۱- نسبت به مدرسه برداشت مثبتی داشته باشید 
وقتی پدر می گوید: من همیشه به مدرسه علاقه مند بوده ام، مطالبی كه در مدرسه یاد گرفته ام در فهمیدن مسائل مربوطه، زندگی و كارم كمك زیادی به من كردند؛ غیرمستقیم به فرزندان جوان خود كمك می كند تا احساس مثبتی نسبت به مدرسه كسب كنند. 
زمانی كه مادر می گوید: بگذار مسائل و تكالیف درسی تو را ببینم، ‌شاید در فهم سئوالات بتوانم كمك كنم. چیزی بیش از كمك به كودك عرضه می كند. 
او در حقیقت می گوید: این مهم است كه تو باید خودت آن را انجام بدهی،‌ لیكن من كمك خواهم كرد تا كاری را كه باید انجام دهی، خوب بفهمی.
۲- كودكان را در بحث های خانوادگی شركت دهید 
خانه ای كه در آن والدین و كودكان فرصت بیان نظرات خویش را نسبت به اشیاء و موضوعات مورد علاقه خود داشته باشند فرصت مناسبی برای یادگیری به كودكان می دهد كه هیچ مدرسه ای نمی تواند با آن برابری كند، كودك از گفتگوهای سرغذا، بیش از تمام مدت روز در مدرسه چیز یاد می گیرد. 
۳- فرزند خود را در مسیر موفقیت قرار دهید 
كودكان نیز مانند بزرگسالان، ‌در اثر موفقیت های متناوب به موفقیت خو می گیرند. آنها به خود اطمینان پیدا كرده و از خویشتن انتظار موفقیت دارند. این گونه كودكان در مدرسه موفق و در خانه شاد و مسرور هستند. شكست نیز شكست های بعدی را به دنبال دارد. 
كودكان به موفقیت های روزانه احتیاج دارند. آنها باید آگاهی یابند كه والدینشان از موفقیت آنها اطلاع حاصل كرده و به وجودشان افتخار می كنند. والدین باید به كودكان بفهمانند كه موفقیت یك رویای دور و غیر قابل دسترسی نیست. بلكه موفقیت در زمان حال هم موجود و ممكن است. 
۴- تمركز حواس 
كودكان باید حواس خود را متمركز كنند. هر بار كه كودك به تلاش خود برای یافتن پاسخ ادامه دهد توانایی او فزونی می یابد. یعنی به تفكر مداوم و اصرار در تفكر عادت می كند. 
والدین بایدكودكان خود را به این روش تشویق كنند كه هنگام كار، به كار و هنگام بازی به بازی كردن بپردازند. این روش برای زندگی روش خوبی است. 
۵- ترس از شكست را كاهش دهید 
وقتی به كودك مسئولیت خیلی زیاد بدهید، نگرانی او گسترش می یابد. اگر مسئولیت خواسته شده از كودك بسیار اندك باشد، كودك وابسته و تابع بار می آید. بین این دو یك محوطه وسیع و پهناوری وجود داردكه كودكان در آن شاد، موفق و آرام می باشند. این همان روابطی است كه والدین باید برای دست یافتن به آن كوشش كنند. 
والدین در اعمال كنترل و انضباط باید تا جایی پیش روند كه كودكان اخذ تصمیم را فرا بگیریند. همزمان با این، كودكان باید مسئولیت تمیزی، نظافت و نگهداری از اطاق وسائل شخصی خویش را به عهده بگیرند. 
۶- كمك كنید تا فرزندان شما مركز توجه خود را گسترش دهند 
انسان هر چه بیشتر بداند، نیازمندی و گرایش او به دانستن بیشتر می شود. تكمیل الگوی ادراك و تفاهم در مغز، سبب كسب لذت شادی می شود. هر چه دامنه دانش بیشتر باشد، ‌زمینه های زیادتری را می توان به آن اضافه نمود. وقتی فرزند شما عقاید و نظریات را به زبان خود بیان می كند، او آنها را به الگوی تفكر خود تبدیل می نماید. 
