▪ اظهارات منفی خود را تبدیل به گفته‌های مثبت کنید
چنان‌چه سختی منفی بر زبان جاری می‌کنید یا منفی فکر می‌نمائید، پیش از آن‌که دچار ذهنیت منفی شوید، بلافاصله کوشش کنید جای اندیشه‌ی منفی را با یک فکر مثبت و سودمند عوض نمائید. به‌جای این‌که بگوئید:”من سخنران خوبی نیستم." بگوئید: ”من سخنران خوبی هستم." به‌جای گفتن: ”من مریضم." بگوئید: ”حالم خوبه." تا آن‌جا که ممکن است یاد بگیرید که مثبت بیندیشید تا از این راه، نظرهای مثبت و عبارت‌های آرام‌بخش در ذهن‌تان ریشه بدواند. هنگامی‌که تصمیم می‌گیرید تغییری مثبت ایجاد کنید، تشویق و تقویت می‌شوید در این امر تلاش نمائید.
▪ رفتارهای منفی را از ذهنتان دور کنید
اگر احساس‌های منفی را هم چنان در خود نگه دارید و در محیط‌ منفی باقی بمانید و با موقعیت‌های دردسر آفرین مبارزه نکنید، زندگی‌تان از شرایطی که وجود دارد، بهتر نمی‌شود. حتی ممکن است دنیائی را در کف دست خود داشته و با این حال از خودتان بگریزید. سعی کنید رفتارهای منفی عادت شده‌ی خود را شناسائی نمائید و جای واکنش‌های منفی را با عکس‌العمل‌های مثبت تغییر دهید.
تا آن‌جا که ممکن است سعی کنید اندیشه و رفتارهای منفی را در کارها، گفت و گوها و تصمیم‌گیری‌های خود از ذهن دور نمائید و در عوض با افکار سازنده و مثبت و توکل به خدای بزرگ و اصول اخلاقی، به سعادت‌مندی خود و دیگران بیندیشید و اقدام کنید. به‌جای آن‌که پیوسته به بخش‌های منفی هر مسأله‌ای نگاه کنیم، می‌توانیم به‌تدریج به نقاط مثبتی که ممکن است داشته باشد، نظری بیندازیم.
▪ از منفی‌بافی و منفی‌گرائی دست بردارید
منفی‌بافی، موفقیت را از بین می‌برد. منفی‌بافی عامل نابودی شادی، ارتباط با دیگران و دست‌یابی به موفقیت است. عادت کنید آن‌‌گونه که می‌خواهید باشید و مناسب شما است، بیندیشید. سعی کنید فرصت‌ها و موقعیت‌هائی را به‌یاد آورید که برای تأیید و به رسمیت شناختن آنها تلاش کرده‌اید که همان ”من" مورد نظرتان است و این موضوع را همواره سرلوحه‌ی زندگی خود قرار دهید. هرگز اجازه ندهید افکار منفی یا منفی‌بافی‌ها، افق دیدتان را تنگ کند.
منفی‌گرایی و منفی‌بافی را از خود دور سازید و همیشه مثبت و با اندیشه‌ی نیکو به مسائل بنگرید، حتی در سخت‌ترین موقعیت‌های زندگی، زیرا اندیشه‌ی مثبت داشتن به شما یاری می‌کند تا با آرامش بیشتری برای زندگی خود بیندیشید.
▪ قربانی افکار منفی نشوید
همه‌ی ما در مواقعی با اندیشه‌های منفی و آشفته روبه‌رو بوده‌ایم. به یاد داشته باشید که همواره بایستی فکر خود را تحت سلطه‌ی خویش داشته باشید. کوشش کنید انرژی خود را برای اندیشه‌ها و کارهای سازنده و مؤثرتر ذخیره نمائید. هرگز نباید اجازه دهید که اندیشه‌های منفی به حال خود رها شوند و سلامتی و خوشبختی‌تان را به خطر بیندازد. هنگامی که به خود اجازه می‌دهیم که افکار منفی مغز ما را اشغال کند، در اصل خود را می‌کوبیم. فراموش نکنیم که با این کار اعتماد به نفس در ما کاهش می‌یابد و در نتیجه، مقاومت ما در برابر فشارهای روحی و عصبی کم می‌شود. به‌طور کلی تا زمانی که اسیر و دربند افکار منفی خود باشیم، هرگز شادابی و نشاط واقعی نمی‌تواند به درون‌مان نفوذ کند.
سعی کنید که در چرخه‌ی اندیشه‌های منفی خود، گیر نکنید، به‌ویژه اگر روحیه‌ی منفی دارید و می‌خواهید روحیه‌تان از آن‌چه هست بدتر نشود. چنان‌چه بر حنبه‌های منفی و آن‌چه هست بدتر نشود. چنان‌چه بر جنبه‌های منفی و آن‌چه که در زندگی‌تان کارآئی ندارد، غلبه کنید، در می‌یابید که به چه بهانه‌هائی متوسل نشوید و نیز چرا کارهائی را که در رؤیای انجام دادن‌شان بودید، به انجام نمی‌رسانید. چرا که با افرادی به سر می‌برید که حمایت‌تان نمی‌کنند و دوست‌تان ندارند. تصمیم گرفتن در مورد این که می‌خواهید انرژی‌تان را در چه جهتی صرف کنید، (مثبت یا منفی) موضوع ساده‌ای است.

ترجمه و تدوین: وحید عرفانی
نویسنده و پژوهشگر
منابع:
"Stress Free living" , "Dr.Travor Powell"
"Stress survival guide","jit Gill", "Harpercollins"
چگونه انسان بهتری باشیم - ویرجینیا بایار - ناهید فخرائی
۶۰ روش کاربردی برای اتکا به خود - لیندا فیلد - دکتر فهیمه حبیبی کوهرودی
۶۰ روش کاربردی برای موفقیت زنان - لیندا فیلد - دکتر فهیمه حبیبی کوهرودی
مثبت‌اندیشی راهی به سوی موفقیت - ماهنامه‌ی شادکامی و موفقیت شماره‌ی ۵- ترجمه و تدوین ”وحید عرفانی


0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.