داروسازی: این قرص است! نه نقل و نبات-قسمت اول

«مردم در بیشتر کشورها به راحتی به انواع مختلف داروهای استامینوفن به عنوان داروی OTC (بدون نیاز به نسخه) برای خوابیدن، رفع درد و یا سرماخوردگی دسترسی دارند بدون آن که بدانند مصرف بی‌رویه این دارو می‌تواند خطرناک و مضر باشد.»

طبق آمار تایید شده آزمایشگاهی، سالانه صدها نفر بر اثر مصرف بی‌رویه استامینوفن جان خود را از دست می‌دهند. آخرین آمارهای موجود در ایران حاکی از آن است که مردم کشور ما نیز از آن جمله افرادی هستند که بدون توجه به عوارض مصرف این دارو، مشت مشت استامینوفن می‌خورند، به طوریکه وزارت بهداشت مصرف استامینوفن کدئین ایرانی‌ها را سالانه «یک میلیارد و 98 میلیون قرص» اعلام کرده است. و البته اگر میزان مصرف استامینوفن ساده هم به این آمار اضافه شود، آمار مصرفمان میلیاردی‌تر می‌شود.


اعتیاد خاموش


میزان مصرف نوع کدئین‌دار استامینوفن از آن روی مورد توجه متخصصان قرار دارد که «اعتیاد» به مسکن از عوارض بسیار جدی مصرف این نوع از دارو‌هاست. داروهای مسکن معمولی، داروهای خواب‌آور (گروه بنزودیازپین‌ها مثل دیازپام، لورازپام و...) و همچنین مسکن‌هایی که در ترکیب آنها مواد‌مخدر وجود دارد مانند استامینوفن کدئین و اکسپکتورانت کدئین از جمله داروهایی هستند که درصورت مصرف خودسرانه و طولانی مدت منجر به اعتیاد افراد می‌شوند.

هرچند مصرف داروهای ضد‌درد که جنبه مخدر دارند گاهی ناگزیر است، اما این مصرف باید با تجویز پزشک و تحت نظر باشد.

دوز مصرف و زمان استفاده‌ای که ممکن است منجر به اعتیاد به مسکن شود با توجه به نوع دارو متفاوت است، اما به‌طور کلی استفاده از این داروها در زمانی بیش از 2 ماه و البته تحت نظر پزشک توصیه نمی‌شود.

0
0
0
0 نفر

1 نظر

  1. عالی بود...

    عالی بود...
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.