ارایش می کنم تا شوهر پیدا کنم!

بر اساس تحقیق موسسه تحقیقاتی TMBA، حدود ۱۴ میلیون دختر و زن بین ۱۵ تا ۴۵ سال ساکن شهرهای بزرگ ایران، بطور متوسط ماهانه ۷/۵ یورو برای خرید لوازم آرایشی هزینه می‌کنند. در این تحقیق همچنین آمده است که زنان و دختران ایرانی به دلایلی خاص توجه خاصی به چهره خود کرده و بیش از یک ساعت جلوی آینه آرایش می‌کنند.
خواهی نشوی رسوا؛ همرنگ جماعت شو!!

اینکه دختران و زنان کشور ما روزانه این همه پول صرف خرید لوازم آرایشی می کنند و ساعات طولانی جلوی آیینه وقت صرف رنگ رخسار می کنند، مسلما دلایل بسیاری باید داشته باشد. مریم. م ۲۲ ساله دانشجو است. او در خصوص دلیل آرایش کردن می گوید: راستش را بخواهید ما یک ضرب المثل داریم که فلسفه آرایش کردن من هم تقریبا در راستای همان است؛ «خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو». زمانی که می بینم همه دخترها هم سن و ساله من پس از ساعت ها آرایش در محیط دانشگاه جامعه حاضر می شوند، من هم برای اینکه مثل آنها باشم و به قولی از آنها کم نیاورم، مجبورم مانند آنها رفتار کنم.

در دوره و زمانه ای که ماهواره ها حتی به زندگی عشایر و کوچ نشینان کشور هم رسوخ پیدا کرده و بیرون هر چادری می توان رد پای دیش را پیدا کرد، دیگر نمی شود از تاثیرات خانه مان برانداز فرهنگ القایی ماهواره ها صحبتی به میان نیاورد. همین القائات باعث می شود که زن ایده ال همان هنرپیشه و خواننده ای باشد که ساعت ها زمان صرف آرایش خود کرده و از جراحی های زیبایی بسیاری برای تغییر صورت و اندامش استفاده کرده است

آرایش می کنم تا شوهر پیدا کنم!
رویا ۲۷ سال دارد و شاغل است. او هم از طرفداران پر و پا قرص آرایش است. زمانی که دلیل آرایش کردنش را جویا می شویم، می گوید: من هنوز مجرد هستم و بالاخره باید ظاهرم در سطح جامعه و محیط کارم به نوعی باشد که اگر کسی قصد ازدواج داشت رغبت کند به من پیشنهاد بدهد. اما اگر متاهل بودم دلیلی برای آرایش نمی دیدم. وقتی در پاسخ به رویا می گوییم : مردی که قصد ازدواج داشته باشد به خاطر لوازم آرایش پیشنهاد ازدواج نمی دهد ادامه می دهد: نه خانم. مردم عقلشان به چشمشان است و اگر بدون آرایش کسی را ببینند فکر می کنند خوشگل نیست.

آرایش می کنم تا به چشم بیایم!
طلا، تنها ۱۷ سال دارد اما آنقدر لوازم آرایش روی پوستش ماسیده است که فکر می کنی لااقل ۲۵ ساله است. وقتی درباره دلیل آرایش غلیظی که بر صورتش نقش بسته می پرسی می گوید: وقتی با آرایش در جامعه حضور پیدا می کنم همه به من بیشتر توجه می کنند و احساس دیده شدن پیدا می کنم. انگار همه من را بزرگ می دانند و من از نظرشان دیگر کودک نیستم. این مسئله باعث می شود آرایش کنم تا به چشم بیایم و همه به من توجه کنند! اما زمانی که از طلا می پرسیم این دیده شدن به چه قیمتی اتفاق می افتد پاسخی نمی دهد.

آرایش می کنم تا شوهرم را نگه دارم!

نازنین ۳۲ سال دارد، زنی زیبا که دو سه سالی است ازدواج کرده است و این روزها خانه داری می کند. نازنین هم مثل خیلی های دیگر ماهانه مبالغ زیادی را صرف خرید لوازم آرایشی می کند. وقتی درباره دلیل این کارش می پرسیم، می گوید: در دوره ای که خانم ها با چنین آرایش و حجابی در سطح جامعه ظاهر می شوند، اگر من در خانه به خودم نرسم و با آرایش و ظاهر مناسب پذیرای شوهرم نباشم ، ممکن است شوهرم خدای نکرده به زن دیگری که بیشتر از من به ظاهرش می رسد، توجه کند. من هم برای اینکه همیشه از نظر شوهرم زیبا و مرتب باشم، هر ماه مبالغ زیادی را صرف خرید لوازم آرایشی و بهداشتی می کنم.

