علائم سوءظن به همسر چیست؟

13 شهریور 1398   s.setayeshniya   مطالب و مقالات, روانشناسی   0 نظر   702 بازدید   |

شک بدبینی سوء ظن شکاک بدبینشک بدبینی سوء ظن شکاک بدبین


مهمترین معضلی که در جوامع به ویژه جهان سوم وجود دارد نگرانی از انگ‌ خوردن بیماری اعصاب و روان است به همین دلیل افراد مشکلات خود را نادیده می‌گیرند اکثر آنها می‌دانند دردهای پراکنده، خشونت‌های بی‌دلیل یا کودکان بیش‌فعال دارند اما به متخصصان حوزه بهداشت روان مراجعه نمی‌کنند.

این در حالی است که بعضی بیماری‌ها خفیف هستند اما افراد از ترس انگ خوردن به متخصصان مربوط مراجعه نمی‌کنند تا آنها تبدیل به بیماری‌های مزمن می‌کنند.

خانواده‌ها باید به خود مراقبتی در حوزه بهداشت روان حرفه‌ای نگاه کنند وقتی کسی سوءظن دارد باید به روانپزشک یا روانشناس بالینی مراجعه کند زیرا این ویژگی علامت بدی برای اختلالات روانی است.

متأسفانه افراد به سمت خوددرمانی پیش می‌روند برخی با سوء‌مصرف مواد مخدر، محرک و روانگردان‌ها اضطراب خود را درمان کرده و برخی دیگر هم با مصرف خواب‌آورها آن را کنترل می‌کنند.

یک تا دو درصد بیماری‌های روانی جزو اختلالات روان‌پریشی هستند و 98 درصد دیگر اختلالات خفیف هستند که قابل درمان است.

قطعاً خانواده‌ها می‌توانند علایم اولیه اختلالات روانی را تشخیص دهند. همانطور که اشاره شد 98 درصد اختلالات روانی جزو بیماری‌های خفیف بوده و با شناسایی علایم اولیه می‌توان آنها را درمان کرد.

مثلاً کسی که بیش از حد اشیا را چک می‌کند یا رفتارهای تکراری انجام می‌دهد می‌تواند به اختلال وسواس مبتلا باشد یا کسی که صبح خسته است و نمی‌تواند سرکار برود باید به وجود افسردگی در خود شک کند.

سوءظن همسران نسبت به یکدیگر، تماس‌های مکرر به همسر، دنبال او رفتن و پرسش‌های زیاد درباره کارهایی که می‌خواهد انجام دهد جزو علایم سوءظن یا حسادت است.

گاهی افراد می‌گویند تو را دوست دارم و از شدت علاقه این کارها را انجام می‌دهم در حالی که این رفتارها علاقه نیست بلکه علامت سوءظن است پیامی که از این افراد صادر می‌شود این است که: «تو را کنترل می‌کنم زیرا به تو اعتماد ندارم».

مراقبت بیش از حد از خود نشانه هذیان‌های گزند و آسیب است. برخی افراد مدام هذیان آسیب دارند و نگرانند که دیگران به آنها صدمه برساند.

انزوای زیاد، در جمع نبودن، قطع ارتباط با دوستان و گوشه‌نشینی جزو علامت‌های مهم اختلالات اعصاب و روان است. همچنین تیک‌ها، علامت وسواس یا پیش‌زمینه اختلالات جدی بیماری‌های اعصاب و روان است.

خشونت‌های شدید بی‌دلیل در نوجوانان می‌تواند با شرایط سنی آنها ارتباط داشته باشد اما در افراد مسن‌تر می‌تواند علامت یک اختلال روان‌گسیختگی و روان‌پریشی باشد.

خلق بی‌ثبات و نشاط بی‌حد که با پرتحرکی، بی‌خوابی و ولخرجی همراه است علایم شایع اختلال دوقطبی است.

خودمراقبتی با اصلاح این تفکر که نباید به روانپزشک یا روانشناس مراجعه کرد میسر نیست.

ثبت نام آنلاین در دوره های آموزشی آموزشگاه موسیقی همراز

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.