مقابله فضا با سرطان

13 اردیبهشت 1392   zahra shabanpoor   مطالب و مقالات » علم و آموزش   0 نظر   764 بازدید   |

زمانی که اولین سفر فضایی انسان با موفقیت انجام شد، شاید هیچ کس فکرش را هم نمی کرد که روزی سفر های فضایی به جز اکتشافات مرتبط با فضای خارجی زمین، نقش دیگری ایفا کند. هرچند در طول سال های اخیر با انجام سفر های فضایی متعدد انسان توانسته به نکات بسیاری دست پیدا کند، اما یکی از مهم ترین دستاورد های سفر های فضایی ارتباط مستقیمی با علم پزشکی دارد.


خبری از کشف گونه ای جدید در نقطه ای از این فضای بی انتها نیست، بلکه محققان توانسته اند باز هم با تکیه بر دانسته های فضایی راه های جدیدی برای مبارزه با بیماری های مختلف کشف کنند. در تازه ترین تحقیق انجام شده به نظر می رسد که محققان توانسته اند با بررسی وضع بدن انسان در فضا راه مقابله و تشخیص بهتری برای سرطان به دست بیاورند.سلول ها در بعد سوم

هرچند در گذشته نیز برخی سفر های فضایی با اتفاق های جالب و البته پی بردن به نکات پزشکی مختلفی همراه بوده، اما بتازگی مشخص شده که سلول های بدن انسان در فضا این قابلیت را دارند که وضع متفاوت و البته جدیدی را برای تشخیص و درمان سرطان های مختلف به وجود آورند. طبق بررسی های انجام شده اثر جاذبه در مدار زمین چیزی بین ده هزار تا یک میلیون بار ضعیف تر از آن چیزی است که انسان روی سطح زمین تجربه می کند. همین امر باعث می شود لایه های سلولی شکل متفاوتی گرفته و جزئیات بیشتری را به نمایش در آورند.
طبق گفته های محققان حاضر در مرکز هیوستون سلول ها در حالت طبیعی به صورت لایه هایی متوالی روی یکدیگر قرار گرفته و ساختاری فشرده را تشکیل داده اند. ساختاری که برای بررسی و آزمایش های مختلف شرایط دشواری را رقم می زند. جین بکر از مرکز بیولوژی هیوستون توضیح می دهد که تضعیف اثر جاذبه در شرایط سفر های فضایی این فرصت را به وجود می آورد که لایه های اشاره شده را از یکدیگر جدا کرده و به بررسی دقیق آنها بپردازیم. در این شرایط شکل سلول ها، متفاوت بوده و موقعیتی را شکل می دهند که متخصصان می توانند به وسیله آن ساختار سلولی را مورد بررسی قرار دهند. در ادامه با بررسی شکل جدید سلول ها در شرایط تاثیر ضعیف جاذبه، تشخیص نمونه های بیمار یا بهتر است بگوییم موارد مرتبط با سرطان به مراتب آسان تر از زمانی است که سلول ها در جاذبه طبیعی به یکدیگر فشرده شده اند.جاذبه و لایه های سلولی

در کنار این موضوع، بتازگی محققان طی آزمایشی دیگر به این نکته دست پیدا کرده اند که برخی ژن ها تحت تاثیر شرایط جدید تغییرات رفتاری موقتی را به نمایش درمی آورند. طی این آزمایش از میان ده هزار ژن مختلف، ۱۶۳۲ عدد از آنها در حالت جاذبه ضعیف شده، رفتاری متفاوت را از خود به نمایش درمی آورند. همین امر نشان دهنده این موضوع است که به طور کلی وجود یک لایه کلی به نوعی ساختاری را شکل می دهد که از زوایای مختلف می تواند در نحوه درمان و تشخیص بیماری های جدی همچون سرطان تاثیر بسزایی بگذارد. طبق تحقیقات انجام شده، مشخص شده که درمان ها و دارو های تجویز شده در حالت عادی تنها لایه ای سطحی را مورد هدف قرار داده و در نهایت نتیجه های متفاوتی را نیز به همراه دارند. این در حالی است که با افت تاثیر جاذبه، لایه اشاره شده به صورت یک شبکه سه بعدی در آمده و جزییات بیشتری را به نمایش درمی آورد.

محققان توضیح داده اند که بررسی و درمان یا به نوعی تجویز دارو در این حالت تاثیر دقیق و البته کارآمد تری را به همراه دارد. در هر صورت ایجاد شرایط بی وزنی برای طولانی مدت کار آسانی نبوده و جین بکر از مرکز هیوستون در همین راستا توضیح داده که آنها در حال ساخت دستگاه خاصی هستند که با ایجاد یک فضای مغناطیسی می تواند تاثیر جاذبه روی سلول ها را کاهش دهد. حال باید دید که در ادامه و انجام آزمایش های بیشتر شاهد چه نتایجی در درمان سرطان های مختلف خواهیم بود. بیماری که این بار شاید به کمک سفر های فضایی درمان شود.

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.