رسانه: 4 سریال و 126 فیلم سینمایی جدید برای نوروز


مدیر شبکه دو سیما با معرفی سریال‌ها و مجموعه‌های نمایشی نوروز 93 شبکه‌های سیما گفت: مجموعه‌های نمایشی و سریالی از اصلی‌ترین قالب‌های برنامه‌سازی در عید نوروز هستند. سریال‌های معلم‌، آب پریا...

دبیر معرفی برنامه‌های نوروز 93 از پخش چهار سریال نوروزی خبر داد و از سریال‌های «پایتخت 3»، «روزهای بد در»، «خوب، بد، زشت» و «ما فرشته نیستیم» در این خصوص نام برد.

علی بخشی‌زاده که مدیریت شبکه دو سیما را هم عهده‌دار است با معرفی سریال‌ها و مجموعه‌های نمایشی نوروز 93 شبکه‌های سیما گفت: مجموعه‌های نمایشی و سریالی از اصلی‌ترین قالب‌های برنامه‌سازی در ایام نوروز هستند که معمولا همیشه با استقبال روبه‌رو می‌شوند.

این مدیر تلویزیون همچین از طنز اجتماعی «حله حوله» برای شبکه اول،‌ مجموعه «قصه و پند» و همچنین «کلاه قرمزی» برای شبکه دو، طنز آیتمی «کرکره» برای شبکه سه سیما خبر داد و گفت که شبکه چهار سیما قرار است در ایام نوروز یک سریال خارجی را برای بینندگان به روی آنتن ببرد.

همچنین شبکه قرآن و معارف سیما امسال دو مجموعه تلویزیونی با عنوان «گوهر جان» و «مثل من، مثل تو‌» را پخش می‌کند.

بخشی زاده اعلام کرد، شبکه تماشا به عنوان تخصصی‌ترین شبکه تلویزیون هفت مجموعه نمایشی را در ایام نوروز باز پخش می‌کند.

او گفت: سریال‌های معلم‌، آب پریا‌، زورو‌، مسافران‌، شام‌، پایتخت 3 و آوای باران از جمله مجموعه‌های نمایشی ایرانی و خارجی هستند که در ایام نوروز از شبکه تماشا بازپخش می‌شوند.

وی ادامه داد: شبکه نمایش هم به طور خاص برای نوروز 93 تدارک ویژه‌ای دیده است و در تمام ژانر‌ها اعم از کمدی‌، جنایی‌، درام‌، هیجانی‌، تاریخی‌، زندگینامه خانوادگی‌، پلیسی و سیاسی، فیلم‌های سینمایی از این شبکه پخش خواهند شد. از این تعداد 28 فیلم تولید شبکه‌های سیما و مرکز سیما فیلم است. همچنین 17 فیلم از سینما ایران انتخاب شده است که درصدد نهایی کردن پخش آنها در ایام نوروز هستیم که فکر می‌کنم طی دو هفته آینده فهرست این فیلم‌ها را ارائه دهیم.

*** 126 فیلم نوروزی در راهند

بخشی‌زاده همچنین اعلام کرد: در ایام نوروز شش شبکه تلویزیونی هر روز یک فیلم سینمایی جدید خارجی و ایرانی را به روی آنتن می‌برند.

مدیر شبکه دو در خصوص تعداد فیلم‌های داخلی که برای ایام نوروز به روی آنتن خواهند رفت، اعلام کرد: 45 فیلم داخلی‌ برای نوروز امسال داریم که با برنامه ریزی‌هایی که انجام شده است آنها را به روی آنتن خواهیم برد. همچنین 126 فیلم جدید به مخاطبان در نوروز امسال عرضه خواهد شد که حدود 36 درصد از فیلم‌ها ایرانی هستند.

همچنین در میان فیلم‌های خارجی یک فیلم که برنده اسکار بوده و جوایز زیادی را کسب کرده است در ایام نوروز از شبکه یک سیما به روی آنتن خواهد رفت. آثاری که برای پخش در ایام نوروز امسال در نظر گرفته شده‌اند حجم زیادی از آنها از نظرات مردمی بوده است.

شبکه سه سیما هم 11 فیلم ایرانی در ایام نوروز به روی آنتن می‌برد.

او یادآور شد: شروع فعالیت نوروزی تلویزیون از 27 اسفند 92 آغاز شده و تا 15 فروردین 93 ادامه دارد.

دبیر معرفی برنامه‌های نوروز 93 اعلام کرد: حداقل 18 فیلم سینمایی و همچنین انیمیشن‌های جدید از شبکه‌های دو‌، پویا‌ و شبکه تهران در ایام نوروز پخش می‌شوند.

او در عین حال یادآور شد: برنامه‌هایی که در حال حاضر برای نوروز 93 اعلام کردم، برنامه‌های حداقلی است؛ چرا که شبکه‌ها به سرعت در حال آماده سازی برنامه‌های دیگری هم هستند که احتمال دارد افزایش پیدا کنند.

