مشخصات و خواص هندوانه ابو جهلمشخصات و خواص هندوانه ابو جهل


این هندوانه که به اندازه یک سیب است در اکثر نقاط ایران به صورت خود رو رویده می شود و تا زمانی که سبز است می توان آنرا آرد کرده و از آن نان درست کرد اما بعداز رسیده شدن این گیاه سمی شده ماده ای که در این گیاه است ماده ای بسیار موثر برای سوزاندن قند خون است.
کسانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند می توانند با استفاده از بذر های این هندوانه به شدت قند خون خود را کاهش دهند به شرطی که بیش از 2 میلی گرم در روز مصرف نشود زیرا به شدت قند خون را پایین آورده و ایجاد ضعف می کند.

شرح گیاه
منشاء اولیه گیاه هندوانه ابوجهل مجمع الجزایر واقع در نواحی جنوبی بوتان بوده است. گیاهی علفی , چند ساله دارای ساقه ای خوابیده یا بالا رونده و پوشیده از تار است و در مناطق مختلف کویری و بایر پراکندگی دارد و در بین تپه های ماسه ای پرورش می یابد.
برگهای آن متناوب منقسم به لوبهای دانه دار , پوشیده از تار و دارای ظاهری به رنگ مایل به سفید در سطح تحتانی پهنک است.از کناره برگهای آن پیچک هایی خارج می شود که موجب است اتصال گیاه را به تکیه گاه فراهم سازد گلهای آن دارای وضع منفرد و بر دو نوع نر و ماده بر روی یک پایه است.
گل نر دارای جامی به رنگ زرد نارنجی و متصل از راه قاعده به کاسه گل است. پنج پرچم دارد و آرایش آن بدین نحو است که میله 4 پرچم آن دو به دو به یکدیگر چسبیده و فقط یک میله پرچم آزاد است. گلهای ماده آن شباهت کامل به گلهای نر دارد و فقط به جای پرچم مادگی با تخمکهای متعدد در آن دیده می شود.
میوه اش کروی به رنگ زرد به بزرگی یک نارنج کوچک, پوشیده از یک پوست نسبتاً نازک ولی سخت و دارای میان بر سفید رنگ و اسفنجی است. در داخل میوه آن نیز دانه های بسیاری به رنگ سفید با ظاهر بیضوی و مسطح جای دارد.

کشت گیاه
با کاشتن دانه گیاه در قطعه زمین ماسه ای و نشاء کردن گیاهان جوان حاصل در زمین اصلی, می توان آنرا به سهولت زیاد کرد, فاصله هر پایه جوان گیاه از دیگری لااقل باید یک متر از همه جهات باشد. زمین زراعتی باید سبک, آفتابگیر و دارای کود زیاد باشد. آبیاری مرتب زمین زراعتی الزامی است.
قسمت مورد استفاده گیاه میوه آنست که میوه رسیده گیاه را در فاصله ماههای تیر و مرداد می چینند و پس از خشک کردن به کمک کاردهای نوک تیز پوست آنرا جدا می سازند و یا آنکه قبل از خشک کردن میوه این عمل را انجام می دهند.
در درون میوه ها دانه های بسیاری به تعداد 200 تا 300 به طول 6تا8 میلی متر و به عرض 4تا 5 میلی متر جای دارد. میوه خشک شده آن فاقد بو ولی دارای طعم بسیار تلخ و لعابی است.

دامنه انتشار
لرستان: پشت کوه, خوزستان: اهواز، فارس: کازرون در 800 متری. کرمان: نصرت آباد. لار، بندر عباس، 40 کیلومتری شرق میناب، بلوچستان کوه کاروان در 1600-1500 متری مکران: جنوب سرباز به سمت چابهار، مشرق نیک شهر به سمت قصر قند. خراسان, کویر لوت یزد.

آموزش سنتور در آموزشگاه موسیقی همراز


0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.