قسمتي از ارزيابي عدم تخمک گذاري ، ميزان عملکرد تيروئيد و پرولاکتين بايد بررسي شود. معاينه دقيق سینه ها از نظر ترشح شير مهم است و نمونه برداري از بافت دروني رحم (آندومتر) بايد مورد توجه قرار گيرد. غربالگري هورمون محرک تيروئيد در زناني که از ريزش موي موضعي شکايت دارند ضروري است. علاوه بر اين، بايد در مورد احتمال بالا رفتن انسولين خون توجه لازم به عمل آيد.

شايع ترين مشکل باليني در اين زنان، قاعدگي هاي نامنظم است که تقريباً در ۷۰ درصد از زناني که تخمک گذاري نمي کنند پرموئي ايجاد مي شود. شرح حال خوب، معمولاً ميتواند بعضي از علل نادر هيرسوتيسم را آشکار کند. آنچه در گرفتن شرح حال اهميت بسيار دارد، سرعت ايجاد پرمويي است. در زناني که بعد از ۲۵ سالگي دچار پرموئي مي شوند و در عرض چند ماه پيشرفت سريع عضلاني شدن بدن را نشان مي دهند معمولاً غده هاي توليد کننده آندروژن وجود دارد.

کليات درمان پرموئي

تقريباً در تمام بيماران مبتلا به هيرسوتيسم، توليد فراوان آندروژن به همراه وضعيت ثابت و مداوم عدم تخمک گذاري وجود دارد. درمان بايد در جهت قطع اين وضعيت ثابت انجام شود. در بيماراني که خواهان حاملگي هستند، تخمک گذاري را مي توان با روش هاي القائي انجام داد. در بيماراني که نمي خواهند حامله شوند، مي توان با استفاده از اثر قوي عوامل پروژستروني، ساختن هورمون هاي مذکور را در تخمدان سرکوب کرد.

قرص هاي جلوگيري از حاملگي به ميزان و دوزهاي پائين در درمان آکنه و پرموئي مؤثر است . سرکوب ميزان تستوسترون آزاد، نياز به مقادير بيشتري از آنها دارد که با تجويز پزشک متخصص انجام خواهد شد.

يکي از ويژگيهاي مشخص هيرسوتيسم، پاسخ آهسته آن به درمان است. با توجه به سيکل رشد مو، اين تغيير به زمان نياز دارد. بيمار بايد توجه داشته باشد قبل از اينکه کاهش قابل ملاحظه اي در رشد مو ايجاد شود، بايد سرکوب هورموني حداقل براي ۶ ماه ادامه يابد. بنابراين، درمان توأم با الکتروليز توصيه نمي شود، مگر اينکه سرکوب هورموني حداقل به مدت ۶ ماه ادامه داشته باشد.

بعضي از بيماران مدتي بعد از درمان در حالي که مأيوس هستند به پزشک خود مراجعه مي کنند، زيرا موها هنوز وجود دارند. اثر درمان (جلوگيري از رشد موهاي جديد) ممکن است تا از بين رفتن موهاي ضخيم پيشين آشکار نشود.

طول مدت درمان:
بعد از ۲-۱ سال درمان، قطع درمان دارويي و مشاهده بازگشت يا عدم بازگشت دوره هاي تخمک گذاري، سودمند است. حتي در بيماراني که در آنها عدم تخمک گذاري ادامه مي يابد. سرکوب ترشح تستوسترون به مدت ۲۴-۶ ماه بعد از قطع درمان ادامه مي يابد.


ارسال کننده: محمد شفازند
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.