سیروس مقدم، تبحر خاصی در کشف بازیگران جدید و تازه کار، مشهور کردن بازیگران نه چندان سرشناس و کشیدن پای ستاره ها به تلویزیون دارد. بازیگران بسیاری بوده اند که اولین بار با کارهای مقدم برای مخاطبان شناخته شده اند.
کارگردان پرکار تلویزیون طی این سال ها بازیگرانی را معرفی و پای برخی ستاره ها را به تلویزیون باز کرده است. سیروس مقدم، تبحر خاصی در کشف بازیگران جدید و تازه کار، مشهور کردن بازیگران نه چندان سرشناس و کشیدن پای ستاره ها به تلویزیون دارد. بازیگران بسیاری بوده اند که اولین بار با کارهای مقدم برای مخاطبان شناخته شده اند و از قبل این شناخت، مسیر و حتی سرنوشت بازیگریشان تغییر کرده. در این بخش، بازیگرانی را که سیروس مقدم، به هر نحو در کشف، معرفی و تبدیل شدنشان به چهره ای تلویزیونی موثر بوده را مرور می کنیم.

بازیگرانی که مشهور شدند

محسن تنابنده

رسانه: بازیگران مدیون به سیروس‌مقدم و تلویزیون!


محسن تنابنده تا قبل از بازی در «پایتخت»، برای اهالی سینما و تئاتر، چهره به نسبت شناخته شده ای بود اما مخاطبان تلویزیونی، با نقش «نقی» او را شناختند. البته تنابنده پیش از این در «پیامک از دیار باقی»، به عنوان نویسنده با مقدم همکاری کرده بود و در »مامور بدرقه» هم بازی کرده بود اما هیچ کدام از این دو اثر، باعث نشده بود به چهره ای شناخته شده تبدیل شود.

هدایت هاشمی

رسانه: بازیگران مدیون به سیروس‌مقدم و تلویزیون!هدایت هاشمی هم یکی از بازیگران سینما و تئاتر بود که با وجود بازی در فیلم های سینمایی مختلف، به شهرت خاصی دست پیدا نکرده بود و نهایتا با نقش کریم مشرفی در «چک برگشتی» سیروس مقدم برای مخاطبان تلویزیونی شناخته شد. هاشمی بعد از بازی در «چک برگشتی»، برای «پروانه» جلیل سامان و «نوشدارو» هم انتخاب شد.

احمد مهران فر

رسانه: بازیگران مدیون به سیروس‌مقدم و تلویزیون!مهران فر هم دقیقا مثل تنابنده، با وجود بازی در چند فیلم سینمایی و تله فیلم مختلف، تا قبل از ورود به «پایتخت» سیروس مقدم در نوروز 90 و ایفای نقش ارسطو، بازیگر چندان شناخته شده ای برای عامه مخاطبان نبود. در واقع می شود گفت که با حضور در این سریال، مسیر بازیگریش عوض شد. او الان در سریال «شاهگوش» داود میرباقری هم نقش دارد.

کامران تفتی

رسانه: بازیگران مدیون به سیروس‌مقدم و تلویزیون!کامران تفتی با اینکه از سال 76 در سریال های مختلفی مثل «ولایت عشق»، «خواب و بیدار»، «حس سوم»، «پای پیاده»، «بی صدا فریاد کن»، «کارآگاهان»، «شمس العماره» و ... بازی کرده بود اما اوج هنرنمایی اش را در «زیر هشت» سیروس مقدم انجام داد. در واقع با این سریال بود که توانست قدرت بازیگریش را نشان دهد.

بازیگرانی که کشف شدند

شهاب حسینی

رسانه: بازیگران مدیون به سیروس‌مقدم و تلویزیون!


شهاب حسینی با اینکه از سال 77 با اجرای برنامه هایی مثل «اکسیژن»، «رنگ صبح»، «برپا – برپا» تا حدی شناخته شده بود اما برای اولین بار در نقش یونس بهگر سریال «پلیس جوان» مشهور شد.

