روانشناسی: تاثیر روزه بر سلامتی روح و روان-قسمت دوم

نقش روزه در سلامتيِ روان و طهارت روح، به مراتب افزون‏تر از نقش آن در سلامتي جسم است؛ زيرا گرفتن روزه ـ بر اساس گفته‏ي روان‏شناسان و روان‏پزشکان ـ هم باعث کاهش بيماري‏هاي رواني (حتي در بعضي موارد سبب درمان قطعيِ آنها) مي‏شود و هم تقويت، پاکي و بزرگي روح را در پي دارد.

از اين رو به برخي از موارد بسيار مهم و اساسي آثار روحي و رواني روزه به طور گذرا اشاره مي‏کنيم:

1ـ تقويت اراده:

انسان موجودي است داراي اراده و اختيار، لذا هم مي‏تواند بر کارهاي زشت و غيرقانوني دست زند و هم قادر است کارهاي خوب و پسنديده انجام دهد.

به بيان ديگر: انسان هم داراي شهوت، هوس و نفسِ سرکش است که او را به سوي زشتي و بدبختي مي‏کشاند و هم از نيروي خرد و عقل بهره‏مند است که وي را به جانب سعادت و نيک‏بختي هدايت مي‏کند.

بر سرِ اين دوراهي آنچه وي را در پيروي از فرمانِ خِرد و فطرتِ پاک انساني و پاگذاري روي خواست هاي نفس سرکشيده و هواهاي لجام گسيخته‏ي شهوت حيواني، توان‏مند مي‏سازد، شناخت آفريدگار يکتا و پيروي از دستورهاي نجات‏بخش اوست و بدون شک يکي از مهم‏ترين دستور‏العمل‏هاي خداوند بزرگ، فريضۀ روزه است.

انساني که در روزهاي روزه‏داري با آنکه در ميان نعمت‏هاي فراوان و غذاهاي متنوع غرق است و براي بهره‏برداري از انواع لذت‏هاي شهواني و جنسي، توانايي دارد، وقتي به امر خداوند حکيم از خوردن همه آن نعمت‏ها و غذاها دست کشيده و روي تمام لذايذ جنسي پا مي‏گذارد، در حقيقت توفيق ‏يافته تا مهار نفس سرکش را در اختيار خود گرفته و بر دهن اسپ چموشِ خواست‏هاي دروني‏اش، لجام زند؛ يعني اين انسان توانسته است براي نفس سرکشش «بِرِيک» بسازد تا با استفاده از آن در موارد خطرناک، خود و ايمانش را از افتادن در پرتگاه‏هاي بي‏تقوايي حفظ کند.

پس روزه در واقع، اراده‏ي انسان را قوي ساخته و مهارِ نفس سرکش را در اختيار او قرار مي‏دهد.


پيامبر گرامي اسلام(ص) مي‏فرمايد:

«روزه آرزوهاي نامشروع نفس را از بين مي‏‏برد و نيروي شهوات را کنترل مي‏کند.»2ـ پاکيزه گيِ روح:

پس از آنکه انسان روزه‏دار، مهار نفس را در دست گرفت و غريزه‏هاي گوناگون خود را تعديل و اداره نمود، زمينه را براي انجام واجبات و ترک محرمات آماده مي‏سازد؛ براي چنين انساني از هر لحاظ، شرايط براي توبه و بازگشت به خداوند بخشايشگر فراهم است و با يک توبه حقيقي و پشيماني واقعي، مي‏تواند خانۀ خاک‏آلود و دود ‏زده‏ي دل را تکان داده و آيينۀ گرد آلود و غبار گرفتۀ عقل را پاک و مصفا سازد تا از يک روح پاک و روان سالم بهره ‏مند گردد.

در اين زمينه پيامبر مي‏فرمايد: «روزه، قلب را مصفا و نوراني مي‏کند


ادامه دارد....

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.