روانشناسي: مكيدن انگشت -قسمت سوم

 

ثابت شده که مكيدن انگشت، باعث آرام شدن کودک می‌شود و به‌ همین خاطر وی این رفتار را همچنان ادامه می‌دهد. تحقیقات همچنین حاکی از آن است که مکیدن انگشت اکثراً توسط کودکانی انجام می‌گیرد که در دوران نوپایی ساعات زیادی از روز را از مادرشان دور بوده‌اند.

این اتفاق در بین کودکانی که ماه‌های اولیه زندگی خود را در آغوش مادرشان طی کرده و تماس فیزیکی با او داشته‌اند، بسیار بسیار کم دیده می‌شود. اکثر پزشکان توصیه می‌کنند تا زمانی که کودک خودش تصمیم به رها کردن این عمل نگرفته، والدین نباید وی را مجبور به این کار کنند.

 

عوارض ناشى از مكیدن شست

مكیدن انگشت بعد از 6 سالگى مى تواند مشكلات جدى در زمینه دندان ها، لثه و آرواره به وجود آورد. مك زدن هاى با فشار كودك به شست یا انگشتش در طول روز و شب، موجب جلو آمدگى دندان ها و ناهنجارى هاى استخوان فك او مى شود. دندان هاى ردیف بالا به سمت بیرون كشیده مى شوند و دندان هاى ردیف پائین نیز به سمت داخل دهان كج مى شوند.اما سؤال بسیارى از والدین این است كه چگونه مكیدن یك انگشت كوچك مى تواند موجب ناهنجارى شدید آرواره شود؟علت آن است كه استخوان بندى كودك تا قبل از 8 سالگى بسیار نرم و شكل پذیر است. متأسفانه زمانى كه كودك به مدت طولانى انگشتش را مى مكد، در شكل ظاهرى آرواره خود تغییر به وجود مى آورد. اگر كودكى نتواند عادت شست مكیدن خود را تا قبل از آن كه دندان هاى دائمی ردیف جلویى او در نیامده ترك كند، ممکن است در مدت چند ماه فك و آرواره او آسیب جدى ببیند.


علاوه بر آن، مكیدن شست یا انگشت مى تواند موجب نارسایى هاى كلامى (تلفظ اشتباه حرف هاى «ف» و «و»)، اختلال در جویدن، نوك زبانى صحبت كردن، اختلالات گفتارى (مثل لكنت زبان ، مِن مِن كردن و...)، خرخر كردن و باز ماندن دهان كودك شود. از آن جایى كه بعد از چند سال مكیدن انگشت ، حالت آرواره و صورت كودك دچار به هم ریختگى مى شود، بر خودپنداره او نیز تأثیرى منفى خواهد داشت.


آيا مي توان پستانک را جانشين مکيدن انگشت کرد ؟

اگر نوزادي درسه ماهه نخست، با بردن مچ دست و يا انگشت به دهان، ميل زيادي به مکيدن از خود نشان مي دهد و عليرغم عمل مادر به توصيه هاي داده شده ابتداي اين مبحث، باز هم مي خواهد به عمل مکيدن انگشت خود ادامه دهد، مي توان از پستانک استفاده نمود . پستانک در سه ماه اول و با توجه به دل دردهاي کوليک کودک، مي تواند تسکين دهنده باشد. در هر حال، عادت به مکيدن پستانک بهتر از عادت به مکيدن انگشت است. زيرا مکيدن پستانک هر چقدر هم که طولاني شود، معمولاً تاقبل از سه سالگي کنار گذاشته مي شود، ولي مکيدن انگشت در برخي از کودکان گاه حتي تا سن 5 و يا 6 سالگي ادامه مي يابد و اين عمل ممکن است سبب تمايل دندانهاي جلو بالا به سمت خارج و دندان هاي پيشين پايين به سمت داخل شود.

البته برخي از متخصصين معتقدند که اين فرم ظاهري در دندان هاي شيري به دندان هاي دائمي کودک انتقال نخواهد يافت.


ادامه دارد...

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.