افزایش کارایی ورزشکاران با موسیقی


مطالعات مختلفی که روی تاثیر موسیقی بر بدن انسان انجام شده‌اند، نشان می‌دهند که موسیقی می‌تواند آرامش را بالا ببرد و استرس و تنش را کاهش دهد. محققان به ورزشکاران توصیه می‌کنند با گوش دادن به موسیقی توانایی و کارایی خود را بالا ببرند.
بعضی از موسیقی‌ها می‌توانند باعث آرامش و بالا رفتن کارایی و توانایی فیزیکی شوند. موسیقی می‌تواند استرس ورزشکاران را از بین ببرد و خستگی و درد را کاهش دهد. همچنین موسیقی انرژی ورزشکاران را نیز افزایش می‌دهد.

از قرن پنجم قبل از میلاد چینی‌ها به این قضیه پی بردند که هر کدام از ارگان‌های بدن ما با یک ریتم، ارتعاش دارد و به صداهایی که هم‌فرکانس هستند، حساسند. بنابراین موسیقی بر تمام بدن انسان تاثیرگذار است، نه فقط سیستم‌ شنوایی.

در قرن بیستم نوعی درمان با کمک موسیقی در آمریکا و کانادا رایج شد که موسیقی‌درمانی نام داشت. در موسیقی درمانی از خاصیت‌های موسیقی برای بالا بردن سلامت ذهنی، فیزیکی و روحی ورزشکاران به طور اختصاصی در حیطه ورزش استفاده می‌شد. موسیقی کارایی ورزشکاران را بالا می‌برد، به آنها کمک می‌کند، توانایی فیزیکی بهتری داشته و مقابل درد مقاوم‌تر باشند. بسیاری از مطالعات علمی خاصیت موسیقی را در ورزش تایید کرده‌اند. موسیقی تمرکز ورزشکاران را بالا می‌برد و آمادگی ذهنی بیشتری در آنها ایجاد می‌کند. این خاصیت در ورزش‌های استقامتی کاربرد زیادی دارد. با این حال بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای تاثیر موسیقی را نادیده می‌گیرند.

در مطالعاتی که در دانشگاه برونل انگلیس انجام شد، 20 مرد 20 ساله که دونده دوی 400 متر بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. این تحقیقات نشان داد که موسیقی اگر با ریتم فعالیت هماهنگ باشد، کارایی را بالا می‌برد. اگر موسیقی حداقل 120 ضرب در دقیقه‌ داشته باشد، ورزشکار را وادار به حرکت می‌کند.

دو محقق آمریکایی در مطالعات خود به این نتیجه‌ رسیدند که موسیقی آرام باعث می‌شود توانایی ذهنی و درونی فرد بالا رود و تحمل او بیشتر شود. این نوع موسیقی برای ورزش‌های استقامتی بسیار مناسب است. هر چقدر توجه ورزشکار بیشتر به موسیقی جلب شود، کمتر خستگی را احساس می‌کند.

دانشمندان ژاپنی نیز با انجام آزمایش بر روی 16 زن ورزشکار که تمرین Step می‌کردند، دریافتند که موسیقی بر فرم بدن، خستگی و هماهنگی حرکات بدن این افراد تاثیرگذار بوده است. این ورزشکاران بیان کردند که با موسیقی کمتر احساس خستگی کردند.

موسیقی با تحت تاثیر قرار دادن سیستم‌ عصبی باعث آرامش و کاهش تنش می‌شود. در واقع میزان کورتیزول بدن را که مسئول استرس است، کاهش می‌دهد. ورزشکاران می‌توانند در تمام فرصت‌هایی که در روز دارند، به موسیقی مناسب خود گوش دهند تا کارایی بهتری داشته باشند.

در طول تمرینات منظم مانند دویدن، موسیقی می تواند توجه ورزشکار را محدود و درنتیجه توجه شخص را نسبت به احساس خستگی منحرف کند.

مقالة حاضر حاصل شش سال تحقیق دورة دکترای نویسنده است که طی آن استنباط گردیده که موسیقی مناسب (صحیح) می تواند تأثیر زیادی بر ورزش و انجام تمرینات ورزشی داشته باشد. باعث خوشحالی نویسنده خواهد بود که مربیان و ورزشکاران را در یافته های خود شریک گرداند.

