حتما شده كه در حال قدم زدن در دانشكده كسي را ديده باشيد كه هدفون به گوش دارد و يا در خوابگاه از كنار اتاقي عبور كرده باشيد كه صداي موسيقي از آن جا به گوش مي رسيده. موسيقي بخشي از زندگي شده است.

بضي از دانشجويان و دانش آموزان احساس مي كنند كه گوش دادن به موسيقي در حين مطالعه واقعاً برايشان لازم است و تمركز آن ها را بالا مي برد ؛ در حالي كه برخي ديگرمعتقدند موسيقي هنگام مطالعه تنها باعث حواس پرتي مي شد.

حق با كدام دسته است؟ بر اساس مطالعات « واشنگتن پست»، چه كساني كه با موسيقي مطالعه مي كنند و چه كساني كه بدون آن ،‌هر دو دسته مطالب را درك مي كنند و ياد مي گيرند. تنها تفاوت در بخشهايي از مغز است كه در فرايند يادگيري فعال مي شود.

كساني كه در حين مطالعه موسيقي گوش مي كنند مطالب را ياد مي گيرند اما انعطاف پذيري كمتري در كار با اطلاعات ياد گرفته شده دارند. از طرف ديگر، ‌كساني كه بدون گوش دادن به موسيقي درس مي خوانند ،‌همان مطالب را فرا مي گيرند با اين تفاوت كه قدرت اين را دارند كه دانش خود را در شرايط ديگري غير از كلاس اعمال كنند .

علت اين امر در بخشي از مغز است به نام هيپو كامپوسHIPPOCAMPUS . وقتي كه شما به موسيقي در حين مطالعه گوش مي دهيد و يا به طور كلي چند كار را همزمان انجام مي دهيد ، اين بخش فعاليت خود را تقسيم مي كند ، 50 درصد براي كار و 50 درصد براي موسيقي. در حالي كه در شرايط مطالعه در محيط ساكت ، 100 فعاليت بر روي كار متمركز مي شود.

پس ، راه درست مطالعه به همراه گوش دادن موسيقي چيست ؟ گفته مي شود اگر كسي بخواهد همراه موسيقي درس بخواند ، بهترين انتخاب موسيقي بدون كلام ، مثلا موسيقي كلاسيك،‌است و يا حتي موسيقي هايي كه بسيار آشنا هستن طوري كه مغز درگير آن ها نشود. مطالعه با اين روش تمركز مغز را بر روي كار هدايت مي كند نه بر روي كلمات يا ضرباهنگ هاي موسيقي. در اين حالت موسيقي در پس زمينه ي كار سما قرار مي گيرد نه به عنوان رقيبي براي آن.

 

8
8
0
8 نفر

1 نظر

  1. ممنون ازتوضیحات زیباتون

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.