پزشکی: خواب هایی که مرگ را به دنبال دارد

نتايج بررسي ها و مطالعات 20 ساله محققان دانشگاه «سيدني» استراليا نشان مي دهد افرادي که در خواب دچار وقفه هاي تنفسي متوسط يا شديد مي شوند 4 برابر بيشتر در معرض خطر مرگ قرار دارند. از سوي ديگر، وقفه تنفسي احتمال بروز سکته را در اين افراد 4 برابر، سرطان را 2.5 برابر و خطر مرگ ناشي از سرطان را 3 برابر بالا مي برد.

محققان در بررسي ارتباط وقفه تنفسي با بيماري هاي ذکر شده، معيارهاي نمايه توده بدني، استعمال سيگار، ميزان کلي کلسترول خون و فشار خون افراد را نيز مورد ملاحظه قرار دادند. و در نتيجه بررسي ها نشان داد که وقفه تنفسي به طور مستقل و بدون در نظر گرفتن عوامل فوق شدت بروز سکته، سرطان و مرگ ناشي از اين اختلال را افزايش مي دهد.

در طول 20 سال تحقيق روي 397 مورد ابتلا به وقفه هاي تنفسي در خواب، 77 نفر جان خود را از دست دادند و 31 مورد ابتلا به سکته و 125 مورد نيز مبتلا به سرطان مشاهده شد که 39 مبتلا به سرطان جان خود را از دست دادند. بررسي‌ها نشان مي‌دهد وقفه تنفسي خفيف ارتباطي با بروز مشکلات جسماني نداشته و تنها نوع متوسط و شديد آن خطرآفرين است.

وقفه تنفسي انسدادي بيماري مزمني است که معمولا با تنفس بلند يا خرناس در طول خواب همراه است که گاه فرد را دچار قطع تنفس مي کند. به گزارش محققان امريکايي حدود 7 درصد از مردان و 5 درصد از زنان به اين بيماري مبتلا هستند.
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.