چگونه موسیقی به اعمال ورزشی کمک می کند؟

با بررسی این حوزه و بر اساس مطالعات تحلیلی ِ انجام گرفته در دانشکده، آشکار می گردد که موسیقی ممکن است به چهار طریق به انجام ورزش و تمرینات ورزشی کمک نماید.
اول، در طول تمرینات منظم مانند دویدن، موسیقی می تواند توجه ورزشکار را محدود و درنتیجه توجه شخص را نسبت به احساس خستگی منحرف کند. این تکنیکی است که بسیاری از دوندگان ماراتن و ورزشکاران ورزشهای سه گانه به آن به عنوان مسئله ای مهم و مجزا می نگرند.

دوم، موسیقی میزان برانگیختگی شخص را تغییر می دهد و بنابراین به عنوان شکلی از تحریک که اهمیت زیادی در مسابقات دارد، مورد استفاده قرار می گیرد یا به عنوان مسک ّنی برای فرو نشاندن اضطراب ورزشکاران تلقی می گردد. یکی از عوامل مؤثر، تولید کاستهای صوتی است که ترکیبی هستند از موسیقی محرک و آثار کلامی که به مثابة راهکاری برای ایجاد اعتماد به نفس تلقی می گردند. همچنین نویسنده از موسیقی آرام بخش همانند پس زمینه ای در تکنیکهای آرامش بخش استفاده می کند، که از طریق آموزشهای کلامی عموماً به کار گرفته شده اند.
سوم، موسیقی می تواند به دلیل وجود تشابهاتی بین ریتم و حرکات بدن انسان مفید واقع گردد. بنابراین تطابق موسیقی با ورزش، همواره افزایش راندمان شرکت کنندگان در تمرینات ورزشی را نمایان ساخته است.
چهارم، در ارتباط با نکتة قبلی، خصوصیات ریتمی موسیقی از الگوهای مهارتهای فیزیکی تقلید می نماید، بنابراین موسیقی قادر است اکتساب مهارتهای حرکتی را افزایش داده و محیط آموزشی بهتری را ایجاد نماید. برای اثبات مدعی شواهدی در ورزشهای ژیمناستیک و شنا ارائه شده است.

انتخاب موسیقی صحیح:

تحقیقات اخیر نشان می دهد که چهار عامل مهم و تأثیرگذار در خصوصیات برانگیزندة موسیقی وجود دارد. ▪ اول، به این علت که مردم به عکس العمل نشان دادن نسبت به محرکهای ریتمیک، تمایل نهفته ای دارند. در حقیقت پاسخ ریتمیک به موسیقی، نهفته ترین عامل است.
دوم، جنبه های هارمونیک و ملودیک موسیقی، اجرای شنونده را شکل می دهد و بر حالات روحی وی تأثیر می گذارد.
سوم، مشخصة فرهنگی ِ موسیقی از طریق پرورش فرهنگی ـ اجتماعی و موسیقی ای که شخص قبلاً در معرض آن بوده، بر پاسخ شنونده تأثیرگذار خواهد بود.
چهارم، عامل ارتباط که مربوط می شود به ارتباطات موسیقایی مفرط که توسط موسیقی برانگیخته شده اند؛ به این معنی که صدا می تواند باعث ایجاد اصوات دیگری شود که فعالیتهای فیزیکی را خلق می کند. پاسخ ریتمیک و فاکتورهای موسیقایی در درون ِ طبیعت موسیقی وجود دارد، حال آنکه تأثیرات فرهنگی و عوامل ارتباطی نسبت به موسیقی، عوامل خارجی محسوب می گردند.

نتیجه:

موسیقی اغلب منبعی بکر برای انگیزش و الهام گرفتن در ورزش و تمرینات ورزشکاران محسوب می شود. یکی از مهم ترین نکات که باید به یاد داشته باشیم این است که سلیقة موسیقایی در واقع امری بسیار شخصی است و به همین دلیل از توصیه برای انتخاب نوع موسیقی پرهیز شده است زیرا این مسئله کاملاً بستگی به تصمیم شخص دارد. به هر حال اکنون شما باید نسبت به عواملی که گوش فرا دادن به موسیقی در امر ورزش را ارزشمندتر می کند، هوشیارتر باشید.


0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.