داروسازی : ایرانی ها دارو زیاد مصرف میکنند-قسمت پایانی

موضوع مصرف بی رویه دارو در ایران مدت ها است که توجه رسانه ها و مسئولین مرتبط را به خود جلب کرده است.


جهان بینی مدرن و مصرف دارو

زندگی مدرن همراه با خود آموزه های بسیاری را بر انسان ها تحمیل کرد که از آن می توان به تغییر نگرش نسبت به خود و جهان اشاره کرد. برای شفای کامل و پیشگیری از عوامل بیماری زا، باید ابتدا سبک زندگی که در نتیجه آموزه های مدرنیته در نهاد مردم تزریق شده است تغییر یابد. به اعتقاد براتی، یکی دیگر از عوامل مصرف بی رویه دارو در کشور ما فرهنگ مصرفی امروزی و موضوع تعجیل و سرعت در آن است. در فرهنگ مصرفی مدرن، همه به دنبال حصول اهداف خود در کمترین بازه های زمانی هستند و به اصطلاح دیگر هیچ کس حوصله پیشگیری های زمان بر را ندارد.
در فرهنگ مصرفی مدرن، همه به دنبال حصول اهداف خود در کمترین بازه های زمانی هستند و به اصطلاح دیگر هیچ کس حوصله پیشگیری های زمان بر را ندارد.

مصرف گرایی دلیل ایجاد درمان های تسکینی

به باور براتی، در چنین شرایطی مردم، زمان و حوصله ای برای به کارگیری روش های صحیح و بنیادی مانند تغییر سبک زندگی که مهم ترین عامل بیماری زا در عصر حاضر است ندارند و به همین دلیل از روش های تسکینی در قالب استفاده ازداروها استفاده می کنند و در واقع صورت مسئله را پاک می کنند. این در حالی است که در کشورهای صنعتی که مرحله گذار را طی کرده و به اصطلاح سبک زندگی رسیده اند، مصارف دارویی به میزان زیادی کاهش یافته است. اما سبک زندگی مصرف گرایانه در کشور ما باعث می شود که افراد به سرعت به قرص وابسته شوند بدون اینکه که برای علاج واقعی از روش های زیر ساختی و بنیادی بهره ببرند.

تبلیغات ماهواره ای از داروهای تقلبی!

تبلیغات ماهواره ای دارویی برای مصارفی چون کاهش و افزایش وزن، افزایش قد، ترک اعتیاد و موارد بهداشتی و آرایشی از دیگر دلایل مصارف گستردهدارویی در ایران است. شرکت هایی که هیچ گونه مجوز از وزارت بهداشت و درمان و سازمان های بهداشت جهانی ندارد، تنها با هدف کسب ثروت های بادآورده محصولات تقلبی خود را در قالب تبلیغاتی فریبکارانه دراختیار مخاطبین قرار می دهند. در این میان عده ای افراد ساده لوح نیز در دام این افراد می افتند و با مصرف این اقلام دارویی نه تنها اهداف مورد نظر را به دست نمی آورند، بلکه دچار عوارض بسیاری نیز می شوند.


مشکلات زندگی مدرن علت مصرف بی رویه دارو


دکتر مصطفی اقلیما آسیب شناس اجتماعی و رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران در این خصوص معتقد است، در حال حاضر در کیف هر فردی اقلام دارویی چون مسکن ها و آرام بخش ها دیده می شود که این موضوع به دلیل فشارهای روانی زیادی است که از سوی اجتماع و محیط های خانوادگی بر فرد وارد می شود. سردرد، اضطراب و حساسیت های عصبی که در اثر فشارهای روحی زندگی مدرن بر افراد جامعه وارد می شود، منجر به گرایش افراد به دارو برای تحمل شرایط اجباری زندگی می شود. مشکلاتی چون ترافیک، ازدحام، مسائل کاری و خانوادگی نفس انسان مدرن را به شمارش انداخته و برای تسکین این دردها چاره ای جز توسل به داروها باقی نمی ماند.

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.