*** ساعت پخش فیلم‌ها و سریال‌های نوروزی

بخشی‌زاده درخصوص ساعت پخش سریال‌های تلویزیون در ایام نوروز توضیح داد: پایتخت 3، ساعت 22 و 15 دقیقه پخش می‌شود و تکرار آن ساعت 1 و 30 بامداد و ساعت 15 روز بعد‌ است. شبکه دو سیما سریال «خوب، بد‌، زشت» را ساعت 21 و 30 دقیقه پخش می‌کند و تکرار آن ساعت 2 بامداد و 14 روز بعد روی آنتن می‌رود.

شبکه سه سیما «روزهای بد در» را ساعت 20 و 45 دقیقه پخش می‌کند و تکرار آن ساعت 24 بامداد و 16 روز بعد خواهد بود. شبکه تهران ما فرشته نیستیم را ساعت 23 و15 دقیقه پخش می‌کند و تکرار آن ساعت 19 روز بعد است.

شبکه قرآن ساعت 17 و 30 و همچنین شبکه تماشا سریال‌ها را به ترتیب از ساعت 18 الی 23 بازپخش می‌کند.

ساعت پخش فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه‌های سیما عبارتند از:

شبکه یک ساعت 16 باکس اصلی‌، شبکه دو ساعت 23 ،‌ شبکه سه ساعت 23 و15 دقیقه‌، شبکه 4 ساعت 18‌، شبکه تهران ساعت 13و30 و همچنین شبکه قرآن 14 و30.

***
در این نشست مدیر شبکه دو سیما، علی بخشی‌زاده که دبیر معرفی برنامه‌ های نوروز 93 معرفی شد، خاطرنشان کرد: حوالی مهر ماه امسال ماموریتی برای برنامه‌های نوروز امسال به من داده شد. در پی این مسئولیت جلسات زیادی با حضور نمایندگان تام‌الاختیار و همچنین مدیران برگزار شد تا اینکه نهایتا به یک برنامه‌ریزی نسبتا جامعی برای شبکه‌های سیما در ایام نوروز امسال منجر شد.

بخشی‌زاده عنوان کرد: در دو سال 91 و 92 بررسی‌هایی انجام دادیم و سعی کردیم یک نگاه پرنده‌واری نسبت به کارهای خودمان در شبکه‌های سیما داشته باشیم. به همین خاطر پروژه‌هایی که طی دو سال اخیر برای بینندگان طراحی و پخش کرده بودیم به سراغ نقاط قوت و ضعف آنها رفتیم تا ببینیم چطور بودند. تا اینکه در نهایت از تمامی نهادهای نظارتی سازمان صدا و سیما اعم از آنهایی که از بیرون نظاره‌گر برنامه‌های صدا و سیما هستند مثل شورای نظارت که برنامه‌ها را رصد می‌کند گزارشات زیادی را جمع‌آوری کردیم. جا دارد در همین جا صمیمانه از نظارت کارشناسانه شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما که همیشه گزارشات محکمی را نسبت به برنامه‌های سیما ارائه دادند قدردانی کنم.

وی افزود: دومین مرجعی که گزارش‌هایش برای ما جدا قابل اهمیت است، مرکز ارزیابی و نظارت سازمان صدا و سیماست که به شکل روزانه برنامه‌های سیما را رصد کرده و در نهایت به آنها نظر می‌دهد. همچنین گزارش‌هایی که از مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما به ما می‌رسد قابل اهمیت است و ما همیشه از این گزارش‌ها استفاده می‌کنیم.

محور بعدی در این راستا مربوط به حوزه معاونت سیما می‌شود که خدا را شکر با درایت‌هایی که دکتر دارابی داشتند دوستانی در این زمینه مامور شدند که برنامه‌هایمان را در دو سال گذشته رصد کنند در واقع هدف اصلی ما این بوده که دوست داشتیم سه گام اصلی را در این خصوص تعریف کنیم.

مدیر شبکه دو سیما همچنین تاکید کرد: ادعا نداریم که همه زیربناهای ما طی دو سال اخیر توانسته‌اند پلان کلی از سه گام اصلی را تشکیل بدهند اما سمت و سوی نظارت و اجرای برنامه‌ها الزاما به همین محورها بوده است. در مرحله اجرایی برنامه‌های سیما این نکته برایمان مهم بوده که برنامه‌های نوروز سال تحویل چه نقاط قوت و ضعفی داشته‌اند. بعد از اینکه این گام‌ها را طراحی کردیم سیاست‌گذاری‌هایی انجام دادیم و به نوعی فضای گفتمان برای خودمان تعریف کردیم در نهایت قرار شد در ترویج سبک زندگی ایرانی – اسلامی تلاش کنیم و در واقع در دستورکاری‌مان قرار بگیرد.

وی در ادامه به سه اصل قابل توجه در برنامه‌های شبکه‌های سیما اشاره کرد و گفت: اصل خانواده محوری، امیدآفرینی و نشاط افزایی و همچنین تعالی معنوی از جمله سه اصل قابل توجهی است که در برنامه‌های سیما به آن توجه خواهد شد.

