پزشكي: علائم پوکی استخوان و درمان اولیه آنپزشكي: علائم پوکی استخوان و درمان اولیه آنپوکی استخوان براساس تعریف علمی، با انجام آزمایش BMD مشخص می شود.افرادی که عدد نهایی آزمایش‌شان منفی 2/5 باشد پوکی استخوان دارند و اگر این عدد بین منفی 1 تا منفی 2 باشد در مرحله قبل از پوکی استخوان قرار دارند.


متخصصان ارتوپدی می گویند اگر جذب کلسیم و "ویتامین D" فرد کم باشد فرد به پوکی استخوان مبتلا می‌شود بنابراین رژیم غذایی و محل زندگی فرد که در معرض نور خورشید باشد یا نه، در پیدایش پوکی استخوان موثر است.
به گفته‌ی پزشکان کاهش فعالیت روزانه فرد می‌تواند به پوکی استخوان منجر شود فردی که اصلاً فعالیت روزانه ندارد، سنش بالاست و همزمان سیگار می‌کشد یا فردی که در رژیم غذایی خود از لبنیات بهره نمی‌برد در معرض پوکی استخوان قرار دارند.


آنها اولین نشانه پوکی استخوان را مراجعه بیمار با اظهار درد در اکثر نقاط بدن، ضعف در اندام و درد کلی بدن عنوان کرد و افزود: این علائم می‌تواند نشان از پوکی استخوان باشد.

پزشکان افزودند افراد مبتلا به پوکی استخوان مستعد شکستگی‌ هستند و شایع‌ترین نوع شکستگی در این افراد شکستگی اطراف مچ دست و مفصل ران است.


متخصصان ارتوپدی ادامه داد: زنان بعد از سن یائسگی و افرادی که مدت زیادی بی‌حرکت بوده‌اند یا دچار بیماری هستند باید آزمایش BMD را انجام دهند. به گفته‌ی آنها بهترین درمان در مراحل اولیه پوکی استخوان به منظور پیشگیری و عدم پیشرفت آن، تغییر در سبک زندگی، رژیم غذایی مناسب و ترک دخانیات است.
آنها توصیه می‌کنند از انجام خودسرانه آزمایش BMD بپرهیزند چرا که اشعه زیادی را وارد بدن بیمار می‌کند و مطمئن باشند که اگر لازم باشد پزشک درخواست این آزمایش را خواهد داد.

داروهای ایجاد کننده پوکی استخوان

علائم پوکی استخوان و درمان اولیه آن


بعضی از افراد به ویژه اشخاص وسواسی که نگران بهداشت بدن خود هستند نا آگاه شگفت زده می شوند اگر به آنها بگوییم استخوانهای شما در حال ترد شدن و آماده ی شکستگی با کوچکترین ضربه است.

چند روز قبل پدر میانسالی حدود 50 ساله به بیمارستان مراجعه کرد وبا دست ورم کرده گفت می خواهم عکس بگیرم. پزشكان مي گويند، شكسته چون پوكي استخوان داري. درحاليكه ضربه شديدي نبود...

اما چرا به این سرعت پوک استخوانی ایجاد می شود؟

او سالها آسم داشت واز کورتونها استفاده می کرد ویکی از عوارض مصرف آنها همین است!


داروهایی که در ایجاد سستی وپوکی استخوان نفش دارند:

1-مصرف طولانی مدت کورتون ها ( دگزا متازون پردنیزولون و...)

چاره: در صورتیکه بنا به نظر پزشک معالج ناچار به استفاده از کورتونها به مدت بیش از یک ماه هستید وداروی جایگزین بی عارضه تری در دسترس نیست. بهتر است زیرنظر او بهمراه مصرف کورتونها از ویتامین دی وکلسیم وداروهای بی فسفوناید استفاده کنید.


2- مصرف آمپول جلوگیری از بارداری سه ماهه(Depo provera) در بانوان

چاره: بیشر از دوسال از این آمپول استفاده نشود و راههای جلوگیری دیگری بخواهید


3- داروهای ضد تشنج مثل فنوباربیتال کاربا مازپین سدیم والپرویت و....

چاره: مثل کورتون ها(مصرف کلسیم+ویتامین D بهمراه داروهای ضد تشنج سفارش می شود)


۴-مصرف طولانی داروهای ضد افسردگی SSRI مثل فلوکستین

چاره: مانند بالا


5- مصرف شربت معده آلومنیوم دار به مدت طولانی

چاره: قطع مصرف شربت و مراجعه به متخصص گوارش جهت درمان اساسی

هشدار

راهکارهای بالا بدون فعالیت بدنی مناسب تا ثیر مطلوب را ندارند علاوه بر راهکارهای بالا، ورزش یا راهپیمایی سریع روزانه به مدت حداقل 30 دقیقه حتما انجام شود ترک سیگار و الکل هم که نا گفته پیداست.


0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.