به علت وجود آلکالوئید های مهم در پیکر رویشی و ریشه ی پریوش، در اکثر فارما کوپه ها، به عنوان گیاه دارویی بسیار ارزشمند، معرفی و خواص آن نیز بیان شده است. این گیاه به دلیل دارا بودن آلکالوئیدهای مهم نظیر (وینبلاستین) و (وینکریستین) که هر دو، اثر نئوپلازی (ضد تومور) دارند در صنایع داروسازی اهمیت بسیار زیادی دارد و حدود 30 سال است که مورد استفاده قرار میگیرد. این مواد در شیمی درمانی برخی سرطان ها نیز کاربرد دارند.

مواد موثره ی ریشه

ریشه ی این گیاه، حاوی آلکالوئید روباسین ( آجمالایسین) است که خاصیت آنتی فیبریلیک داشته و باعث کاهش فشار خون میشود.

تغذیه: گل پریوش و خواص ضد سرطانی آن


داروهای ساخته شده از این گیاه

سولفات وینبلاستین که نام تجاری آن (ولب velb) است در بیماریهای سرطان خون (لوکمیا) تولید بی حد سلول های گلبول سفید را در بیماران کندتر میکند.

هم ­چنین این گیاه دارای پتانسیل ضد میکروبی در عصاره­های خالص قسمت­های مختلف از قبیل برگ­ها، ساقه، ریشه و گل بر علیه نژاد­های باکتریایی مهم از نظر پزشکی و خاصیت ضد قارچی و ویروسی می­باشد ساقه­های گل دهنده که خاصیت دارویی دارند علاوه بر آلکالوئید، حاوی تانن، ساپونین، پکتین و رنگیزه­های آلی می­باشند. این مواد باعث ایجاد یک گیاه مقوی، قابض، گشاد کننده عروق و ویژگی مدر بودن می­شود. از آن در درمان بیماریهای رگ ­های قلبی، درمان گیاهی خونریزی از بینی و لثه، اسهال، سرفه، تشنج، ورم مخاط دهان و لثه و بیماری­های زنانه استفاده می­شود (سیمپسون، 2006). عصاره برگ آن برای درمان نیش زنبور مفید است.

ساختار شیمیایی مواد موثره ی گیاه

تغذیه: گل پریوش و خواص ضد سرطانی آن

تغذیه: گل پریوش و خواص ضد سرطانی آن

تغذیه: گل پریوش و خواص ضد سرطانی آن


قیمت مواد موثره ی گیاه

ارزش هر گرم از وینکریستین، 4000 دلار می باشد.

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.