طبيعت ورزقان

طبيعت ورزقان

طبيعت ورزقان

طبيعت ورزقان

طبيعت ورزقان

طبيعت ورزقان

عکس: حامد نظرى

شهرستان ورزقان یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی است. مرکز آن شهر ورزقان است.

نام ديگر شهرستان ورزقان ارسباران است و اين نام به دليل واقع شدن بسيارى از جنگل‌هاى ناحيهٔ سرسبز ارسباران در اين شهرستان است.

اين شهرستان داراى مناظر بديع و بكر طبيعى است كه ويژگى‌هاى خاصى به طبيعت ورزقان بخشيده است.

جمعیت این شهرستان در سرشماری سال ۱۳۸۵ - ۴۸٫۱۱۲ برآورد شده‌است که ۴٫۰۸۸ نفر از آن یعنی ۵/۸ درصد در مرکز شهرستان ساکن اند.

این شهرستان از سمت شرق به شهرستان اهر، از سمت غرب به شهرستان‌های مرند و شبستر .

از سمت شمال به شهرستان‌های کلیبر و جلفا و از سمت جنوب به شهرستان تبریز محدود شده‌است. این شهرستان سابقاً یکی از بخش‌های شهرستان اهر بوده‌است.

این شهرستان که به علت بخش بودن زیاد مورد توجه قرار نمی گرفت و در محرومیت به سر می برد در سال ۱۳۸۰ با پیگیری های شبانه روزی مسئولین وقت ،

به شهرستان ارتقاء یافت و در تاریخ ۱۱/۱۰/۱۳۸۰ مراسم افتتاح با حضور استاندار وقت و سایر مسئولین استانی و محلی برگزار گردید.

در این مراسم مردم شریف و انتظار کشیده منطقه ورزقان به شادمانیها پرداختند و گوسفند و گاو قربانی کرده و نماز شکر به جای آوردند

از آن تاریخ چهره سیاسی و اقتصادی شهرستان تغییر یافت ادارات و نهادها مستقل گردیدند و آرزوی دیرینه مردم دیار ستارخان ، علامه جعفری ،آیت اله علیاری و چندین رجال خوشنام این سامان

برآورده گردید.لازم به یادآوری است که این بخش با منطقه کرج به بخش تبدیل شده و به علل کم توجهی رژیم گذشته در محرومیت مانده بود.

شهرستان ورزقان منطقه معدن خیز بوده وانواع عناصر قیمتی و با ارزش در این دیار یافت شده و کشف خواهد گردید

و از نظر سوق الجیشی و اقتصادی مهمترین و غنی ترین منطقه کشور محسوب می شود.

منابع:

آژانس عکس ایران


دانشنامه ی آزاد ویکی پدیا

به همت سیما گناوه ای
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.