صفحه اصلي > علم و آموزش, گردشگری > گردشگري: معرفي 5 شهر تاريخي فراموش شده جهان

گردشگري: معرفي 5 شهر تاريخي فراموش شده جهان


24 آذر 1389. نويسنده: maryam.pourmohammadi
معرفي 5 شهر تاريخي فراموش شده جهانپنج شهر تاريخي فراموش شده جهان در پنج كشور معرفي شدند.
سايت «هريتيج كي» در گزارشي به معرفي پنج شهر تاريخي در خطر جهان در عراق، كامبوج، پرو، اردن و تركيه پرداخته كه عبارتند از:

1 ــ شهر تاريخي «بابل» در عراق:

شهر تاريخي «بابل» با چندهزار سال قدمت در دهه‌هاي اخير، شرايط متفاوتي را تجربه كرده است. در سال‌هاي نخستين حكومت ديكتاتور عراق، صدام، اين شهر به‌شكل كامل مرمت و به يكي از قطب‌هاي گردشگري عراق تبديل شد و حتا صدام يكي از كاخ‌هاي خود را بر فراز تپه‌اي در نزديكي اين شهر بنا كرد...
در سال‌هاي پس از جنگ نخست خليج فارس، بازديد از اين شهر ممنوع شد و پس از اشغال عراق نيز شهر تاريخي بابل كه بخشي از آن به پايگاه نظاميان آمريكايي و لهستاني تبديل شده بود، به حال خود رها شد و به منبع درآمد قاچاقچيان آثار تاريخي تبديل شد.

اكنون دولت ايالتي «بابل» حفاظت از اين شهر را برعهده گرفته و قرار است، در آينده نزديك پروژه‌اي بين‌المللي با حضور مرمت‌گراني از كشورهاي مختلف جهان و به ويژه ايتاليا، براي مرمت اين شهر تاريخي آغاز و كاخ صدام در نزديكي اين شهر نيز به يك هتل لوكس تبديل شود.

يكي از باستان‌شناسان مشهور جهان كه تاكنون چند كتاب درباره شهر تاريخي بابل نوشته است، بابل را شهري مي‌داند كه در آن مي‌توان آثاري از ستون‌هاي مرمري تمدن يونان باستان و مجسمه‌هاي ساخته‌شده از سنگ آهك تمدن مصر باستان را ديد.

وي هم‌چنين پروژه‌هاي مرمت انجام‌شده در اين شهر را در دوران حكومت صدام، غيرعلمي دانست و گفت كه آجرهاي استفاده‌شده در مرمت كاخ بخت‌النصر هيچ شباهتي با آجرهاي اصلي اين كاخ 2600 ساله ندارند.

شهر تاريخي بابل با قدمتي در حدود 4000 سال در 90 كيلومتري بغداد ـ پايتخت عراق ـ قرار دارد و از آن به‌عنوان محل احداث باغ‌هاي معلق بابل در بيش از 2000 سال پيش توسط بخت‌النصر ياد مي‌شود. از ديگر آثار تاريخي ارزشمند شهر بابل كه زماني يكي از زيباترين شهرهاي منطقه بين‌النهرين بوده است، به برج بابل و زيگورات اين شهر مي‌توان اشاره كرد.

2 ــ شهر تاريخي «آنگكر» در كامبوج:

شهر تاريخي «آنگكر» يكي از مجموعه‌هاي تاريخي ارزشمند جهان محسوب شده و در سال 1992 به عنوان تنها محوطه تاريخي كامبوج در فهرست ميراث جهاني يونسكو به ثبت رسيد، هر چند كارشناسان بارها شرايط اين شهر تاريخي را بحراني اعلام كرده‌اند.

اين شهر تاريخي كه از آن به‌عنوان بزرگ‌ترين منطقه شهري تاريخي جهان نام برده مي‌شود، بين قرن‌هاي نهم تا چهاردهم ميلادي پايه‌گذاري شده است. «آنگكر» كه از آن همواره به‌عنوان يكي از شاهكارهاي هنر و معماري ياد مي‌شود، با استفاده از سنگ‌هاي عظيم حجاري‌شده احداث شده است و بعد از گذشت چند قرن از احداث آن، رازهاي زيادي درباره نحوه ساخت اين شهر كشف‌نشده باقي مانده‌اند.

شهر تاريخي آنگكر از سال‌ها پيش يكي از محوطه‌هاي تاريخي مورد علاقه باستان‌شناسان جهان، به ويژه باستان‌شناسان استراليايي بوده است.

كاوش براي كشف قسمت‌هاي مختلف اين شهر از حدود دهه 50 ميلادي آغاز شده و در هر فصل از كاوش‌ها نيز بخش‌ جديدي به اين شهر افزوده شده است. طبق عكس‌هايي كه توسط ماهواره‌هاي سازمان ناسا از شهر آنگكر تهيه شده‌اند، اين شهر حدود 1200 مايل مربع وسعت دارد، درحالي‌كه اكنون فقط حدود 385 مايل مربع از ويرانه‌هاي اين شهر كشف شده است.