دختران و زنان کشور ما از همان سنین نوجوانی صورت خود را نیازمند لوازم آرایش می دانند که بتوانند چهره شان را زیباتر کنند و هر چه سنشان بالاتر می رود این احساس نیاز بیشتر شده و به تدریج جای خود را به جراحی های پلاستیک و تزریق بوتاکس برای جوان سازی پوست می دهد

رسانه ای که فرهنگ را تغییر داده
یکی از مهم ترین دلایلی که در سالهای اخیر باعث گسترش روز افزون گرایش به لوازم آرایش و جراحی ها پلاستیک در کشور شده، گسترش ماهواره ها است. در دوره و زمانه ای که ماهواره ها حتی به زندگی عشایر و کوچ نشینان کشور هم رسوخ پیدا کرده و بیرون هر چادری می توان رد پای دیش را پیدا کرد، دیگر نمی شود از تاثیرات خانه مان برانداز فرهنگ القایی ماهواره ها صحبتی به میان نیاورد. همین القائات باعث می شود که زن ایده ال همان هنرپیشه و خواننده ای باشد که ساعت ها زمان صرف آرایش خود کرده و از جراحی های زیبایی بسیاری برای تغییر صورت و اندامش استفاده کرده است. در این میان این زنان جامعه هستند که برای نزدیک شدن به الگوی القایی غربی مجبور هستند خود را به دست لوازم آرایش و جراحی های پلاستیک بسپارند.

اعتماد به نفسی که نیست
از دیگر عوامل مصرف جنون بار لوازم آرایش در کشور ما اعتماد به نفس پایین زنان و دختران جامعه است. آمارها نشان می دهد که زنان و دختران کشور فرانسه که بزرگترین قطب تولید لوازم آرایش در جهان است، کم ترین مصرف این لوازم را در دنیا دارند. البته ماجرای مصرف کم لوازم آرایش در کشورهای توسعه یافته امری بدیهی است. اما دختران و زنان کشور ما از همان سنین نوجوانی صورت خود را نیازمند لوازم آرایش می دانند که بتوانند چهره شان را زیباتر کنند و هر چه سنشان بالاتر می رود این احساس نیاز بیشتر شده و به تدریج جای خود را به جراحی های پلاستیک و تزریق بوتاکس برای جوان سازی پوست می دهد. مسئله این است که زنان و دختران ما هیچ گاه از ظاهر خود رضایت نسبی را ندارد و همواره برای رسیدن به چهره ایده آل القائی به دنبال مصرف لوازم ارایش هستند.

به هر رو تا زمانی که الگوی زن برتر در جامعه ما مدلها و خواننده های اروپایی باشد، وضعیت به همین منوال ادامه پیدا خواهد کرد و در این میان چاره ای نیست جز تغییر فرهنگ و نگرش جامعه در خصوص معیارهای زن ایده آل.

2
2
0
2 نفر

5 نظر

 1. سلام علیکم
  خانم دلبر خانم مطلب تون از نظر من عالی بود ونیاز روز جامعه امروز ما ، این رو میگم چون اصلا از لوازم آرایشی استفاده نمیکنم که هیچ؛ بلکه معتقدم انواع عجیب وغریب بیماری های پوستی خانم ها پیری زودرس پوست وانواع سرطانها در خانمها....مخصوصا خانمها همین لوازم آرایشی هستند که سرب دارند وسرب هم عامل سرطان هست چه لزومی داره زیبایی خداداده رو خراب کنیم برای اینکه مثلا شوهر پیداکنیم؛ دیده بشیم یا همرنگ جماعت بشیم آیا به ازدست دادن سلامتی می ارزه
  ازتون تشکر ویژه دارم ضمنا این مطلب رو بادوستانم هم به اشتراکگذاشتم
 2. خدایا بشکن این آیینه هارا................که من از دیدن آیینه سیرم
  مرا روی خوش از زندگی نیست.........ولی از زنده ماندن ناگزیرم
  خداوندا خطا گفتم ببخشای...............تو بر من سینه ی بی کینه دادی
  مرا همراه رویی ناخوشایند..............دلی روشنتر از آیینه دادی
  مرا صورت پرستان خوار دانند..........ولی سیرت پرستان می ستایند
  به بزم پاک جانان چون نهم پای..........در دل را به رویم می گشایند
  میان سیرت و صورت خدایا.............دل زیبا به از رخسار زیباست
  به پاس سیرت زیبا کریما...............دلم بر زشتی صورت شکیباست

