«دیشب ماهواره همسایه داشت فلان برنامه رو نشون میداد...»؛ خود شما چندبار این جمله را به زبان آورده‌اید یا از زبان دوست و همکار شنیده‌اید و بعد هم کلی با تمسخر خندیده‌اید؟

چند سالی است که این شوخی بی مزه بین همه ما جریان دارد. مثل یک راز مگو که از قضا همه دنیا از آن خبر دارند و تبدیل به یک شوخی تلخ شده است. گمان می‌کنم دیگر همه باید بپذیریم که تعارف بس است.

 

رسانه: چرا خرم‌سلطان و چنار و ارمیا، نفس صدا و سیما را می‌گیرند؟

 

«ماهواره» پدیده‌ای است که به جای مواجهه درست با آن، سال‌هاست صورت مساله اش پاک می‌شود. به گواه آمارهای رسمی و غیررسمی درصد بالایی از ایرانیان ماهواره دارند و برنامه‌های آن را می‌بینند.راه مقابله با ماهواره نه پارازیت است و نه جمع آوری آن . تنها چاره اصولی این ماجرا، ارتقاء کیفیت و رقابت است و بس.


امروزه میلیون ها نفر دارند «حریم سلطان» می بینند، با «شعر یادت نره» و «چراکه نه» همراه می شوند، «بفرمایید شام» تماشا می‌کنند، برای آکادمی موسیقی از تلفن‌های مختلف رای می فرستند، بحث‌های داغ خانوادگی شان درباره آینده رابطه مثلث یشیم، چنار، توپراک و سرگذشت یوسف و حوّا و لامیا و ایزل است و حول محورِ تحلیل دشمنی خرّم با ماهی دوران و والده سلطان یا خوشمزگی‌های سنبل خان و سرنوشت ابراهیم پاشا و نگار کالفا دور می‌زند.

هنوز بحث اول شدن ارمیا و حذف شدن امیرحسین، داغ است. داروهای لاغری، موسسات کاشت مو، افزایش قد و کرم های رنگ و وارنگ دکترمظاهری و ... برای خودشان جای محکمی توی خانواده ها باز کرده اند.


دوستی تعریف می کرد که اخیراً سفری به ترکیه داشت و کودک چهارساله اش در جزیره بیوک آدا از مادر پرسیده که؛ مامان اینجا خونه "لامیا" نیست؟! خدا می داند ترکیه با همین سریال ها به قاعده چندهزارمیلیارد برای تاریخ و فرهنگ و گردشگری اش تبلیغ موثر کرده و ما هم در خلاء خوراک فرهنگی خودمان، هرچه را سریال های ترکی – راست و دروغ – به خوردمان دادند، پذیرفته ایم. وقتی تلویزیون خودمان علاقه ای به شناساندن شاه عباس و نادرشاه و کوروش و کریم خان زند ندارد، سلطان سلیمان عثمانی با کلی ضعف و تحریف، می شود مرد اول شب های زنان و مردان و کودکان و نوجوانان ما. چرا نشود؟ واقعاً چرا که نه؟!

وقتی بخشی از تاریخ این سرزمین از کتاب های درسی حذف می شود و انگار کوروش و داریوش و خشایار و نادر هرگز وجود خارجی نداشته‌اند، چرا نباید توقع داشته باشیم کودک و نوجوان ایرانی تاریخ عثمانی و سلطان سلیمان و شاهزاده مصطفی را بهتر از تاریخ پرافتخار ایران بشناسد؟ جداً جای شرمندگی است.

وقتی برنامه های کودک تلویزیون ما از هر خلاقیت وجذابیتی خالی می شود، چرا یکی دو شبکه خارجی نیایند و این فضای خالی را با انواع و اقسام کارتون ها پرنکنند؟ کارتون هایی که بعضاً تصاویر خشن و یا غیرمتعارفشان، مناسب این رده های سنی نیست. وقتی تلویزیون ما دوست دارد هم فیلم های سینمایی امریکایی پخش کند و هم سروتهش را بزند و حتی برایش داستان جدید بنویسد، چرا کلی شبکه مثل قارچ نرویند و صبح تا شب فیلم پخش نکنند؟


اگر نگاهی به سریال هاو فیلمهای ایرانی نگاهی گذرا داشته باشیم ، خواهیم دید که این برنامه ها یه سرو گردن بالاتر وبهتر از سریالهای حریم سلطان و شمیم عشق و عمر گل لا له و ازبوسه تا عشق و... می باشد .سلطان وشبان ، هزاردستان ، آئینه ، همسران ، خانه سبز، بدون شرح ، پاورچین ، پدرسالار، زیرتیغ ، مختارنامه ، ابن سینا ،مدارصفردرجه ، درچشم باد ،شوق پرواز ، گرگها ،روزی روزگاری ، ساعت خوش ،نرگس ، ستایش ، هوش سیاه ،پایتخت 1 و2 ،میوه ممنوعه ،متهم گریخت ، گمگشته ، خوش نشینها ، بزنگاه ، ساختمان پژشکان کلاه قرمزی ،چهارچرخ ،تبریز درمه .....یادتان هست که که تک تک این سریالها چقدر در جذب مخاطب موفق بودند ؟گرچه کاستی های داشتند ولی جز سریالهای موفق زمان خود محسوب می شوند ؟

