عوامل خطرزای قلبی

28 بهمن 1397   دلبر   مطالب و مقالات, پزشکی   1 نظر   877 بازدید   |

 

عوامل خطر زای قلبی

عوامل خطر زای قلبیعوامل خطر زای قلبی


عوامل قطعی ایجاد حمله قلبی مربوط به رسوب چربی در شریان هاست که به باریک شدن انها در سراسر بدن منجر می شود.

می توان با پیشگیری از این عوامل خطر زا یا کاهش انها شانس دچار شدن به سکته قلبی را کاهش داد.


سن
آقایان 45 ساله یا بیشتر و خانم‌های 50 ساله یا بالاتر بسیار بیشتر از افراد جوان تر در معرض سکته قلبی هستند.


دخانیات
سیگار کشیدن یا در معرض دود سیگار بودن منجر به آسیب‌هایی به دیواره عروق می شود و کلسترول و سایر مواد در عروق خونی رسوب می کنند. سیگار کشیدن همچنین خطر ایجاد لخته های خونی مرگبار را که منجر به سکته قلبی می شوند نیز افزایش می دهد. استفاده از موادی مخدر مانند کوکائین و امفتامین احتمال اسپاسم شریان های کرونری را افزایش می دهد.


دیابت
در بیماری دیابت بدن قادر به تولید میزان کافی انسولین نیست. انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده ترشح می شود و امکان استفاده از گلوکز را به بدن می دهد. دیابت می تواند در کودکی ایجاد شود ولی تظاهر قالب ان در میانسالی و در میان افراد چاق است.


فشارخون بالا
فشارخون بالا در طول زمان باعث اسیب به شریان های تغذیه کننده قلب می شود. احتمال ابتلا به فشار خون بالا با افزایش سن بیشتر می شود. در بیشتر افراد داشتن رژیم غذایی سرشار از نمک و داشتن اضافه وزن عامل اصلی ان است.


بالا بودن سطح کلسترول یا تری گلیسیرید خون
کلسترول از عمده موادی است که می تواند در عروق رسوب کرده و باعث باریک شدن انها شود. کلسترول بد یا ldl بیشترین عامل باریکی عروق است. تری گلیسیرید بالا نیز در اثر رژیم غذایی نا مناسب ایجاد می شود. کلسترول خوب یا hdl باعث از بین رفتن کلسترول اضافی می شود و خطر ایجاد سکته قلبی را کاهش می دهد.


سابقه خانوادگی
اگر یکی از والدین یا سایر بستگان مبتلا به سکته قلبی بوده اند احتمال سکته در شما چند برابر دیگران است. ممکن است خانواده تان از نظر ژنتیکی در شرایطی باشند که سطح کلسترول خونشان بالاست یا فشار خون بالا دارند که هر دوی این عوامل منجر به افزایش خطر سکته قلبی می شود.


داشتن فعالیت جسمانی 
فعالیت بدنی کم باعث ته نشین شدن کلسترول در عروق می شود. افرادی که بطور منظم تمرین های ایروبیک انجام می دهند از سیستم قلبی - عروقی سالم تری برخوردارند و خطر سکته قلبی در انها بسیار کمتر است. نرمش و ورزش همچنین در کاهش فشار خون نیز موثر است.


چاقی
از انجا که افراد چاق دارای چربی بیشتری هستند و فشار خون بالاتری دارند و احتمال ابتلا به دیابت در انها بالاتر است شانس ابتلا به سکته قلبی نیز در انها به مراتب بیشتر است.


استرس
داشتن استرس بیش از حد و عصبی بودن فرد را مستعد بیماری قلبی می کند.

 

0
0
0
0 نفر

1 نظر

  1. ba teshekkor az shoma smiley17

    ba teshekkor az shoma smiley17
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.