پزشکي: کک و مک

13 تیر 1390   maryam.pourmohammadi   بهداشت و درمان, پزشکی   0 نظر   526 بازدید   |

کک و مک

گفتگو با دکتر پری پور رحیمی

متخصص پوست و مو

اختصاصی سایت رسمی مجید اخشابی

- خانم دکتر کک و مک در علم پزشکی با چه نامی شناخته می شود ؟
اِفِلید (Ephelides) یا فِرِکِل (Freckles) .- مکانیسم پیداش آنها چیست ؟ به عبارت دیگر چه فعل و انفعالاتی رو پوست رخ می دهد که باعث بوجود آمدن کک و مک می شود ؟
فرکل احتمالاً با یک ژن اتومازول غالب ( ژن MC1R ) ایجاد می شود . بیشتر در افراد با موهای قرمز یا طلایی و چشمهای آبی دیده می شود . در پوست ، علاوه بر سلولهای اصلی پوست که کِراتینوسیت نام دارند ، سلوسهایی به نام مِلانوسیت نیز موجودند که مسئول ساخت رنگدانه پوست که ملانین نام دارد می باشند . در افرادی که فرکل ( کک و مک ) دارند تعداد ملانوسیت افزایش نمی یابد اما زیر میکروسکوپ ، افزایش میزان ملانین پوست دیده می شود یعنی ملانوسیتها ، ملانین بیشتری تولید می کنند که باعث بوجود آمدن این رنگدانه های قهوه ای روی پوست می شوند .

- آیا فقط بر اثر تابش نور خورشید بوجود می آیند ؟
خیر . فرکل در تعدادی از بیماریهای نادر مانند گِزرودِرما پیگمِنتوزا ( xeroderma pigmentosum ) ، نورُو فیبروماتوز ( neurofibromatosis ) و ... دیده می شود . مثلاً در نورو فیبروماتوز تعداد زیادی فرکل در بدن و اندامهای فرد مبتلا دیده می شود.

- کک و مک از سن خاصی شروع به پیدایش می کند ؟
ابتدا در حدود سن پنج سالگی در مناطقی از پوست که در معرض نور خورشید است ایجاد می شود و به صورت ضایعات کوچک به رنگ قهوه ای روشن دیده می شوند . تعداد ، اندازه و رنگ آن در طی تابستان بیشتر می شود و در زمستان ، این ضایعات کوچکتر ، روشنتر و کمتر می شوند .

- راه های پیشگیری و درمان آن چیست ؟
با توجه به اینکه نور آفتاب در ایجاد فرکل نقش مهمی دارد استفاده از ضد آفتاب با عیار حفاظتی مناسب و مقدار مناسب در طول روز و استفاده از کلاه لبه دار می تواند تا حد زیادی کمک کننده باشد .
فرکل به ندرت نیازمند درمان است اما گاهی ممکن است از نظر زیبایی مشکل ساز باشد که می توان با لیزر وضعیت آن را بهبود بخشید .

- کمی هم درمورد رتینوئیک اسید که یک ترکیب موضعی است توضیح بفرمایید . آیا می تواند با استفادۀ دراز مدت در رفع کک و مک مؤثر باشد یا خیر ؟
رتینوئیدها از نظر ساختمانی جزء ویتامین A می باشند و رتینوئیک اسید از خانوادۀ رتینوئیدهاست . این ترکیبات در تمایز و تکثیر سلولهای پوست مؤثر هستند و موارد مصرف متعددی دارند که در درمان لکهای پوستی هم می توان از آنها استفاده نمود .

- اس پی اف ( SPF) که روی کرمهای ضد آفتاب نوشته می شود به چه معناست ؟
اس پی اف ( sun protection factorc ) میزان حفاظت از اشعۀ uvb و جلوگیری از آفتاب سوختگی را نشان می دهد و بر اساس فرمول زیر تعیین می شود :


میزان اشعۀ UVB که با "مصرف ضد آفتاب " برای ایجاد قرمزی پوست لازم است
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ = SPF
میزان اشعۀ UVB که " بدون مصرف ضد آفتاب " برای ایجاد پوست لازم است

- میزان و درجه بندی اس پی اف چگونه است ؟
اس پی اف 10 به عنوان خفیف ، 15 - 10 متوسط و اس پی اف بیش از 15 به عنوان محافظ قوی درنظر گرفته می شود.

- کرمهای ضد آفتاب باید چه مقدار و چند بار در طول روز مصرف شوند ؟
به ازای هر یک سانتی متر مربع از پوست باید 2 میلی گرم کرم ضد آفتاب استفاده کرد اما بیش از نیمی از مردم ، از مقدار کمتری استفاده می کنند . ضد آفتابها باید هر دو ساعت یکبار روی پوست تمدید شوند .

گفتگو : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.