سفیدی دندان ها
دندان‌هاي بسيار سفيدي كه شما در دهان اغلب بازيگران معروف مي‌بينيد، نتيجه تلاش خودشان و دندانپزشكان و متخصصان ارتودنسي است. رنگ دندان‌ها در اغلب موارد سايه‌هاي زرد، خاكستري يا حتي آبي در خود دارد. هر فردي همانند رنگ چشم يا مو، رنگ دنداني خاص دارد.

رنگ دندان به طور ارثي از پدر يا مادر به شما به ارث مي‌رسد، ولي نگهداشتن و مراقبت از اين دندان‌ها براي زردتر شدن يا سياه‌تر شدن نتيجه نگاه و تلاش شماست.
اين مواد در تغيير رنگ دندان‌هايتان تاثير دارند: در افراد سيگاري تغيير رنگ دندان‌ها بيشتر اتفاق مي‌افتد. چاي، قهوه و انواع نوشابه‌ها مي‌توانند باعث تغيير رنگ دندان‌ها شوند.مصرف غذاهاي قندي باعث افزايش تعداد ميكروب‌ها و اسيد حاصل از آنها مي‌شود. با ترشح اسيد و حل شدن مينا، رنگ زرد دندان فرصت زيادتري براي بروز پيدا مي‌كند و به مرور زرد و زردتر مي‌شود. با افزايش سن نيز رنگ دندان‌ها تغيير مي‌كند، ولي اگر شما از عادت‌هاي بد دوري كنيد اثر افزايش سن را مي‌توانيد تا حدي به تاخير بيندازيد.

از همه اينها كه بگذريم اگر بخواهيم دندان‌هايمان سفيدتر شوند چه بايد بكنيم؟

سفيد شدن دندان‌ها با روش‌هاي رايج توسط هر كسي و با هر روشي هم كه انجام شود يك راه دائمي‌ نيست. سفيد كردن با روش‌هاي بليچينگ نتيجه‌اي براي مدت زمان حداكثر يكساله دارد. با لامينيت دندان‌ها هر چند تغيير رنگ با كندي اتفاق مي‌افتد، ولي خطر بروز مشكلات مرتبط با نياز به تكرار اين درمان‌ها همواره وجود دارد. براي كساني كه روش‌هاي بليچينگ را ترجيح مي‌دهند اين كار بايد در دوره‌هاي 6 تا 12 ماهه تكرار شود. به غير از هزينه كردن براي سفيدي دندان، شما از راه‌هاي زير هم ممكن است سود ببريد:

سيگار نكشيد، چاي كمرنگ بنوشيد و حداقل روزي يك‌بار دندان‌هايتان را مسواك بزنيد. براي كمك به برداشته شدن تركيبات مختلف از روي دندان سعي كنيد از خمير دندان‌هاي متفاوت به طور متناوب استفاده كنيد.

مثلا يك شب از خميردندان ضدپوسيدگي، يك شب از خميردندان سفيدكننده و يك شب از خميردندان‌هاي طبيعي استفاده كنيد. براي بررسي وضعيت بهداشتي و اثرات مفيد و مخرب نحوه مسواك زدنتان با دندانپزشك مشورت كنيد.

هرگاه ماده شيريني مي‌خوريد حداقل با آب فراوان آن را شستشو دهيد. سيب تازه و هويج هم علاوه بر ساير خواص خوبي كه دارند مي‌توانند به عنوان مسواك طبيعي عمل كنند. سعي كنيد مرتب از اين گروه هم استفاده كنيد.

اگر از نوشابه استفاده مي‌كنيد، نحوه استفاده از آن مهم است. نوشيدن اين مواد با ني امكان تماس آنها با سطوح دنداني را بشدت كاهش مي‌دهد، بنابراين از اثرات مخرب آن و تاثير آن روي رنگ دندان تا حد زيادي كاسته مي‌شود.


به همت : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.