صدای بوق اتومبیل‌ها، آژیر آمبولانسی که در تلاش است بیمار قلبی را به بیمارستانی برساند، در کنار ساختمان‌های سر برافراشته‌ای که گویی با رنگ‌های تیره‌شان روح آدمی را محصور کرده و بناهای صف کشیده‌ای که از تصویر ماه تنها خاطره‌ای را در ذهن به جای گذاشته‌اند، ذهن آدمی را در آرزوی زاویه‌ای دنج و ساحتی آرام پرواز می‌دهد. 

کنکاش زیادی نیاز نیست جستجوی کوتاهی در نقشه‌ی جغرافیایی و تاریخی استان مرکزی، نراق را هویدا می‌کند. شهری آرام با سمفونی گوش‌نواز آب و پرندگان که خانه‌های مرمت شده‌ با بافت قدیمی‌ و کوچه پس کوچه‌های تاریخی‌اش که جریان زندگی را هنوز در دل خود دارد، آرامش و وسعت فکر را به آدمی هدیه می‌دهد. 

نراق از قدمت تاریخی بالایی برخوردار است و بعضی از مورخان قدمت این شهر را مربوط به دوران پیش از اسلام می‌دانند. 

این شهر در ابتدا مجموعه‌ای از 17 روستا در مجاورت یکدیگر بوده و اهالی آن مجوس و گبر بوده‌اند. 

نراق امروزی در دوره‌های پس از اسلام توسط شخصی ملقب به ریش‌بلند که سمت کدخدایی داشته در مکانی تحت عنوان نراق سفلی احداث شده است. 


بازار شمس‌السلطنه نراق از آثار تاریخی نراق محسوب می‌شود که قدمت آن به سده 13 هجری قمری باز می‌گردد. 

دره آبشتا واقع در سه کیلومتری شمال غربی نراق در امتداد کوه ال واقع شده و به جرأت می‌توان گفت چشم‌اندازی به زیبایی آن وجود ندارد. 

نام محلی نراق گیسو است و این نامگذاری به علت رویش گیاه پر سیاوش در محل آبشار است که خاطره گیسوان بلند را تداعی می‌کند. 

ارتفاعات این دره دارای شیب منفی و بسیار مناسب برای صخره‌نوردی است که در صورت جذب سرمایه‌گذار این منطقه می‌تواند یکی از کانون‌های فعال جذب گردشگر شود. 

این شهر 20 هکتار بافت تاریخی دارد و معتقدم پایتخت گردشگری و تاریخی ایران است. 

سازه این مکان ارزشمند از نوع شهرسازی ایرانی- اسلامی با ویژگی معماری درونگرای خشتی- گلی است و این نوع معماری به علت قرار گرفتن در حاشیه کویر انتخاب شده است. 

با توجه به هرج و مرجی که معماری نوین در شهرهای بزرگ ایجاد می‌کند و انتقال این آشفتگی به ساکنین این شهرها نراق منظره‌ی بیرونی خانه‌ها و بناها طبق سیاق گذشته، ولی با شکل و شمایل آراسته، فضایی آرام را به وجود آورده است. 

در ظاهر خانه‌ها اثری از آرایش و پیرایش مدرن دیده نمی‌شود ولی در داخل این خانه‌ها گچ‌بری‌های تزیینی زیبا در کنار استفاده از تکلنولوژی روز مشهود است. 

این منطقه به علت نوع معماری بیشتر ایام سال شاهد حضور دانشجویانی نه تنها از ایران بلکه از سایر کشورهاست. 

نراق از لحاظ طرح جامع ویژه در جایگاه دوم بعد از ماسوله قرار دارد و هویت زندگی ایرانی در نراق احساس می‌شود.

یک باستان‌شناس حوزه خاورمیانه می گوید از میان شهرهای تعریف شده موجود تنها شهری که از لحاظ تاریخی شکل قدیمی خود را حفظ کرده و بهترین معماری و طراحی معماری در این شهر به وضوح دیده می‌شود نراق است. 

زمانی که در کوچه‌پس‌کوچه‌های این شهر قدم گذاشته می‌شود، پی به این مهم می‌بری که در مکانی غریبه نیستی و ایرانی بودن این مکان به راحتی حس می‌شود. 

جزء لاینفک معماری ایرانی حیاط و سالن پذیرایی است که در معماری جدید آپارتمان‌های تنگ امروزی اثری از آن دیده نمی‌شود. 

آنچه در خانه‌های نراق دیده می‌شود و یادگار تدبیر گذشتگان است، وجود ایوان و سالن پذیرایی به همراه دو گوشواره است که براین اساس، سالن پذیرایی در وسط و دو اتاق کوچک‌تر از آن در دو طرف سالن قرار گرفته‌اند و هنوز در درون بعضی از خانه‌ها جریان آب روان قنات وجود دارد و در بعضی از خانه‌ها شاهد معماری بکری هستیم که براساس آن بر روی آب قنات جاری در خانه یک سردابه ساخته شده است. 

برای ایجاد سردابه در منطقه میانی جوی آب یک اتاق ساخته می‌شود و جوی آب از زیر اتاق عبور می‌کند این اتاق که سردابه خوانده می‌شود در گذشته جهت نگه‌داری مواد غذایی و همچنین خنک شدن اهالی خانه مورد استفاده قرار می‌گرفت. 

قدیمی‌ترین خانه‌ی این شهر مربوط به اواخر دوره‌ی صفوی و از نوع خانه‌های چهار سفره که در این نوع معماری شاهد وجود دالان یا هشتی در ابتدای ورود به خانه هستیم است.

آب انبار حاج‌نراقی مربوط به سال 1264، آسیاب‌های آبی، بازار تاریخی، خانه‌های تاریخی، کاروان‌سرا و یخچال طبیعی از جمله آثار تاریخی این شهر دو هزار ساله هستند. 

صبا خایانی

0
0
0
0 نفر

2 نظر

  1. سلام
    سپاس....
  2. سلااام
    سپاس بیکران...
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.