تغذیه: فواید شیر مادر-پایانی

كمك به كاهش وزن مادر

شير دهي به كاهش سريع وزن مادر بويژه در سال اول كمك مي كند. دليل اين امر اين است كه بدن مادر با ساختن شير كالري مي سوزاند.


كاهش استرس و خونريزي پس از زايمان

از آنجا كه شير دهي سبب آزاد شدن هورمون اكسي توسين از بدن مادر مي شود مادر احساس راحتي و آرامش بيشتر هنگام شير دادن دارد. مطالعات متعدد در حيوانات و انسان نشان داده اند كه اكسي توسين به آرامش كمك مي كند.

در يك مطالعه از اين مطالعات نشان داده شد كه زناني كه ميزان اكسي توسين در بدنشان بالا بود هنگاميكه از آنها خواسته شد در مورد مشكلات شخصي شان صحبت كنند استرس و فشار خون كمتري داشتند.

اكسي توسين همچنين كمك مي كند تا رحم منقبض شده و به اندازه قبل از حاملگي برسد و اين انقباض سبب كاهش خونريزي پس از زايمان مي شود.


كاهش خطر ابتلا به بعضي از انواع سرطان


در مطالعات متعدد نشان داده شده است كه هر چه مدت شير دهي بيشتر باشد احتمال ابتلا به سرطان هاي پستان و تخمدان كمتر است. در مورد سرطان پستان، شير دهي بمدت حداقل يك سال، بيشترين اثر محافظتي را دارد. هنوز كاملاً مشخص نيست كه شير دهي چگونه چنين تأثيري دارد ولي تغييرات ساختماني در بافت پستان بر اثر شير دهي و اين حقيقت كه ترشح شير مقدار استروژن تولد شده در بدن را كاهش مي هد احتمالاً در اين مسئله نقش دارند. محققين بر اين باروند كه تأثير شير دهي بر كاهش ابتلا به سرطان تخمدان نيز ممكن است به سبب كاهش تولد استروژن باشد.


كاهش خطر ابتلا به پوكي استخوان (استئوپروز) در سنين بالا


شواهد متناقضي مبني بر ارتباط ميان شيردهي و تراكم استخواني وجود دارد. روشن است كه تراكم استخواني در زنان شير ده با شروع شيردهي احتمالاً به دليل كمبود كلسيم يا استروژن كمتر مقداري كم مي شود ولي اين كاهش در حين يا بعد از قطع شير دهي جبران مي شود. دو مطالعه نشان دادند كه شير دهي ممكن است در دراز مدت تراكم استخواني را بهبود بخشيده و با كاهش خطر شكستگي استخوان لگن در سنين پيري همراه باشد

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.