3 ــ شهر تاريخي «ماچوپيچو» در پرو:

شهر تاريخي «ماچوپيچو» 24 جولاي سال 1911 ميلادي توسط باستان‌شناسان دانشگاه ييل آمريكا ـ هيرام بينگهام ـ كه فارغ‌التحصيل رشته باستان‌شناسي و رشته علوم سياسي بود، كشف شد.

البته او در طول زندگي خود، دو كشف ديگر باستان‌شناسي را نيز در آمريكاي جنوبي انجام داده است كه يكي از آنها كشف پايتخت تاريخي اينكاها ـ ويتكوس ـ و ديگري شهري تاريخي در كوه‌هاي كوروپوما بود؛ ولي كشفي كه نام او را بر سر زبان‌ها انداخت، ماچوپيچو بود. درآورد و تا آخرين لحظه نيز به‌دنبال اين دژ تاريخي بود.

در طول سال‌ها، ماچوپيچو يك شهر دژ نظامي، مكاني مذهبي و محل استقرار چند كاخ متعلق امپراطوران اينكاها بوده است. در عين حال، باستان‌شناسان مشهور جهان ماچوپيچو را محلي براي استراحت پادشاه‌هاي تمدن اينكا دانسته‌اند.

بينگهام آثار تاريخي زيادي در بقاياي اين شهر تاريخي كشف كرد كه بخش اعظم آنها اكنون در موزه دانشگاه ييل نگهداري مي‌شوند و مسؤولان اين موزه در سال‌هاي گذشته با وجود پذيريش مالكيت دولت پرو، آنها پس نداده‌اند. البته پس از اولتيماتوم رئيس جمهور پرو آمادگي خود را براي عودت اين آثار اعلام كرده‌اند.

شهر ماچوپيچو سال‌ها پيش در فهرست ميراث جهاني يونسكو به ثبت رسيد و سال گذشته نيز به‌عنوان يكي از عجايب هفت‌گانه دنياي مدرن انتخاب شد. با اين وجود، تعداد زيادي از باستان‌شناسان جهان بر اين باورند كه نبود كنترل بر تعداد گردشگران ماچوپيچو، اين شهر و اكوسيستم اطراف آن‌را به سمت نابودي پيش مي‌برد.

4 ــ شهر تاريخي «پترا» در اردن:

شهر تاريخي «پترا» كه متعلق به دوران پيش از تاريخ بوده و در سال 1812 ميلادي توسط يك باستان‌شناس سوييسي كشف شد، در هزاران قبل در تقاطع راه‌هاي اصلي كاروان‌هايي كه از درياي سرخ عبور مي‌كرده‌اند، قرار داشته است. اين راه‌هاي اصلي، كشورهاي عربي مصر و سوريه را به هم متصل مي‌كردند.

معبد باستاني پترا يك اثر تاريخي نيمه‌كاره است كه در صخره‌اي بزرگ ساخته شده و داخل آن مملو از دالان‌ها و دهليزهاي اسرارآميز است.

اين شهر تاريخي يكي از مشهورترين بناهاي جهان محسوب مي‌شود و به‌دليل استفاده از نوع خاصي از معماري با تلفيق معماري سنتي شرقي و معماري يوناني، در سال 1985 ميلادي در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شده است.

با انتخاب شهر پترا به‌عنوان يكي از عجايب هفت‌گانه جهان از نگاه مردم دنياي مدرن در چند سال پيش و ساخت يك مجتمع گردشگري در كنار آن، تعداد گردشگران اين شهر به‌طور چشمگيري افزايش يافته و اين امر وارد ‌شدن صدمه را به شهر تاريخي پترا در پي داشته است.

5 ــ شهر تاريخي «افسوس» در تركيه:

قدمت شهر تاريخي افسوس به 6000 سال پيش از ميلاد مسيح (ع) مي‌رسد و تا به‌حال بناهاي تاريخي و اشياي باستاني فراواني از دوره‌هاي مختلف حيات انسان از جمله دوره نوسنگي در آن كشف شده‌اند. اكنون 14 پروژه كاوش در بقاياي شهر تاريخي افسوس در جريان‌اند.

تاكنون بقاياي بناهاي تاريخي زيادي در ويرانه‌هاي شهر تاريخي افسوس كشف شده‌اند. با اين وجود، باستان‌شناسان بر اين باورند كه هنوز بين 85 تا 90 درصد آثار تاريخي اين شهر كشف‌نشده باقي مانده‌اند.

شهر تاريخي افسوس يكي از منابع اصلي درآمد صنعت گردشگري تركيه محسوب مي‌شود و سالانه هزاران گردشگر از آن ديدن مي‌كنند. وزارت گردشگري تركيه قصد دارد، با ايجاد يك خط قطار ويژه اين شهر تاريخي، دسترسي مردم تمام نقاط تركيه را به اين شهر تاريخي تسهيل كند.

كاوش باستان‌شناسي در شهر تاريخي افسوس در استان «ازمير» تركيه از 138 سال پيش آغاز شده است و تا به امروز ادامه دارد.

به همت: مريم پورمحمدي

بازگشت