رود نیل تاریخی
رود نیل

هیچ تمدنی در مصر بدون رود نیل نمی توانست دوام آورد. اقلیم مصر بیابانی است، و رود نیل منبع اصلی آب است. قدیمی ترین مصریان به وضوح درک می کردند که رود نیل، بی اغراق، منبع زندگی یا مرگ برای آنان است. مورخ آدولف ارمن مبالغه نکرده است هنگامی که گفته است:
...اکنون می فهمیم که تاثیر[رود نیل] بر تاریخ و دوره پیش از تاریخ مصر نه فروتنانه و نه کاملا" سودمند بوده است. برای مثال، طغیان های سالانه ای که ستون فقرات حاصلخیزی شگفت انگیز مصر بودند، نگرانی عمومی بسیاری... ایجاد می کردند. اگر طغیان ها خیلی مرتفع بودند، ممکن بود کل شهرها نابود شوند و هزاران تن در سیل های ناگهانی یا بعدا" از قحطی از میان بروند.
 
رود نیل هر شکلی را که فرهنگ مصری قرار بود بپذیرد ایجاد می کرد، از جمله مراسم مذهبی، اقتصاد، و ساختار زندگی روزمره در آن فرهنگ. این رود برای مصریان چنان حیاتی بود که دعاها و سرودهایی برای آن ساختند. برای مثال، این دعای مصری مورخان را از نحوه نگرش مصریان دوره پیش از سلسله ها له قدرت زندگی بخش این رود مطلع می سازد. تا مصر را سیراب سازی... نیل مرغزارهایی را که او[خدای] رع [رَع] برای تغذیه همه چارپایان آفرید آبیاری می کند. نیل به مکان های بیابانی، که دور از آب می دهد، این شبنم رع است که از آسمان فرو می بارد.))
 
رود نیل مصر را از جهات مختلف شکل داد، و دو گروه مجزای دوره پیش از سلسله ها را ایجاد کرد. این رود در نواحی سمت جنوب دره ای باشکوه ایجاد کرد. این دره مصر علیا پر از با تلاق ها، زمین های مردابی، و انبوهی از جانوران آبزی و ماهی ها بود. مردمی که در این ناحیه پدیدار شدند بر شکار و گردآوری خوراک متکی بودند، و فرهنگ بدوی بدون اسکانی را ایجاد کردند که بر تملک و تسخیر زمین متمرکز بود.
 
همچنان که رود نیل به سمت شمال جریان می یافت، ناحیه مثلثی حاصلخیزی را در کنار دریای مدیترانه ایجاد می کرد. این ناحیه، که معروف به مصر سفلی بود، برای کشت محصولاتی شامل گندم و جو عالی بود. مردمی که در این ناحیه ساکن بودند روستاهایی ساختند و به کشت محصولات زراعی پرداختند، و جوامع ثابتی ایجاد کردند که بر تجارت، حکومت ، و اعتقادات مذهبی بودند.

این ((دو سرزمین)) چنان متمایز بودند که خود مصریان دو نام جداگانه به آن ها دادند. دره مصر علیاتا- شما نامیده شد که به معنی ((سرزمین نی شما)) است. تا مهو، (( سرزمین گیاه پاپیروس)) نام مربوط به دلتای مصر سفلی بود. این دو فرهنگ چگونه و چه وقت پدیدار شدند هنوز کاملا" معلوم نیست، اما پژوهشگران به قدر کافی اطلاعات دارند تا تصویری صحیح از شکل احتمالی هر ناحیه در دوره پیش از سلسله ها به دست آوردند.

به همت : مرضیه بخشایی

مسئول انجمن های: تاریخ ، دانستنی ها(موسیقی) ، تاریخ (کتابخانه) ، کامپیوتر و فناوری اطلاعات ، مناسبتها

Eamil & ID : bakhshaei2009@yahoo.com

 

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.