در هر كشور، شهر يا روستا آيين هاي مختلفي دارند،كه نشان دهنده فرهنگ، طرز فكر و نوع زندگي آن مردمان است.يكي از همين آيين ها كه همزمان با فرا رسیدن عيد نوروز در ایران اجرا مي شود چیدن سفره هفت سين است.

آيا مي دانيد چرا عدد هفت در سفره هفت سين بسيار مهم است؟
برخي از محققان معتقدند كه پيش از اسلام در اين سفره هفت شين مي گذاشتند اند،همچون شمع، شيريني، شير، شربت ، شهد(عسل) ، شاهدانه و هفت گياه چيده شده سودمند که به صورت هفت چين و يا هفت سين چيده مي شد. آن چنان كه پيداست سخن بر سر حرف سين يا چين يا شين نيست ،بلكه محتواي معنای سين ها بيشتر مورد توجه بوده است،اما در این میان توجه به نقش عدد هفت نیز آشكار است.
با نگاهي گذارا به واقعيت هاي طبيعي، كتب الهي، باورهاي مردم، هنر معماري، موسيقي ،خط و نيز ادبيات ملل نشان مي دهد كه عدد هفت تا چه حد مورد توجه ويژه قرار دارد. در قرآن كريم عدد هفت جدا از ساير عددها مورد توجه قرار دارد.
هر كدام از خوراكي هايی كه در سفره هفت سين مي گذراند هر كدام نمادی هستند.به صورت مثال:

قرآن:
با توجه به قداست کتاب آسمانی مسلمانان در بین تمام سفره های پر برکت و آیینی ایرانیان می توان قرآن را در جایگاهی خاص دید.آیین ها و باورهای سنتی و حتی مدرن ایرانیان ملهم از اعتقادات دینی آنهاست،آورده اند که کتاب مبین قرآن همواره در سفره ی هفت سین باعث آرامش قلب و استواری ایمان ایرانیان مسلمان است.

سرکه:
سرکه در سفره هفت سین نیز گفته شده که نشانه پذیرش ناملایمات حیات است و نماد رضا و تسلیم.

سنجد:

می گویند سنجد، تداعی خرد گرایی و دعوت به عقل است. سنجد نماد سنجیده اقدام کردن است و یا به عبارتی دیگر سنجیده فکر کردن و عمل نمودن. سنجد را بر این باور بر سفره می گذارند تا هر کس با خود عهد کند که در آغاز سال، هر کاری را سنجیده انجام دهد.

سیب:
می گویند سیب سفره هفت سین نماد سلامتی و شادابی است. در منقولات اسلامی آمده است که خوردن سیب از ثواب بالایی برخوردار است. امام صادق (ع) فرمود: سیب را اکسیر جوانی و میوه بهشتی نامیده اند. معروف است که خوراک آدم و حوا، قبل از خوردن گندم و رانده شدن از بهشت، سیب بوده است. سیب هشداری است برای انسان تا به سلامت جسم خود بیندیشد و بهداشت و صحت و سلامت بدن خود را به دست فراموشی نسپارد، پس برای حفظ سلامت بدن خویش باید همت گماشت، چرا که با بدن سالم می توان در راه خدمت قدم گذاشت.

سبزه:
سبزه در سفره هفت سین را نشانه خوش اخلاقی و خرمی و شادابی می دانند. سبزی با خود، شادابی، زندگی، سرشاری و نیکویی را به همراه دارد. پیامبر اسلام (ص) فرمودند: من برای اخلاق نیک مبعوث شدم و خداوند کسی را که با ترشرویی با برادرانش و دوستانش روبه رو می شود دشمن می دارد..

سمنو:
می گویند سمنو در سفره هفت سین علامت قدرت است. آدمی در فراز و نشیب زندگی خود (خانواده) و جامعه می بایست نیرومند و قوی باشد. برای مقابله با سختی ها، قدرت الزام آورترین مولفه ای است که می تواند ما را در برابر ناملایمات نگهداری کند.

سیر:
همچنین می گویند: سیر نماد و اسطوره موعظه و نگه داشتن حدود و حقوق دیگران و عدم تجاوز به حقوق آنان می باشد.

سماق:
سماق در سفره هفت سین را نیز می گویند نماد عدالت، صبر و امید در ساحل زندگی است، بردباری و تحمل دیگران و بردباری برای نیل به خواست ها و آ رزوها. صبر به انسان می آموزد که در گذر زندگی، خستگی را باید خسته کند تا کام دل را بیابد.

سكه:
آورده شده که سکه موجب بركت و سرشاري از كيسه است.

تخم مرغ:
در برخی کتب تخم مرغ نماد نژاد است.

آينه:
با توجه به زلالی و شفافیت آینه موجب رفع كدورت و نشاني از صفا و پاكي و يكرنگي است.


0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.