رژیم غذایی متنوع رومیان باستان‌
رژیم غذایی متنوع رومیان باستان‌
باستان‌شناسانی که در حال کار روی سیستم اتصال فاضلاب و زهکشی شهر باستانی «هرکولانوم» در نواحی خلیج ناپل در ایتالیا بودند پس از برخورد با فضولات انسانی که در مکان حفاری به دست آمد، توانستند رژیم غذایی معمول رومیان را که سرشار از سبزیجات و میوها خصوصا انجیر و منابع پروتئینی همچون خارپشت دریایی و موش زمستان خواب بوده است، کشف کنند...هرکولانوم و همسایه‌اش شهر پامپی در میان شهرهایی قرار داشتند که پس از فوران آتشفشان وزو سال 79 پس از میلاد مسیح یعنی حدود 1930 سال پیش، خراب شده و زیر خاکسترهای آتشفشانی مدفون شده‌اند.

باستان‌شناسان مدرسه بریتانیایی روم در حال کار و کاوش روی سیستم آب و فاضلاب شهر که 86 متر طول دارد بودند که ضمن حفاری یک ساختمان 3 طبقه به بقایای متراکم فضولات انسانی برخورد کردند. این بقایا در نتیجه سرازیر شدن فاضلاب طبقات بالایی به سمت پایین و انباشته شدن در مخزن فاضلاب طبقه همکف به وجود آمده بود.

در این مخزن فاضلاب همچنین اشیایی نظیر سکه، حلقه، سنگ‌های گرانبها، مهره‌های کوچک، دانه تسبیح و گیره موی استخوانی نیز کشف شد.

باستان‌شناسان حین کار روی پروژه حفظ و نگهداری هرکولانوم زمانی که در جستجوی راهی برای جلوگیری از تخریب و غرق شدن این مکان تاریخی طی دوره بارش‌های سنگین بودند به شکل تصادفی با زهکشی فاضلاب برخورد کردند.

این سیستم دارای بزرگ‌ترین رسوبات ارگانیک مربوط به دوره رومیان باستان است که تاکنون یافت شده است. اگر این مجموعه قبل از این یافت می‌شد به دلیل آن که باستان‌شناسان دارای تکنولوژی پیشرفته امروزی برای تجزیه و تحلیل آن نبودند به احتمال زیاد دور انداخته می‌شد.

باستان‌شناسان مدت 10 سال در حال کار روی این مکان بوده‌اند و طی این مدت اشیای‌ زیادی همچون بلورجات، کاسه‌های سفالی، قوری و تغار کشف کرده‌اند. در بین اشیاء‌کشف شده، قوری‌هایی با ساختار مبتکرانه وجود داشت که متخصصان احتمال می‌دهند از این ظروف برای فربه کردن موش زمستان خواب، استفاده می‌شده است.

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد حدود 150 سکنه از طبقه متوسط و پایین در این مکان زندگی می‌کرده‌اند که رژیم غذایی آنها بسیار متنوع‌تر از چیزی است که دانشمندان فکر می‌کردند. این رژیم اساسا یک رژیم مدیترانه‌ای شامل مقادیر فراوان سبزیجات، تخم‌مرغ، زیتون، خارپشت دریایی و انجیر است. رسوبات یافت شده ناگفته‌های زیادی در مورد رژیم غذایی طبقه متوسط و پایین 2 هزار سال قبل دارد. تاکنون اطلاعات زیادی در مورد رژیم غذایی ثروتمندان در قدیم می‌دانستیم و اطلاعات موجود درباره رژیم غذایی طبقات پایین و متوسط جامعه بسیار اندک بود.

نتایج به دست آمده و اشیای‌کشف شده از این مکان قرار است سال 2013 در موزه «بریتیش» لندن به نمایش درآیند.
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.