درتلویزیون ایران افراد نخبه وخلاق کم نیستند ؛کافی است مدیران نیم نگاهی به آنان داشته باشند و سرمایه و امکانات در اختیارشان بگذارند . چرا که درتلویزیون ایران خلاقیت رنگ باخته است . خلاقیت در مدیریت و خلاقیت در برنامه سازی.

سازمان صدا و سیمای ایران با بودجه و درآمد هنگفت، ده ها شبکه، صدها ساعت برنامه در روز، هزاران نفر پرسنل و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری بسیار وسیع، اصلا قابل مقایسه با هزینه و امکانات ترکیه نیست. واقعاً نیست. و نگویید که جذابیت های آنها «خط قرمزی» است و دست شبکه های داخلی از این بابت بسته. این هم اصلاً پذیرفتنی نیست. هروقت تلویزیون خودمان درست عمل کرده و برنامه جذابی نزدیک به سلیقه عمومی و خواست مخاطبان تهیه و درست عرضه شده، اقبال مخاطبان را نیز به همراه داشته است.یا وقتی کلاه قرمزی شروع می شود همه قید ماهواره را می زنند تا شیرینکاری های فامیل دور و پسرعمه زا و پسرخاله را ببینند. و مثلاً «نود» که رسماً تلاش شبکه های آن طرفی را برای ساخت برنامه ای مشابه ناکام گذاشت و رادیو هفت که یک اتفاق خیلی خوب و دلنشین در تلویزیون این روزهاست.

واقعاً کجایند سریال هایی که خیابان ها را خلوت می کردند؟ کجاست یک مسابقه تلویزیونی اریژینال جذاب مثل مسابقه هفته، که اصطلاحاتش بعد از نزدیک به دو دهه هنوز ورد زبان هاست؟ کجاست برنامه ای که دوروزه فراموش نشود و دریادها بماند؟ جای موسیقیدانان و خواننده های پرطرفدار این مملکت در تلویزیون کجاست؟ یکی در این مملکت پیدا نمی شود که یک تَلِنت شو جذاب بسازد؟ آدم های خلّاق تلویزیون ما کجا هستند؟


مخاطبان تلویزیون ایران بیش از میزانی که ما تصور می کنیم قانع هستند. اما توقع آنها و اعتمادشان، یک "حداقل" دارد که متاسفانه تلویزیون ما مدت هاست از رسیدن به آن کف و حداقل، ناتوان است.وگرنه، نه بودجه تلویزیون ما کم است و نه سوژه برای تولید برنامه های قابل توجه مردم کمیاب.

تلویزیونی که "یه حبه قند" در آن سانسور می شود تکلیفش روشن است. راستی چرا؟

با این حساب دو راه بیشتر نداریم؛ یا باید بپذیریم که مخاطبان ما کج سلیقه اند و برنامه های آن ور آبی را به برنامه های جذاب شبکه های داخلی ترجیح می دهند و یا بپذیریم که برنامه هایمان یارای رقابت با برنامه های آنها را ندارند که شوربختانه درهر دو حالت قافیه را باخته ایم و متاسفانه میدان را کاملاً واگذار کرده ایم.

اگر خوراک فکری و فرهنگی برنامه های ماهواره ای را نامناسب می دانیم – که در بسیاری موارد اینگونه است – و اگر فکر می کنیم در فرهنگ و جامعه خودمان به اندازه کافی سوژه سالم و جذاب برای برنامه سازی وجود دارد که -داریم -تا بتواند مخاطب ایرانی را راضی و از تماشای برنامه های آنطرفی ها بی نیاز کند و اگر معتقدیم برنامه سازان توانا و خلّاقی داریم که حریف آنها می شوند، پس باید دست بجنبانیم. همین حالا هم خیلی دیر است.

0
0
0
0 نفر

5 نظر

 1. ممنون خانم شریفی عزیزم.مطلب جالبی بود

 2. baraneshgh عزیزم خواهش می کنم لطف دارین

  baraneshgh عزیزم خواهش می کنم لطف دارین
 3. حرف حساب بود. عالی بود.کاش ...ممنونم.باز هم موشکافی کنید

  حرف حساب بود. عالی بود.کاش ...ممنونم.باز هم موشکافی کنید
 4. جالب بود ... سپاس

  جالب بود ... سپاس
 5. خيلي ممنون.... مطلب خيلي جالبي بود ...و قابل تأمل smiley20

  خيلي ممنون.... مطلب خيلي جالبي بود ...و قابل تأمل smiley20
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.