پزشکی: انتخاب عینک آفتابی

بررسي هاي علمي نشان داده است که قرار گرفتن طولاني مدت در مرض نور خورشيد، بدون محافظت از چشم، مي تواند باعث ايجاد کاتاراکت (آب مرواريد) و دژنرسانس ماکولا شده و به چشم ها صدمه بزند .به همين دليل چشم پزشکان استفاده از عينک آفتابي جاذب اشعه ي ماوراي بنفش و کلاه لبه داررا در زمان مواجهه طولاني مدت با نور خورشيد توصيه مي کنند.

چه زماني استفاده از عينک آفتابي توصيه مي شود ؟

در تابستان که ميزان تابش اشعه ي ماوراي بنفش A و ( B ( UVA و ( UVB ) حداقل سه برابر بيشتر از زمستان است .

وقتي در کنار ساحل يا در داخل آب هستيد .

در هنگام شرکت در مسابقه هاي ورزشي زمستاني به خصوص ارتفاع هاي بلند .

در هنگام استفاده از داروهاي ايجاد کننده حساسيت به نور.


چه عينکي بايد خريداري کرد؟


اگر عينک هاي آفتابي براي محافظت از چشم ها دربرابر پرتوهاي مضر نورخورشيد طراحي شده اند .

برچسب روي عينک ، محافظت در برابر شعه ي ماوراي بنفش و ساير امواج نوراني طبيعي را مشخص مي کند .

اولین نکته در بحث انتخاب عینک جدای از ظاهر آن که بسته به سلیقه های مختلف، ممکن است گوناگون باشد

ابعاد عینک است. یعنی ابعاد عینک باید بگونه ای باشدکه حدقه چشم را بپوشاند.


فريم يا قاب عينک

انتخاب جنس فريم به سليقه فرد بستگي دارد ، فریم های موجودی که در بازار وجود دارند از نوع پلاستیک یا کائوچو هستند.

نوع و وزن فریم سلیقه افراد را مشخص می کند ، فريمهاي فلزي به دليل سنگيني از استحكام و دوام بيشتري برخوردار هستند، اما اين فريمها به دليل فلزي بودنشان جاذب گرماي آفتاب هستند توصيه مي شود كه از عينك هايي كه فرمهاي كائوچويي دارند يا از عینک های فلزی به دلیل سنگینی و فشاری که بر روی بینی وارد می کنند، معمولا آزاردهنده هستند، مخصوصا اينكه اگر به مدت طولاني استفاده شود ممكن است اثر پايه هايش روي بيني باقي مانده و ظاهر نامطلوبي بوجود آورد. دسته اين گونه عينك ها هم پشت گوش قفل مي شوند و باعث زخمي شدن آن مي شوند، در نتيجه توصيه ميشود دسته هاي عينك طوري باشند كه گذاشتن و برداشتن آن آسان باشد.

جنس سبكتر هستند و كمتر جاذب نور و حرارت مي باشند استفاه شود .

شیشه هایی در عینک استاندارد است که جنس شیشه آن از نوع تلق و پلاستیک فشرده باشد، انواع جنس شیشه ای سنگین تر هستند و در عین حال از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.

در انتخاب رنگ و شدت رنگ اين عينك ها باید توجه داشته باشیم که بايد رنگي را انتخاب كنيم كه تغييري در رنگ اشياء ايجاد نكند مثلا رنگ سبز را سبزتر يا كم رنگ تر نكند ، بنابراين براي امتحان كردن آن بايد حتما از يك طيف رنگي در اطراف محيط كمك گرفت. بدين صورت كه با گذاشتن آن روي چشم نبايد هيچ تغييري در رنگ و اندازه اشياء ايجاد شود، در نتيجه هر مقداري كه كيفيت ساخت عینک بالاتر باشد، تغییر رنگ کمتری ایجاد خواهد شد.

معمولا بهترين رنگ تيره و خاكستري است كه كمترين تاثير را روي اشياء دارد و رنگ هاي سبز و قهوه اي در رده هاي بعدي قرار دارند ، به عبارتي اين سه رنگ رنگ هاي مطلوبي هستند كه توصيه مي شوند.

اما رنگ هاي آبي، قرمز و فانتزي اصلا توصيه نمی شوند زیرا در رنگ اشیا ء تغییر ایجاد می کنند و در عین حال مقدار زیادی اشعه مضر را از خود عبور می دهند.ادامه دارد...

منبع: salamatnews

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.