روایت کارگردان: پلیس جوان را قرار بود یک بازیگر معروف بازی کند. قرارداد هم بسته شده بود. ولی روزی که قرار بود کلید بزنیم به دلایلی نشد. شروع کردیم به دعوت از بازیگران شناخته شده سینما. یک روز وارد دفتر شدم دیدم جوانی آنجا نشسته که چهره خوبی هم دارد. بچه ها گفتند یکی از آشناهای افشین سنگ چاپ است. او را دعوت کرده تا برای «پلیس جوان» تست بدهد. همان موقع قرار بود در رخساره هم بازی کند. آنقدر هم آمدند و رفتند که داشتیم ناامید می شدیم هر کس می آمد به دلمان نمی نشست. تا اینکه گفتم ریسک می کنم. البته شهاب آن موقع مرجی بود و خیلی ها می شناختندش اما من نمی شناختم. خانم غفوری گفت از شهاب هم یک تست بگیریم. بالاخره تهیه کننده را آوردیم ودر حضور او تست گرفتیم. تهیه کننده به دلایل شخصی موافق نبود چون برادر شهیدی داشت که خیلی شبیه شهاب بود. می گفت تصور اینکه 7-6 ماه بخواهد برادرش را مدام روبرویش ببیند نابودش می کند. من هم احترام می گذاشتم اما کارم در معرض خطر بود. آمدیم کلک زدیم مریلا زارعی را آوردیم نقش مقابل او قرار دادیم و دزدکی از شهاب تست گرفتیم. گفتم اگر این شد که شهاب را می آوریم اگر نه می رویم دنبال یکی دیگر. شهاب اجرا کرد ما مبهوت مانده بودیم که عجب بچه ای! واقعا حیف بود او را اتز دست می دادیم. تست را برای شبکه فرستادم و گفتم پلیس جوان را پیدا کردم شما هم ببینید ولی به نظرم بهتر از این پیدا نمی شود. آنها هم قبول کردند و نهایتا تهیه کننده هم راضی شد.

حامد کمیلی

رسانه: بازیگران مدیون به سیروس‌مقدم و تلویزیون!


حامد کمیلی هم از آن دسته چهره هایی بود که با «پرواز در حباب» سیروس مقدم، برای مخاطبان شناخته شد و بعدها در «اغما»ی همین کارگردان به اوج شهرت رسید. البته قضیه کشف کمیلی، یک مقدار پیچیده تر از سایرین است. کمیلی قبل از «پرواز در حباب»، در سریالی به کارگردانی محمد درمنش بازی کرده بود که توقیف شد.

حضورش در این سریال باعث شد تا تصویر و نامش در دفاتر مختلف سینمایی پخش شود و فیلمسازان مختلف، به صورت مختصر، به او آشنایی پیدا کنند. زمانی که مقدم برای «پرواز در حباب» از او دعوت به همکاری کرد، او مشغول بازی در «به دنیا بگویید بایستد» محمدرضا آهنج بود اما نهایتا کشف این بازیگر به پای سیروس مقدم نوشته شد. چون هم «پرواز در حباب» زودتر از «به دنیا بگویید بایستد» روی آنتن رفت، هم پخش آن از شبکه سراسری باعث شد تا به نسبت سریال آهنج که از شبکه تهران پخش می شد بیشتر دیده شود.

پانته آ بهرام

رسانه: بازیگران مدیون به سیروس‌مقدم و تلویزیون!


