افسردگی قد کودکان را کوتاه می کند


محرومیت از محبت والدین قد کودکان را کوتاه می‌کند/کودکان افسرده به مادر خود می‌چسبند.

اگر کودکی تا قبل از 11 سالگی به هر دلیلی دچار افسردگی شود، رشد قد او با مشکل مواجه می‌شود.

این افسردگی بیشتر در نتیجه محرومیت از محبت والدین مخصوصاً مادر رخ می‌دهد. معمولاً مادرانی که به دلیل داشتن همسر معتاد یا مشکلات دیگر نمی‌توانند به کودک خود توجه کنند، او را در معرض آسیب‌های جسمی و روانی قرار می‌دهند که کوتاه ماندن قد یکی از آنها است.

افسردگی، خواب را مختل می‌کند و به علت بر هم خوردن خواب کودک و ترشح هورمون رشد که در زمان خواب و استراحت به ویژه مراحل 3 و 4 خواب بیشتر است، کودک رشد کافی نخواهد داشت.

محرومیت جزئی و مقطعی در صورتی که رفتار والدین و منابع حمایتی کودک تغییر کند جبران می‌شود.

افسردگی در کودکان به صورت نارضایتی و جیغ و داد است. افسردگی کودکان نسبت به بزرگسالان متفاوت است. کودکان افسرده بیشتربه مادر خود می‌چسبند و از او جدا نمی‌شوند.

کودکان افسرده، افسردگی خود را با پرخاشگری نشان می‌دهد. بنابراین والدین و اطرافیان دنبال علائمی مانند کم‌اشتهایی و کم‌خوابی در کودک نباشند چرا که کودکان افسرده علائمی متفاوت دارند.

هر چند ممکن است کودکانی که به افسردگی مبتلا هستند مشکلاتی در خواب و خوراک نشان دهند اما، معمولاً افسردگی در کودکان خود را با قشقرق راه انداختن نشان می‌دهد.

کودک به دلیل ترس از محرومیت محبت والدین در واکنش به جدایی از آنها به ویژه مادر این رفتارها را از خود نشان می‌دهد. متأسفانه والدین گاهی فراموش می‌کنند که کودکان نیز احساسات و عواطف خودشان را دارند و به موقعیت‌های استرس‌زای زندگی واکنش نشان می‌دهند.

والدین باید نسبت به آسیب‌های کودکان خود آگاه باشند چرا که این مورد در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های روانی در کودکان و روند درمان موثر است.


0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.