روانشناسي : مخـور غم گذشـته-قسمت پاياني

 

 

اگر بخواهید و سعی کنید، گذشتن و فراموش کردن پشیمانی ها، حسرت ها و شاید و اگرها ممکن می شود؛ بشر قدرت انجام هر کاری را دارد.


چگونه نا امیدی را کنار بگذارید؟


یکی از مهم ترین مسائل در سلامت و حفظ روان خانواده و زندگی زناشویی تغییر دیدگاه نسبت به گذشته است. در بسیاری از موارد، مشاوره با همسرانی روبه رو می شویم که به هیچ وجه از مشکلات و تقصیرات خود با همسرشان که در طول زندگی مشترک شان در گذشته رخ داده چشم پوشی نکرده و دائما آن ها را بازخوانی می کنند و همین قضیه باعث می شود، پیشرفت ها و تغییرات مثبت زندگی مشترک را نبینند، چون دائما معتقدند اگر فلان تصمیم را می گرفتند زندگی شان وضع بهتری داشت. توجه کنید حتی اگر این روحیه را داشته باشید و بدون بروز آن به همسر، فقط درون خودتان آن را تکرار کنید چه بخواهید و چه نخواهید اثرات آن روی زندگی مشترک مخرب خواهد بود چون روحیه ای کسل، ناامید و کلافه نمی تواند بار سنگین زندگی مشترک را حمل کند و به سلامت به مقصد برساند و اگر این روحیه را از خود دور نکنید با عواقبی روبه رو می

شوید که شاید هیچ وقت جبران پذیر نشود.


چگونه به گذشته نگاه کنید؟


اگر پشیمانی شما قابل جبران نیست مثلا «دختر مورد علاقه تان با فرد دیگری ازدواج کرده یا دوست تان در گذشته بدون آن که بتوانید احساسات و حرف های دل تان را با او در میان بگذارید، یا اشتباهی در زندگی مشترک انجام داده اید که عواقب بدی داشته است» متخصصان 2 راهکار موثر به شما پیشنهاد می کنند و هر دوی آن ها بر این پایه استوار است: وقایع گذشته را به صورت مطلوب بازسازی کنید و جوانب مثبت آن ها را ببینید. به خودتان بگویید این اتفاقات در زندگی من رخ داده اما اجازه نمی دهم تعیین کننده مسیر زندگی من باشند و افسار آن را در دست بگیرند. در نخستین راهکار توصیه می شود، در مورد مسائل، بهترین و مطلوب ترین جنبه را درنظر بگیرید. نکته کلیدی در این راهکار آن است که در وقایعی که پشیمانی به دنبال داشته اند

نکاتی را مشخص کنید تا به این وسیله برای تان روشن شود، همین مسائل ناگوار چه تاثیرات مثبتی روی زندگی شما داشته اند یا می توانند داشته باشند.


راهکار دوم که به آن رسیدن به خط پایان می گویند و به کار و تلاش بیشتری احتیاج دارد. در این مرحله باید با وجود اتفاقات و هر آنچه رخ داده به یک آرامش برسید. خودتان را ببخشید و از سر تقصیرات کسانی که به نحوی مشکل ساز بوده اند بگذرید. اگر به چنین دیدگاهی برسید آرامش را به خوبی حس می کنید. مثلا به خود بگویید: درست است که در سال های پایانی عمر مادرم به دلیل کوچک بودن فرزندانم نتوانستم آنطور که باید به او رسیدگی کنم اما نه تقصیر من بود و نه فرزندانم. آن ها به کمک من نیاز بیشتری داشتند چون حیات شان در دستان من بود و من در آن شرایط به وظایف مادری به نحو احسن عمل کردم.

از هر روشی که استفاده کنید برای موفقیت باید خودتان در اولویت باشید یعنی پیشرفت باید از خودتان شروع شود. اگر بخواهید و سعی کنید، گذشتن و فراموش کردن پشیمانی ها، حسرت ها و شاید و اگرها ممکن می شود؛ بشر قدرت انجام هر کاری را دارد!

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.