پانته آ بهرام قبل از «مسافر»، به عنوان یکی از چهره های مطرح تئاتر، شناخته شده بود اما برای مخاطبان سینمایی و تلویزیونی، چهره آشنایی نبود. او از سال 69، فعالیتش را در حوزه تئاتر شروع کرده بود و استعدادش در حدی بود که سال 70، توانست جایزه اول بازیگری نمایش «مرگ یزدگرد» بهرام بیضایی را به دست آورد. بهرام در چند تئاتر دیگر هم موفقیتش را نشان داده بود و جوایز زیادی هم تا قبل از ورود به تلویزیون گرفته بود. بهرام با بازی در نقش دختر معتاد سریال «مسافر»، یکجورهایی مسیر بازیگریش تغییر کرد. بازی و گریم خوب او در نقش منیژه، تصویری جالب از اولین زن معتاد تلویزیون در ذهن مخاطبان به جا گذاشت و باعث شد از آن زمان به بعد، به عنوان یکی از بازیگران مطرح سینما کارش را ادامه دهد.
روایت کارگردان: عزیزی داشتم که از دوستان خیلی نزدیک خانوادگی مان بود. دخترش به ورطه اعتیاد افتاده بود و آخرش اور دوز کرد و مرد و آن خانواده دیگر هیچ وقت سرپا نشد. اتفاقا آن دختر هم سه بار رگ دستش را زده بود؛ موقعیتی که پانته آ بهرام هم در «مسافر»، دچارش شد. سعی کردم بازیگری را انتخاب کنم که به لحاظ ظاهری شباهت زیادی به آن دختر داشته باشد. پانته آ بهرام را تا آن موقع کسی نمی شناخت. البته تئاتر کار کرده بود و من خودم یک تئاتر نوجوانان از او دیده بودم. بیشتر شباهت او به آن دختر برایم مهم بود.

ستاره هایی که به تلویزیون آورد

ابوالفضل پورعرب

رسانه: بازیگران مدیون به سیروس‌مقدم و تلویزیون!


سیروس مقدم زمانی پای ابوالفضل پورعرب را به تلویزیون باز کرد که این بازیگر در اوج شهرت و محبوبیت سینمایی قرار داشت. طبیعتا راضی کردنش برای بازی در یک پروژه تلویزیونی کار خیلی سختی بود. مخصوصا اینکه آن زمان تلویزیون هم تمایل چندانی به دعوت از ستاره های سینمایی در سریال ها نداشت و حاضر نمی شد پول بیشتری برایشان خرج کند. با تمام این اوصاف اما مقدم از پس این شرایط سخت برآمد. او را به تلویزیون آورد و مقابل بازیگر ناشناخته ای مثل پانته آ بهرام قرار داد. حضور پورعرب در «مسافر»، یکی از دلایل موفقیت این سریال به حساب می آمد.

فریبرز عرب نیا


رسانه: بازیگران مدیون به سیروس‌مقدم و تلویزیون!


در اوضاع و شرایطی که فریبرز عرب نیا به خاطر بازی در فیلم های «ضیافت»، «سلطان»، «شوکران»، «طوطیا» و ... در اوج شهرت سینمایی اش قرار داشت و خیلی از کارگردان های مطرح سینمایی برای دعوت از او سر پروژه هایشان چانه می زدند، سیروس مقدم سال 81 برای اولین بار با فیلم – سریال «وکیل» پای او را به تلویزیون باز کرد؛ آنهم در شرایطیکه هیچ کس فکرش را هم نمی کرد بتواند عرب نیا را در تلویزیون ببیند. عرب نیا تا قبل از پروژه الف ویژه «مختارنامه»، تنها حضور تلویزیونی اش را در همین سریال مقدم تجربه کرده بود. عرب نیا در آن سریال مقابل پانته آ بهرام قرار گرفت و موفقیت خوبی برای مقدم رقم زد.

میترا حجار

رسانه: بازیگران مدیون به سیروس‌مقدم و تلویزیون!


میترا حجار هم از آن دسته ستاره های سینمایی بود که در اوج شهرت، به وسیله سیروس مقدم به تلویزیون آمد. حجار از اواسط دهه 70، در اوج موفقیت قرار داشت و بازیگری در کارهای کارگردان هایی مطرح مثل بهرام بیضایی و مسعود کیمیایی را تجربه کرده بود. از طرف دیگر در آن دوره برای بازی در «متولد ماه مهر»، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کرده بود و برای فیلم «سگ کشی» هم کاندیدای دریافت سیمرغ بود. طبیعتا راضی کردن این بازیگر برای اینکه در یک سریال، نقش دوم زن را در کنار مریلا زارعی و شهاب حسینی بازی کند، کار خیلی سختی بوده.

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.