ضمن اینکه توجه ویژه به محیط زیست، بحث صرفه‌جویی و همچنین اهمیت به مقوله جمعیت از جمله اولویت‌های مهم برنامه‌ریزی ما برای برنامه‌های شبکه‌های سیما در نوروز 93 است.

او در ادامه درخصوص اهمیت داشتن بحث خانواده محوری در برنامه‌های شبکه‌های سیما توضیح داد: توجه به این بحث به این خاطر است که این اصل به عنوان اساسی‌ترین راه برنامه‌ریزی برای ما مطرح است.

بر این اساس توجه ویژه‌ای به محور خانواده و همچنین صله‌رحم خواهیم کرد؛ ضمن اینکه پرداختن به شعار سال به شکل هنرمندانه مثل هر سال از جمله در دستورات کاری ما قرار دارد‌، به اضافه اینکه توجه ویژه‌ای به مقوله وحدت ملی، گویش‌ها و لهجه‌های مختلف خواهیم داشت.

بخشی‌زاده سپس اعلام کرد: در بخش مجموعه‌های نمایشی برای نوروز 93 و همچنین فیلم‌های تلویزیونی، معارفی‌، مسابقه و جنگ‌، مستندهای دیدنی، فیلم‌های سینمایی و همچنین بحث کودک و نوجوان و همچنین برنامه‌های خانواده محور را در دستور کاری ما خواهد بود.

*** پخش 270 مستند ایرانی و خارجی از تلویزیون

دبیر معرفی برنامه‌های نوروز سیما در بخشی دیگر از این نشست به معرفی مستندهای خارجی و ایرانی شبکه‌های سیما در ایام نوروز اشاره کرد و گفت: حداقل 270 مستند مختلف خارجی و ایرانی با موضوعات متنوع مثل حیات‌وحش‌، طبیعت و آفرینش‌، باستان شناسی‌،‌ نجوم‌، علم و تکنولوژی‌ ورزشی‌، پزشکی و سلامت‌ و همچنین توجه به محیط زیست و هوا و فضا خواهیم داشت که از شبکه‌های مختلف پخش می‌شود. شبکه قرآن با رویکردی سینمایی مذهبی همراه خواهد بود. همچنین شبکه نمایش هر روز به مدت یک ساعت برنامه‌هایی همچون امور آثار بازیگران فیلم‌های سینمایی دنباله‌دار‌ سینمای هنر‌، سینمای کلاسیک‌ و … خواهد داشت.

وی با اشاره به ساعت پخش مستندهای شبکه‌های سیما در ایام نوروز یادآور شد: شبکه تهران ساعت 18‌، شبکه سه ساعت 19‌، شبکه یک ساعت 20 و شبکه 4 سیما ساعت 22 همچنین شبکه دو قبل از ساعت 20 مستندهای خودشان را به روی آنتن می‌برند.

*** توجه سیما به فیلم‌های نوروزی تلویزیونی

مدیر شبکه دو سپس با اشاره به فیلم‌های تلویزیونی در ایام نوروز خاطرنشان کرد: در حوزه فیلم‌های تلویزیونی می‌توان گفت طی این سال‌ها توجه ویژ‌ه‌ای به تله‌فیلم‌ها شده و رشد قابل توجهی تاکنون داشته است.

بر این اساس فیلم‌هایی با عنوان به من نگو قراضه، ته خط‌، خسیس،‌ به خاطر یک مشت دلار ناقابل‌ و ماجراهای دکتر سه سوت از جمله‌ فیلم‌های تلویزیونی شبکه یک سیماست. همچنین همایش، چای با بهار نارنج‌،‌ عطر خوش زندگی و قالیچه سلیمان از فیلم‌های تلویزیونی سه سیما است. نگار و سودابه‌ متعلق به شبکه چهار سیما‌، زیر قیمت‌، تعطیلات‌، مسابقه ازدواج،‌ لغزش از جمله فیلم‌های تلویزیونی شبکه تهران است. در حوزه برنامه‌های معارفی هم تلاش شده تا ارزش‌های دینی و ملی در مناسبت‌های نوروز مورد ارزیابی قرار بگیرد و به آن توجه شود. بر این اساس همه شبکه‌ها در این زمینه تدارکات خوبی را آماده کرده‌اند که به ترتیب زیر است:

شبکه یک پخش ترتیل قرآن بعد از اذان صبح‌، شبکه سه سخنرانی مذهبی‌ ساعت شش صبح‌، شبکه قرآن ترتیل یک جز از قرآن به شکل زنده از حرم امام رضا(ع)، شبکه دو پخش سخنرانی مذهبی زنده ساعت 7 صبح‌، شبکه تهران ساعت 12 و20 ظهر برنامه با عنوان در کرانه نور‌، شبکه چهار سیما صحبای تسنیم قبل از اذان ظهر ‌، شبکه قرآن ترتیل قرآن از حرم حضرت معصومه (ع) ،‌ سمت خدا و همچنین معرفت از شبکه چهار سیما و مسابقه قرآنی فردوس از شبکه قرآن ‌، یار مهربان ‌، یاد خدا و طرح چشمه‌های جاری و آرامش بهاری از شبکه قرآن پخش خواهد شد.
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.