داروسازی: ایرانی ها دارو زیاد مصرف میکنند-(قسمت اول)

موضوع مصرف بی رویه دارو در ایران مدت ها است که توجه رسانه ها و مسئولین مرتبط را به خود جلب کرده است. آمارهایی مانند مصرف 4 برابر میانگین جهانی دارو در کشور و قرار گرفتن ایران در میان 20 کشور نخست دنیا در مصرف دارو و خبرهای متعدد دیگری در این خصوص مدت ها است در گوشه و کنار شنیده می شود.

تحقیقات انجام شده در این خصوص در کشور نیز نشان می‌دهد، 10 تا 15 درصد داروها در ایران بدون مشورت با پزشک و به طور خودسرانه مصرف می‌شوند که در این بین، داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک‌ها بیشترین میزان مصرف خودسرانه را تشکیل می‌دهند. از عوارض این پدیده می توان بستری شدن 10 تا 20 درصد از بیماران در مراکز درمانی به علت عوارض دارویی اشاره کرد.

در این میان برای بررسی دلایل مصرف بالای دارو در ایران علاوه بر توجیهات بهداشتی و درمانی می توان به بررسی ریشه های فرهنگی، اجتماعی و روانی آن که توجه کمی به آن شده است، نیز پرداخت.

پزشکی غربی و گرایش به دارو

یکی از علل مصرف بی رویه دارو، وابستگی به نظر متخصصان در میان ایرانی ها است. ایرانی ها از لحاظ فرهنگی برای نظر متخصصان احترام و توجه خاصی قائل هستند.

در مدل سنتی، فرد سعی می کرد از طریق روش هایی مانند داروهای گیاهی شفا پیدا کند، اما در درمان های غربی چه درمان های پزشکی و چه غیرپزشکی، نگرش شفا یافتن وجود ندارد و دیدگاهی مسلط بر آن، بر اساس کنترل علائم بیماری ها است.

شرکت هایی که هیچ گونه مجوز از وزارت بهداشت و درمان و سازمان های بهداشت جهانی ندارد، تنها با هدف کسب ثروت های بادآورده محصولات تقلبی خود را در قالب تبلیغاتی فریبکارانه دراختیار مخاطبین قرار می دهند. به این معنا که از طریق ورود عاملی بیرونی، ناراحتی های جسمی و روانی، مهار شود.

این در حالی است که دیدگاه پزشکی کل نگر بومی و سنتی ایرانی، روح و جسم جدا از هم تلقی نمی شد و انسان به عنوان یک مجموعه به حساب می آمد. اما در دیگاه غربی روح و جسم، جدا از یکدیگر محسوب می شود که برای کنترل ناراحتی ها و مشکلات آن باید از روش های خارجی بهره برد. با دور شدن ایرانیان از پزشکی سنتی و روی آوردن به علوم غربی، گرایش به دارو به عنوان تنها روش درمانی، ایجاد شد.


کنترل چاقی با مصرف دارو

استفاده داروها در مصارف کنترل کننده نیز از دیگر دلایل مصرف بالای دارو در کشور است. مصرف زیاد داروهای کنترل کننده به خصوص در زمینه وزن به این دلیل است که افراد برای حل مشکل چاقی به دنبال راه های صحیح و زیرساختی مانند ورزش و رژیم غذایی مناسب نیستند و همواره آسان ترین روش ها را برای حصول اهداف خود بر می گزینند. این موضوع وقتی در کنار وابستگی به عوامل خارجی، توصیه های پزشکی و تبلیغات حرفه ای دارویی قرار می گیرد منجر به مصرف مهارناپذیر دارو در کشور می شود.

نویسنده :کیانا نیکفام

ادامه دارد...

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.