ریسک کنید
ترس یکی از آن احساساتی است که غالباً ما را از کار و تلاش باز می دارد. تا زمانی که به دلیل ترس از انجام کاری، حاضر به آزمودن آن نیستید، موفقیت غیر ممکن خواهد بود. برای عبور از این مانع باید دو باور غیر منطقی خود را مورد تردید قرار دهید....پرداختن دوباره به این کار ترسناک یک فاجعه خواهد بود.
2.احتراز از انجام یک کار دشوار، ساده تر از رو به رو شدن با آن است.
زندگی بدون ریسک، ارزش زندگی کردن ندارد.آن چه را می خواهید یاد بگیرید انجام دهید، از دور تماشا نکنید.در عمل است که یاد می گیریم چه روشی مؤثر است و چه روشی بی تأثیر.اگر می خواهید سخنرانی کنید، خود را با این فکر که وقتی مهارت بیشتری پیدا کردم حتما این کار را خواهم کرد، گول نزنید.شما مهارت بیشتری نخواهید یافت، مگر آن که واقعاً سخنرانی در برابر جمع را آغاز کنید.می توانید تمام روز شاهد سخنرانی خطبا و سخنوران باشید و هیچ چیز، بیش از آن چه یک سخنرانی پنج دقیقه ای در حضور جمع به شما یاد می دهد، نیاموزید!
چون بهترین راه یاد گرفتن یک مهارت خاص، تمرین کردن است.این نکته خیلی بدیهی به نظر می رسد و شما اصرار خواهید کرد، که همه این را می دانند.آیا هدف هایی وجود ندارد که شما خواسته اید به آن ها برسید اما نرسیده اید؟
چون هرگز اقدام نکرده اید.شاید شما بخواهید ورزشکار بزرگی باشید، اما از وضعیت فعلی خود به عنوان یک آدم بی دست و پا، شرمسار و هراسانید.باید وارد میدان ورزش شوید و با همه ی بی دست و پایی خود شروع به ورزش کنید.و در هر فرصتی این کار را انجام دهید تا به تدریج ماهرتر شوید.شاید شما اعتراض کنید که مگر نگاه کردن به دیگران، پیش از آن که خودم وارد میدان شوم، چه اشکالی دارد؟ آیا به این ترتیب مقداری از ترس من کاسته نخواهد شد؟
مطمئناً چنین چیزی ممکن است.اما مدت اندکی نگاه کردن تنها چیزی است که برای شما فایده خواهد داشت.دیر یا زود خود شما باید وارد میدان شوید!
والدینی که به کودکان خود اجازه ی یاد گرفتن را از راه دشوار نمی دهند، فرزندانی خواهند داشت با اعتماد به نفس ضعیف و ناتوان در مهار خویشتن.انجام دادن یک کار مهمتر از خوب انجام دادن آن است!
یک پژوهشگر با انجام مطالعه ای دقیق نکته ای را نشان داد.او به گروهی از کودکان، سر هم کردن یک مجموعه پیچیده ی مکانیکی را نشان داد، و پس از آن کودکان سعی کردند همان کار را تکرار کنند.اغلب آن ها پس از شانزده بار امتحان کردن موفق شدند.او به گروه دیگری اجازه داد ابتدا خودشان آن کار را امتحان کنند، سپس اشتباهات آنان را با یک بار نشان دادن شیوه ی درست کار، تصحیح کرد.در این گروه تعداد دفعات امتحان کردن، 25 درصد کمتر از گروه اول بود.روشن است که نگاه کردن به انجام یک کار، معمولا برای یادگیری سریع کافی نیست.باید کاری را که می خواهید یاد بگیرید، خودتان انجام دهید.


منبع : کتاب اینگونه می توانید
نویسنده : دکتر پال هاوک
ترجمه : دکتر ناصر بلیغ
فرستنده : فرشته حلاجی

 

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.