دندان پزشکی: رشد مجدد دندان با استفاده از لیزر

دانشمندان ایده جدید و جالبی را برای ترمیم دندان‌ها با استفاده از لیزر ارائه داده‌اند.
به گزارش ایسنا، این محققان از نوعی لیزر با قدرت پایین برای تحریک سلول‌های بنیادی دندان در شکل‌دادن عاج دندان استفاده کرده‌اند. عاج دندان بافتی مشابه استخوان است که بخش اعظم دندان را تشکیل می‌دهد. مجاب‌کردن عاج‌دندان به رشد مجدد می‌تواند نیاز به درمان ریشه دندان را رفع کند.
این بخش فرآیند دردآور برداشتن بافت عصبی مرده یا در حال مرگ و همچنین باکتری‌ها از درون دندان است. پراوین آرانی از «موسسه ملی تحقیقات دندان و سر و صورت »، که بخشی از موسسه‌های ملی سلامت امریکاست، امیدوار است درمان‌های بالینی انسانی به این شیوه در آینده نزدیک عملی شود.

دندان پزشکی: رشد مجدد دندان با استفاده از لیزر


وی و همکارانش دریافتند قراردادن دندان در معرض اشعه ایکس با شدت پایین، مولکول‌های حاوی اکسیژن و از لحاظ شیمیایی فعال را بر آن می‌دارد نوعی پروتئین سلولی را که در رشد، ترمیم و کارکردهای ایمنی دخیل است، فعال کنند.
این پروتئین به نوبه خود سلول‌های بنیادی موجود در پالپ دندان را تحریک می‌کند که به عاج دندان تبدیل شوند. سلول‌های بنیادی قادر به تبدیل‌شدن به انواع مختلف بافت‌ها در بدن هستند. آرانی امیدوار است این شیوه برای ترمیم زخم‌ها، احیای بافت قلبی، برخورد با بافت‌های التهابی و ترمیم آسیب‌دیدگی استخوان نیز مفید باشد.

جزئیات رویکرد جدید در مجله Science Translational Medicine منتشر شد.
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.