پزشکی: بی خوابی خطر ابتلا به این بیماری خطرناک را افزایش می دهد

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایرنا، محققان دانشگاه چیا نان در تایوان با مطالعه ای که چهار سال به طول انجامیده است ،دریافتند بی خوابی احتمال بستری شدن فرد را به دلیل بروز سکته مغزی تا 54 درصد افزایش می دهد.

این مطالعه نشان داد که خطر بروز سکته مغزی برای افراد 18 تا 34 ساله مبتلا به بی خوابی هشت برابر بیشتر از همسن و سالانی است که خوابی کافی دارند.

دکتر دمیتریس لوپز رییس مرکز مغز و قلب دانشگاه راش در شیکاگو و سخنگوی انجمن قلب آمریکا گفت: محققان توجه زیادی به فشار خون بالا، چاقی و مسایل مربوط به کلسترول که همگی از علایم خطر آفرین هستند، دارند.

وی افزود: اگر شما به ویژه در سنین جوانی خواب کافی نداشته باشید ، آسیب زیادی به سلامت خود وارد می کنید.

محققان در یک دوره چهار ساله 583 فرد مبتلا به بی خوابی و 962 فرد رابا خواب کافی بررسی کردند و دریافتند خطر ابتلا به سکته مغزی در مبتلایان به بی خوابی بسیار بیشتر از افرادی است که به اندازه کافی می خوابند.

یا ون هسو محقق دانشگاه چیا نان تایوان و همکارانش به این نتیجه رسیدند هر چه میزان بی خوابی بیشتر باشد خطر بروز سکته مغزی بیشتر می شود.

از سوی دیگر دکتر سوزان استین بوآم متخصص قلب و عروق بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک نیز در این زمینه گفت: هر چه مشکل بی خوابی جدی تر باشد خطر بروز سکته مغزی نیز بیشتر می شود.

میزان قند خون و فشار خود در افرادی که شب های متوالی بی خوابی دارند ،افزایش می یابد و خود این عوامل نیز موجب بی خوابی بیشتر می شود.

خواب به تنظیم فشار خون ،تنظیم هورمون ها و کاهش استرس کمک می کند.

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.