6 بیماری مرگ آور نشستن
منبع : مشرق


پزشکی: 6 بیماری مرگ آور نشستن


در چند سال اخیر، تحقیقات گسترده ای برای سنجش میزان سلامت افراد تن پرور یا کارمندانی که بنابه اقتضای کاری، ساعات زیادی را پشت میز مینشینند، صورت گرفته است.

نتیجه عمومی این تحقیقات نشان میدهد افرادی که سبک زندگی کم تحرکی دارند، حتی با انجام فعالیتهای ورزشی نیز از خطرات مربوط به نشستن در امان نخواهند بود.

پس اگر محیط و سبک زندگیتان به گونه ای است که نمیتوانید از نشستن اجتناب ورزید؛ توصیه میکنیم ارتفاع میز را طوری تغییر دهید که به حالت ایستاده نیز بتوانید امور روزمره خود را به انجام برسانید یا زمانی که از کار روزانه فارغ شده و در تعطیلات آخر هفته به سر می برید، تحرک بیشتری از خود نشان میدهید.

اگر هم بودجه کافی برای رفتن به گردش در دامان طبیعت را ندارید، بهترین انتخاب کمک در انجام کارهای منزل و همین خانهتکانی خودمان است. در ادامه مهمترین مخاطراتی که با نشستن سلامت شما را تهدید میکنند را برشمردهایم:

نشستن بیماریزاست

افرادی که بیش از چهار ساعت در روز پشت میز مینشینند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماریهای مزمن قرار دارند. از مهمترین این بیماریها میتوان به پرفشاری خون، بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت و سرطان اشاره کرد. همچنین نتایج این تحقیق و سایر بررسیهای علمی نشان میدهد هرچه فرد زمان بیشتری را به صورت نشسته صرف میکند، احتمال ابتلای وی به انواع بیماریهای مزمن بیشتر است. جالب اینکه میزان شاخص توده بدنی (BMI) فرد در این میان اهمیت خاصی ندارد.

نشستن عمر را کم میکند

با کاستن از ساعات نشستن اضافی و رساندن آن به کمتر از سه ساعت در روز میتوانید امید به زندگی را تا دو سال افزایش دهید. این در حالی است که با کم کردن از زمان تماشای تلویزیون به کمتر از دو ساعت در روز نیز میتوانید امید به زندگی را تا 4/1 سال دیگر افزایش دهید. جالب است بدانید سیگار کشیدن در مردان و زنان به ترتیب به کم شدن 5/2 و 8/1 سال از عمر فرد منتج میشود. نتایج این بررسیها همچنین نشان میدهد بزرگسالان آمریکایی به طور متوسط 55 درصد از روز را به صورت نشسته میگذرانند.

ابتلا به بیماریهای کلیوی

تحقیقات نشان میدهد حتی حرکات کنترل شده فیزیکی بخصوص در افرادی که مدت زمان کمتری را به صورت نشسته سپری میکردند، به کاهش احتمال ابتلای فرد به بیماریهای کلیوی منتج شد. نتایج به دست آمده بخصوص در زنان معنیدارتر بود؛ به این ترتیب زمانی که خانمها از ساعات نشستن خود در روز کاسته و آن را به کمتر از سه ساعت کاهش دادند، خطر ابتلای آنها به بیماریهای کلیوی تا 30 درصد تقلیل یافت. این در حالی است که نتایج آزمایشهای مشابه روی مردان تنها 15 درصد کاهش را نشان داد.

سلامت ذهنی کمتر

مطالعات حاکی از آن است، آنهایی که در خارج از محیط کار بیش از اندازه مینشینند، برای نمونه هنگام رانندگی، تماشای تلویزیون یا استفاده از رایانه از نظر سلامت ذهنی تا حد زیادی در سطوح پایینتری قرار دارند. این تحقیق همچنین نشان داد که زنان در این مورد آسیبپذیرتر از مردان هستند.

بروز چاقی و سندروم متابولیک

افراد چاق روزانه به طور متوسط دو و نیم ساعت بیش از دیگران مینشینند و همین نشستن بیشتر ارتباط مستقیمی با بروز سندروم متابولیک در آنها دارد. از مشخصههای بارز این سندروم میتوان به چاقی شکمی، کاهش سطح کلسترول مفید خون، فشار خون بالا و سطح بالای تریگلیسیرید خون اشاره کرد. این عوامل در کنار یکدیگر فرد را مستعد مخاطرات جدی نظیر بیماریهای قلبی و عروقی، سکته مغزی و دیابت قرار میدهند.

مرگ بر اثر سرطان روده بزرگ

افرادی که قبل یا بعد از تشخیص بیماری سرطان روده بزرگ در خارج از محیط کار، زمان بیشتری را به صورت نشسته سپری میکنند، احتمال مرگومیر بالاتری دارند. نتایج بررسی ها نشان داد افرادی که تحرک بیشتری داشتند تا 28 درصد احتمال مرگ در آنها کمتر بود و افرادی که در خارج از محیط کار حداقل شش ساعت در روز را به صورت نشسته سپری میکردند، به نسبت افرادی که تنها سه ساعت مینشینند تا 36 درصد احتمال مرگ بیشتری داشتند.

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.