ناخن سالم، بدن سالم 

ناخن سالم، بدن سالمناخن سالم، بدن سالم


ناخن هاي سالم
داشتن ناخن هاي سالم، انعکاسي از سلامت کلي فرد نيز هست. مطمئن شويد، همان قدر که به دندان ها و پوست تان اهميت مي دهيد، براي مراقبت از ناخن هاي تان هم زمان کافي صرف مي کنيد. 
مراقبت از ناخن ها چيزي بيش تر از فقط کوتاه کردن و لاک زدن آن ها است. 
داشتن يک روش زندگي بي حساب و کتاب، عادات غذايي عجيب و غريب، سيگار کشيدن و حتي خانه داري مي تواند باعث شود که ناخن هايتان به کمک احتياج داشته باشند. 
بنابراين ضروري است که بدانيد چگونه ناخن هاي سالمي داشته باشيد و مطمئن شويد که هميشه از آن ها به خوبي مراقبت مي کنيد. 
همگي ما ناخن هايي صيقلي و سالم مي خواهيم که بدرخشند. پديکور و مانيکور ترتيبي مي دهند که ناخن ها در ظاهر خيلي عالي به نظر برسند، ولي اين نيز لازم است که آن ها را تقويت کنيم و با رعايت چند نکته ي ساده، از سلامتي آن ها مطمئن شويم.

  

چند نکته براي مراقبت از ناخن ها
يک روش ساده و موثر براي کمک به درخشش ناخن هاي سالم، اين است که چند قطره ليمو ترش را بر روي پنبه بچکانيم، و هر ناخن را 5 يا6 بار با آن به آهستگي ماساژ دهيم. مي توانيد زماني که آب ليمو را کاملا خارج کرديد، پوست ليمو را هم روي ناخن هايتان بماليد. پس از چند دقيقه دست هايتان را با آب بشوييد. 
هرگز، از لاک پاک کن هاي داراي استون يا فرمالدئيداستفاده نکنيد. در عوض به جاي آن، از پاک کننده هاي داراي استات استفاده کنيد. 
درست پس از حمام کردن و يا شستن دست ها، ناخن هايتان را سوهان نکشيد، چراکه احتمال شکستن ناخن هاي مرطوب زياد است. 
مطمئن شويد که سوهان ناخن را فقط در يک جهت مي کشيد. سوهان ناخن را به صورت حرکت رفت و برگشتي بر روي ناخن نکشيد چراکه آن را شکننده مي کند. اگر مي خواهيد ناخن هاي محکم و براقي داشته باشيد، برق ناخن را امتحان کنيد; با تقويت خون رساني به ناخن، باعث رشد سريع تر آن مي شود. 
تا حد امکان از ناخن هاي مصنوعي استفاده نکنيد; نه تنها چسب و مواد شيميايي آن به ناخن ها آسيب مي رساند، بلکه موجب بيماري هاي قارچي ناخن نيز مي شود. 
با ماليدن روغن بادام به ناخن ها به صورت روزانه، آنها را صاف و سالم کنيد. 
اگر نگران شکنندگي ناخن هايتان هستيد، استفاده از روغن زيتون تازه را به شما پيشنهاد مي کنيم. روزانه براي مدت تقريبا يک ماه، ناخن هايتان را به مدت 10 تا 15 دقيقه در روغن زيتون قرار دهيد. اين عمل مملو از مهرباني شما نسبت به ناخن هايتان، شما را از ناخن هاي آسيب ديده، ضعيف و پوسته پوسته نجات مي دهد! 
ناتاشا کالرا، يک دانشجوي مطابق مد روز در مرکز مطالعات مديريتي در شهر بنگلورهند است. او ما را مطمئن کرد که با انجام چهار روش ساده که خودش هر هفته به صورت مداوم انجام مي دهد، سلامت ناخن هايش تضمين مي شود. 
پيشنهاد او بدين صورت است: "استفاده از سوهان و برق ناخن به صورت هفتگي، استفاده از کرم مرطوب کننده مناسب براي دست و يا کرم ناخن، و استفاده از ناخن گير براي کوتاه کردن ناخن ها به صورت مستمر در مدت زماني طولاني، براي سالم نگه داشتن ناخن هايتان بسيار مفيد و موثر است. همچنين، نوشيدن آب و خوردن غذاي سالم بايد در برنامه غذايي روزانه تان گنجانده شود. اين نکات کوچک براي مدتي طولاني ناخن هاي زيبايي براي شما به همراه مي آورند." 

تضمين سلامت ناخن ها از طريق تغذيه سالم و کافي 
اگر وجود پوست اطراف ناخن شما را اذيت مي کند، توصيه مي شود که غذاهايي سرشار از پروتئين، ويتامينC و اسيد فوليک مصرف کنيد. 
مطمئن شويد که نيمي از برنامه غذايي روزانه تان شامل ميوه هاي تازه و سبزيجات خام باشد. در اين صورت، ويتامين ها، مواد معدني و آنزيم هاي مورد نياز ناخن هاي تان تامين مي شوند. 
استفاده از مکمل هاي غذايي مانند اسپيروليناو کلپ، ناخن هاي شما را محکم و سالم مي کند. 
کمبود ويتامين ب12، منجر به خشکي، تيرگي ناخن، قوس دار شدن و کجي انتهاي ناخن مي شود. پس مطمئن شويد که از اين ويتامين به ميزان کافي در رژيم غذايي تان گنجانده ايد. 
اگر ناخن هايتان خيلي شکننده و خشک هستند، مصرف غذاهاي سرشار از ويتامين آ (مثل زردآلو، کلم بروکلي، هويج و پنير) و مواد غذايي حاوي کلسيم (مثل شير، ماست، پنير و بادام) را بيشتر کنيد. 
آب هويج، سرشار از کلسيم و فسفر است، و به استحکام ناخن هايتان کمک مي کند. سعي کنيد تا جايي که مي توانيد آب هويج تازه بنوشيد. 
اگر رنگ ناخن هايتان به جاي صورتي سالم، تيره رنگ و کدر است، هر روز چغندر تازه مصرف کنيد. چغندرها منابع خوب ويتامينC و ويتامينD هستند و تيرگي ناخن هايتان را هم از بين مي برند. 
خوردن کشمش مي تواند به درخشندگي ناخن هايتان کمک کند. علت، داشتن آهن فراوان در کشمش است که مطمئنا به جلا و درخشندگي ناخنهاي تان کمک خواهد کرد. 
نوشيدن آب نه تنها سموم بدن را دفع مي کند و موجب درخشندگي پوست مي شود، بلکه در افزايش سلامت ناخن ها هم موثر است. نوشيدن آب- اين مايه باارزش حيات- باعث آب رساني به ناخن ها و درخشش آن ها مي شود. فراموش نکنيد که براي داشتن ناخن هاي فوق العاده زيبا، مواد غذايي سرشار از بيوتين را مصرف کنيد همانند جگر، تخم مرغ، تمامي دانه ها، و آووکادو. 
اگر بتوانيد اين نکات ساده را رعايت کنيد، داشتن ناخن هاي سالم، ديگر رويايي و دور از دسترس نيست. ناخن ها تا حد زيادي وضعيت سلامت شخص را نشان مي دهند. ديگر زمان آن است که به طور جدي از ناخن هايمان مراقبت کنيم و مطمئن شويم که ناخن هاي دست و پايمان سلامت و صورتي رنگ هستند! 

به همت: زهرا سلیمانی

 

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.