اندیمشکقلعه هاي تاريخي شهرستان انديمشک که دروازه استراتژيک خوزستان در جنوب غربي ايران نيز به شمار مي رود اين روزها به دليل کم توجهي در مرمت و رسيدگي روزگار نابودي را سپري مي کند و چراغ هايشان چندان سويي ندارد.
بيش از 80 درصد مردم انديمشک از قوم لر به شمار مي رود، اقوامي که بازماندگان اقوام باستاني نژاد آريايي هستند که يک قرن پيش به تدريج از کوهستان هاي زاگرس به شهر انديمشک کوچ کردند.
مردم انديمشک به گويش لري که يکي از گويش هاي خانواده فارسي و برگرفته از زبان پهلوي پارسي باستان و از زبان هاي خانواده بزرگ هند و آريايي است سخن مي گويند.
گفته مي شود يافته ها و نشانه هاي زندگي مردمان پيش از تاريخ، دوران پارينه سنگي، ميانه سنگي، نوسنگي و سپس کوچ نشيني و روستانشيني نخستين و آغاز دوران تاريخي و شهرنشيني عيلامي ها نمايانگر پيشينه کهن اين سرزمين است...
يافته هاي زندگي غارنشيني در کوه تنگوان، يافته هاي اردوگاه روستايي يا کوچ نشيني در تپه توله اي، يافته هاي زندگي شهري و روستايي در شمال دشت سوزيانا که انديمشک امروزي محسوب مي شود، تپه هاي تاريخي عيلامي و پارتي سنجر، زيستگاه ها و گذرگاه هاي قوم کاسيان در دره ها و کوهستان هاي بالا گريوه بخش الوار در شمال انديمشک بخشي از مطالعات انجام شده است که به اين ديار نسبت داده شده است.
ساخت اردوگاه اسيران يوناني بنام «اري ترين» يا «اردريکا» در محل کنوني دهستان قيلاب، ديده باني هاي بين راهي، همچنين يافت آثار سلوکيان يوناني و اشکانيان پارتي در تپه سنجر، ايجاد شهر لور و سپس روي کار آمدن ساسانيان پارسي و آغاز دوران طلايي تاريخ انديمشک باستان به دست شاهنشاهي ساسانيان پارسي که بيش از پيش در ساخت و ساز و آباداني، اقتصادي، سياسي و نظامي آن کوشش کرده اند بارزترين آثار دوران ساسانيان در انديمشک محسوب مي شود.

انديمشک از جمله شهرهاي مهم خوزستان است که به جنبه هاي تاريخي و گردشگري آن هيچگاه توجه نشده است.امروز فقط بخشي از خرابه بناها و محوطه هايي که نام برده شده وجود دارد و به دليل برخي کوتاهيها امروزه به خاطر ساخت و ساز واحدهاي مسکوني شاهد تخريب بخشهاي باقيمانده محوطه شهر لور هستيم.

سخنگوي انجمن دوستداران ميراث فرهنگي خوزستان در اين خصوص گفت: در سفري که چندي پيش به منطقه منگره در بخش الوار گرمسيري انديمشک داشتم از نزديک چند قلعه تاريخي اين شهرستان را مشاهده کردم که بخشي از آنها با وجود ثبت بودن در فهرست آثار ملي کشور همچنان به حال خود رها شده اند و فرسايش زمانه و نبود حيات، اندک اندک آنها را به نابودي هدايت مي کند.

http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1389/09/10/100892473012.jpg

مجتبي گهستوني با اشاره به نام قلعه هاي تاريخي اين شهرستان اظهار داشت: قلعه هاي حسيني ، رزه ، ادريسي ، کورو ، دژ و... بخشي از ميراث باقيمانده از قلاع اين شهرستان هستند که در صورت بازسازي و بهره برداري از آن مي توان ضمن بازسازي بخشي از هويت تاريخي منطقه ، سرانه فرهنگي را افزايش داده و با جلب گردشگر زمينه اشتغال زايي بسياري از جوانان منطقه را حل کرد. حال که دولت اعلام کرده که در هر مکان و موقعيتي حاضر است سرمايه گذاري کند تا بيکاري ريشه کن شود ، نبود اعتبار براي بازسازي اين قلعه هاي تاريخي با معماري بومي بهانه قابل قبولي نيست.

سخنگوي انجمن دوستداران ميراث فرهنگي خوزستان با اشاره به اينکه اين قلعه ها در مسير ترانزيتي اهواز به تهران که استان هاي فراواني در مسير اين راه واقع شده قرار دارند ، تاکيد کرد: مي توان با تبديل اين قلعه ها به اماکن اقامتي و سياحتي ضمن تهيه امکاناتي براي مسافران در راه، گردشگران فراواني را به سمت اين قلعه سوق داد.

وي گفت: موقعيت منحصر به فرد قلعه هاي ياد شده با چندصد سال عمر در مجاورت روستاهاي هدف گردشگري و کوهستاني بودن منطقه که رودخانه نيز از ميان آن عبور مي کند فرصتي است تا با طراحي متناسب با محيط، آنجا را به مقصدي مناسب براي گردشگران مناطق طبيعي و تاريخي تبديل کرد.

سخنگوي انجمن دوستداران ميراث فرهنگي خوزستان تاکيد مي کند: نگران کننده ترين موضوع بخش ميراث فرهنگي انديمشک اين است که از سال 1386 که پل صيحه مرمت شد تا به امروز هيچگونه فعاليت مرمتي در اين شهر که آثار تاريخي فراواني دارد صورت نگرفته و اين بي توجهي باعث نگراني دوستداران ميراث فرهنگي خوزستان شده است.

گهستوني تصريح کرد: بر اساس پيگيري هاي صورت گرفته از سوي اين انجمن از ابتداي امسال مبلغ ناچيزي در حدود 12 ميليون تومان براي مرمت، احيا و پژوهش ميراث فرهنگي به شهرستان انديمشک اختصاص يافته که تاکنون اين مبلغ نيز تامين مالي نشده و در اختيار اين بخش قرار نگرفته که اين موضوع بسيار نگران کننده است.


منبع: روزنامه جام جم

به همت: مريم پورمحمدي

1
1
0
1 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.