۷- استعدادهای ویژه را تشویق كنید 
اگر كودك به هنر علاقمند است و تقریباً همه وقت خود را صرف آن می كند، یا عاشق آثار هنری بوده و خود به خلق آثار هنری می پردازد، تمام این علائق و فعالیت ها مفید هستند. البته تا جایی كه به نمرات مدرسه و توانایی تحصیلی اش لطمه ای وارد نشود. در غیر این صورت والدین باید دست به اقدام بزنند. 
برای یك دختر و پسر جوان این امكان وجود دارد كه شانس موفقیت خود را در پی كسب چنین تجربه هایی از دست بدهند. نگذارید كه این اتفاق برای فرزندان شما پیش بیاید. 
اگر والدین سعی نكنند علاقه ای را كه كودك قبلاً داشته از بین ببرند، بیشتر موفق خواهد شد. بگذارید كه او علاقه، خود را حفظ كند و در همان موقع او را تشویق كنید تا به موضوعات دیگر نیز علاقه مند گردد. مخصوصاً به موضوعات درس مدرسه. 
۸- خلاقیت و كنجكاوی را تشویق كنید 
كودكان گرایش و میل پایدار و خاموش نشدنی برای خلاقیت، ساختن و اكتشاف دارند. كنجكاوی وخلاقیت در وجود آنها نهفته است و رشد طبیعی آنها بدون وجود این عوامل و خصوصیات دچار وقفه می گردد. 
وقتی كودك تصویر عجیب و غریبی به مادر خود نشان می دهد ،‌ مادر می گوید: عجب تصویر قشنگی! راجع به این برایم صحبت كن. این مادر هرگز این اشتباه را نمی كند كه بگوید:‌ تو یك اسب كشیده ای در صورتی كه ممكن است منظور كودك تصویر كشتی بوده باشد. 
اگر والدین این اشتباهات را تكرار كنند، ممكن است كودك سعی خود را در ترسیم نقاشی كنار گذاشته و یا نتیجه كوشش های هنری خود را دیگر به مادر نشان ندهد. 
۹- طریقه برقراری ارتباط را به كودك خود یاد دهید 
كودكان نیاز دارند تا در به هم پیوستن نظریات، نیازمندی ها و افكارشان و بیان آنها به صورت كلامی، ‌تمرین كنند. 
خواندن كتاب، ‌كودك را كمك می كند تا لغت های جدیدتری یاد بگیرد و مطالب و اهداف خود را بهتر بازگو كند. در گوش دادن داستان بی پایان كودك صبر و حوصله نشان دهید. این همان طریقی است كه كودك لغات تازه را یاد می گیرد. زیاد به او تذكر ندهید (مطالب را در دهان او بگذارید). كودك باید یاد بگیرد كه در صورت لزوم شخصاً مطالب خود را بیان نماید. 
۱۰ – بهترین كمك را می توانید از آموزگاران بگیرید 
نزدیكترین مرجع استفاده از افراد متخصص برای حل مشكلات یادگیری دانش آموزان، ‌آموزگاران و مشاورینی هستند كه در مدرسه با فرزند شما كار می كنند. با كمی نقشه و پیش بینی، این امكان را به دست خواهید آورد كه بهترین كمك را از آنان بگیرید. در این راه منتظر پیش آمدن مشكل نشوید. باب آشنایی را باز كنید.
۱۱- والدین در مسئولیت شریك هستند 
در اكثر موارد همكاری در تشریك مساعی پدر و مادر است، كه دانش آموزان موفق به وجود می آورد.
گاهی یك پدر ترقی خواه، ‌مادر قدرتمند، ‌عمو یا دائی فهمیده و یا حتی یك همسایه و دوست می تواند آتش اشتیاق، موفقیت های تحصیلی و آموزشی را در كودكان شعله ور سازد. 
در این راه محیط خوبی برای مطالعه به وجود آورید. ‌تشویق، پشتیبانی،‌ پیشنهاد و پاسخ به سئوالات، اقداماتی هستند كه نباید فراموش شوند.
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.