تغذيه: چرا غذا؟

17 خرداد 1390   maryam.pourmohammadi   علم و آموزش, آشپزی   0 نظر   142 بازدید   |

چرا غذا؟
آنچه ما مي خوريم تاثير بنيادين وتعيين کننده بر ساختمان سلولهاي بدن انسان، محلي که اسرار و رمز سلامت و بيماري در آن نهفته است مي گذارد...شصت تريليون سلول انسان را تشکيل مي دهد؛ هر سلول يک مخلوق مستقل و ذره بيني با ساختمان بسيار پيچيده اي چون يک دنياي کوچک است که هر دقيقه از حيات انسان ميليونها عکس العمل شيميايي را تجربه مي کنند.

در سطح سلولهاي بدن است که مايعات سلولي و ژنتيک و ساختمان بنيادين بدن جاي دارد. در اين قسمت از بدن است که سرنوشت حيات به وجود و عدم يک آنزيم با يک اسيد چرب يا يک اسيد آمينه یا يک ويتامين که حاصل سوخت و ساز يک مولکول غذا است، بستگي دارد.

در واقع در اين جاست که زندگي سلول آغاز و خاتمه مي يابد!

اگر انسان بداند چه ماجرايي در سلولهاي بدن مي گذرد درخواهد يافت که چرا تغييراتي در سلامت او رخ مي دهد.

 غذا منبعي ست که وظيفه دارد انرژي لازم را براي اين عکس العمل هاي شيميايي سلول تآمين کند. در سطح سلولها به طور مداوم جنگ و مبارزه با عوامل بيماري زا جريان دارد. در اين مبارزه ممکن است بدن فاتح يامغلوب شود، اگر فاتح شود نتيجه آن سلامت است و در صورت شکست نتيجه بيماري و حتي مرگ با اين توضيحات:

آيا مي توان درمورد اثر قطعي غذا در سلامت و بيماري بدن ترديد داشت و نسبت به آن بي اعتنا بود؟


نگاه جدید به تغذیه

اهمیت یک تغذیه خوب جزء کشفیات جدید نیست 400 سال قبل از میلاد، هیپوکریتس فیلسوف بزرگ یونان باستان گفت: بگذارید غذا داروی شما باشد و داروی شما غذا

امروزه نقش تغذیه خوب بیشتر از هر زمانی اهمیت پیدا کرده و حداقل 4 مورد از 10 مورد علت مرگ و میر دنیا بیماری های قلبی و عروقی- سرطانها- سکته ها و دیابت مستقیماً در ارتباط به روش خوردن خود ما بستگی دارد. رژیم های غذایی در چنین شرایطی کاملاً اثر گذار هستند. در حالی که رعایت یک رژیم غذایی ناصحیح و غلط منجر به مرگ بر اثر بیماری های بالا می گردد. تغذیه و خوردن صحیح در چنین وضعیت هایی کلید اصلی و اساسی حفظ سلامت است.

البته غذا به تنهایی یک کلید طولانی مدت برای یک زندگی سالم نیست تغذیه خوب بایستی قسمتی از یک سبک زندگی سلامت باشد (اصل عمده) و سایر موارد مانند ورزش و تحرک منظم روزانه- ترک سیگار- مصرف الکل اضافی- کنترل استرس های زندگی- جلوگیری از آلودگی ها و آلاینده های محیطی نیز در سبک زندگی سلامت دخالت مستقیم دارند و عامل ژنتیکی و زمینه های ارثی نیز می تواند خطرات سلامتی را مساعد سازد.

شما آنچه که مصرف می کنید و چگونه مصرف می کنید و چه مدت تکرار نمائید در سلامت شما دخالت دارند.

مثلا آرترواسکلروز (سخت شدن شریانها) می تواند از بچگی شکل گیرد این روند را می توانید متوقف سازید یا معکوس نمایید. البته اگر در رژیم غذایی و سبک زندگی خود تغییر ایجاد نمایید.

لاغر و ضعیف شدن استخوانها نتایجی از استئوپروزیس است. اگر شما کلسیم کافی مصرف نمایید و سطح VITD کافی باشد همراه با ورزشهای وزنی می توانید روند پیدایش و شکل گیری استئوپروزیس را کاهش دهند.

شما ممکن است به طور ژنتیکی مستعد دیابت باشید اگر شما وزن خود را در رنج سلامت کنترل نمایید و رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم داشته باشید بیماری زودتر از موعد به شما آسیب نخواهد زد. کلید یک تغذیه خوب تعادل- تنوع- میانه روی است .


گردآوری: ندا کشاورز
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.