پزشکی: جنینی که استرس مادر را درک می کند

محققان مدعی‌اند جنین اضطراب مادر را می‌فهمد و سپس با لمس‌کردن در تلاش برای تسکین‌دادن خود بر می‌آید. بزرگسالان به هنگام نگرانی سرشان را در درون دستشان می‌گذارند اما جنین‌ها فقط با یک دست صورتشان را لمس می‌کنند. گرچه مطالعات پیشین نشان داده‌ بودند جنین استرس مادر را حس می‌کند، این نخستین تحقیقی است که مدرکی تصویری دال بر این موضوع ارائه می‌دهد.

«ندجا رایسلند» از دانشگاه دورهام از 15 زن در حال مادرشدن اسکن‌های فراصوت چهاربعدی را چهار بار در طول بارداری‌شان گرفت. یک ماشین چهاربعدی تصاویر گرفته ‌شده از زوایای مختلف را به یکدیگر می‌چسباند تا تصاویر سه‌بعدی واضحی خلق کند. این تصاویر سپس روی یک ویدیو به عنوان بعد چهارم ضبط می‌شود. ویدیوها برای مشاهده این موضوع که چند وقت یک بار نوزادان صورتشان را لمس کردند، تحلیل شدند و در مجموع، هشت جنین دختر و پنج جنین پسر 342 بار این عمل را انجام دادند. در نهایت مشخص شد هر چه زنی نگران‌تر بود، جنین بیشتر ابرویش را لمس کرد.

پزشکی: جنینی که استرس مادر را درک می کند


جنین‌ها افزایش هورمون استرس به نام کورتیزول که توسط مادران تولید می‌شود، را درک می‌کنند. بر اساس این مطالعه، افرادی که مادرشان تحت فشار بود بیشتر هنگام لمس‌کردن صورتشان از دست چپ استفاده کردند. این امر حائز اهمیت است زیرا اختلال نقص توجه و بیش‌فعالی و همچنین اوتیسم، افسردگی و اسکیزوفرنی همگی در میان افراد چپ‌دست شایع هستند. جزئیات این مطالعه در مجله Laterality: Asymmetries of Body, Brain and Cognition منتشر شد.

پزشکی: جنینی که استرس مادر را درک می کند
0
0
0
0 نفر

1 نظر

  1. سلام علیکم
    مطلب در خور توجهی بود برای مادر ها واطرا فیان شون که مواظب باشند مادر ها دچار استرس نشن.سپاسگذارم از شما
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.