  (مهدی سهیلی ، کتاب اشک مهتاب:دختر زشت)

  سلام ؛موضوع خوب و حیاتی رو انتخاب کردین ،به نظر من یه سونامی وحشتناکه که در کنار خیلی برنامه های تخریب فرهنگی دیگه هر لحظه پر قدرت تر درست جلوی چشمامون بیخ گوشمون داره اتفاق می افته و متاسفانه خودمون هستیم که داریم تو کوره این معضل هیزم میریزیم و با شتاب هر چه بیشتر داره پیش میره تا کجاشو نمیدونم ولی من به سهم خودم خیلی شدید نگران خانواده های نسل آینده و فرهنگی که معلوم نیست زاده ی کدوم فکر و عقیده ست هستم ، مشکل بزرگ اینه که ما هنوز معنی این ضرب المثل رو نفهمیدیم "هر سخن جایییو هر نکته مکانی دارد"،آرایش تو هر نوعش تو محیطی غیر از محیط خانواده ازدید یک روانشناس یا یه آدم با تحصیلات کم یا یه روستایی بیسواد یه معنی رو میرسونه"به من توجه کن ،من زیبا هستم"(اینو بگم اعضای خانواده خودمم نه همه ؛متأسفانه طرفدارای سفت و سخته آرایش هستن ،حرفای من و....تو گوششون نمیره ، کسیکه خودشو به خواب زده نمیشه واسش کاری کرد )انسان با عشق وزیبایی خلق شده وذاتاٌبه زیبایی گرایش داره اصلاٌ باید به دنبال زیبایی باشه این که بد نیست بر عکس عالیه چون مایه آرامش روانی میشه حرف آخر اینکه: آدما باید خودشون به این نتیجه برسن که شرع ما،دین ما و حتی علم روانشناسی و بهداشت و سلامتی اینو با اینهمه شدت و غلظت نمیپسنده ،نکته جالب اینه که در کشور های توسعه یافته آمار و هزینه مصرف لوازم آرایشی به طرز قابل تأملی کمه.
  خدا به ما و نسل های آینده خیلی رحم کنه از این معضل که دقیقاٌ خانواده داره آسیب میبینه نجات پیدا کنیم.
 3. سلام
  مطلب خیلی خوبی رو انتخاب کرده بودید. ممنون عزیزم.
  حالا اینی که در این مطلب هست :که تا زمانی الگوی زن برتر در جامعه ما خواننده ها وهنرپیشه های اروپایی هستند.و کسی هم نیست که بتونه دیدگاه های این عزیزان رو عوض کنه. هیچ کسی نمیتونه عوض کنه ....چرا؟چون برای اینکه باید قبول کنیم سطح مطالعه در فرهنگ جامعه مون کمتره .وتا زمانی که این عزیزان از خواب غفلت بیدار نشده اند. آرایش این عزیزان هر روز بیشتر خواهد شد. امروزه در جامعه مون خیلی از دانشجویان (حالا فرقی نداره دختر یا پسر)برای تفریح و وقت گذرانی به دانشگاه میرند. اگه اینا با بینشی عاقلانه قدم بردارند قطعا خود وجودی خویش را می یابند و وقفشان را بیهوده تلف نمی کنند.
  افسوس می خورم بر عزیزانی که می خواهند گوهر خویش را نشناخته از دنیا بروند.
 4. ممنون دلبر جون خیلی عالی بود
 5. باسلام عالی بود 000دسته سوم قبول دارم در خانه برای کسی که محرم است شرعی و قانونی نه برای غیره توضیح داده شده سرما خوردم nya97 000 موفق باشید دستتان درد نکند
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.