خر و پف - قسمت اول

11 اردیبهشت 1392   zohre_Doostmohammadi   مطالب و مقالات, پزشکی   0 نظر   1026 بازدید   |

 خروپف

 

 

یکی از بیماری‌های شایع و خطرناک که مردم آن را جدی نمی‌گیرند خروپف است. که مشکل تنفسی حین خواب محسوب می‌شود‌. زمانی که ما خواب هستیم، جریان هوای پر تلاطم می‌تواند سبب شود بافت‌های بینی و گلو به ارتعاش دربیایند و موجب خروپف شوند.

افرادی که نزدیک یک فرد خروپف کننده می‌خوابند، اغلب علایمی را گزارش می‌کنند که ممکن است یک مشکل جدی‌تر را نشان دهد. بریده بریده نفس کشیدن می‌تواند یک مشکل تنفسی مثل آپنه خواب یا مشکلات قلبی را نشان دهد.

لگدزدن با پا یا دیگر حرکات ضربه‌ای می‌تواند مشکلی مثل سندرم پای بی قرار را نشان دهد. خروپف احتمال خطر وقفه تنفس حین خواب (آپنه) را گوشزد می‌کند‌. خروپف و وقفه تنفس حین خواب توسط فردی که به خواب رفته است درک نمی‌شود و اطرافیان وی متوجه این علائم می‌شوند‌.

این بیماری به دنبال تنگی راه‌های تنفسی فردی که به خواب رفته شروع می‌شود و در این حالت عبور هوا از حلق همراه با صدا خواهد بود.

اگر خواب فردی به دلیل خروپف مختل شود، فرد ممکن است علایم دیگر را نیز متوجه شود. اغلب افراد از سخت بیدار شدن در صبح یا احساس خواب ناکافی شکایت می‌کنند. آنها ممکن است در طول روز چرت بزنند.

اگر بر هم خوردن خواب شدید باشد، افراد در حین رانندگی یا انجام کار روزانه شان به خواب می‌روند. افرادی که خروپف می‌کنند، باید از نظر مشکلات دیگر مثل آپنه خواب بررسی شوند. همراهی خروپف با هر یک از علائم خواب‌آلودگی در طی روز، فشار خون بالا و مشاهده قطع نفس حین خواب، علامت خطری بزرگ خواهد بود.

خروپف می‌تواند خطراتی از جمله سکته قلبی و مغزی، افزایش فشارخون، چاقی، دیابت، افزایش بروز خطای شغلی و تصادفات مرگ بار رانندگی را به همراه داشته باشد‌.

خواب نیاز ضروری بدن است همان طور که انسان نیاز به بدن سالم در بیداری دارد، به خواب با کیفیت و کافی برای داشتن سلامتی جسم و روح نیاز دارد‌. افرادی که از خواب مناسب و با کیفیت برخوردار نیستند، سلامتی جسمی‌ و روحی خود را به مخاطره می اندازند.

خواب با کیفیت و مناسب‌، خواب شب است و مدت زمان خواب شب، هفت تا هشت ساعت است تا نیاز فرد مرتفع شود‌.

برخی افراد به دلایل شغلی، شب ها بیدار می‌مانند و خواب با کیفیتی را تجربه نمی‌کنند و در زمان بیداری خود نیز مشکلات متعددی را متحمل خواهند شد‌.

یکی از زودرس‌ترین و مهم‌ترین مشکلات افرادی که از خواب خوب بهره نمی‌برند، احساس خستگی، خواب‌آلودگی و کسالت در روز است.

علائمی مانند افزایش فشار خون، خواب آلودگی، تحریک پذیری‌، کاهش حافظه و قدرت تمرکز، مشکلات قلبی عروقی و عدم رضایت از خواب شبانه می‌تواند ناشی از ابتلا به اختلالات خواب باشد که نیاز به درمان دارد.

البته تشخیص این اختلالات امروزه با تکنولوژی‌های پیشرفته به ویژه پلی سومنوگرافی میسر شده است و در نتیجه قابل درمان خواهند بود‌.

تمامی امکانات درمانی اختلالات خواب در کشور وجود دارد و اکثر این اختلالات، با انجام تست خواب در کلینیک‌های خواب قابل تشخیص و درمان است‌.

ادامه دارد...

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.