روانشناسي: شوخی

25 اردیبهشت 1390   maryam.pourmohammadi   بهداشت و درمان, روانشناسی   0 نظر   881 بازدید   |

نورمن کازینز در کتاب «تشریح یک بیماری» اشاره می کند که چگونه برای از سرگیری یک زندگی طبیعی و سالم با بیماری فلج مبارزه کرده است.وی معتقد است که «خندیدن زیاد» داروی اصلی او بوده است.
او می گوید : که رویکرد جدی او نسبت به زندگی باعث تسریع بیماری اش شده بود و نتیجه گرفته است که از طریق خنده می تواند وضعیت معکوس را به وجود بیاورد.وی آنقدر به تماشای فیلم های برادران مارکس و کمدی های ویدیویی پرداخت که هم علایم بیماری و هم درد آن رفته رفته ناپدید شد و به این ترتیب به اثبات رساند که «خنده، بهترین داروست» ...


وقتی که می خندیم همه چیز به نفع جسم و ذهن ما احساس «پرواز طبیعی» می دهد و بازدهی سیستم تنفسی درست مانند زمانی می شود که به ورزش دو پرداخته ایم.خنده درد را تسکین می دهد.ما تنها زمانی می توانیم بخندیم که آسوده خاطر باشیم و هر چه میزان این آسودگی بیشتر باشد درد را کمتر احساس خواهیم کرد.بسیاری از فیلم ها و کتاب های کمدی مسکن هایی فوق العاده هستند.در واقع شما نمی توانید به طور همزمان هم زخم بردارید و هم بخندید.باید یکی را انتخاب کنید در مورد بقیه بیماری ها هم به همین ترتیب است.ما اغلب وقتی مریض می شویم که خود و زندگی را بیش از اندازه جدی می گیریم.آن چه برای سالم ماندن بدان نیاز داریم، خندیدن است.مثلا فرض کنید که ورشکسته شده اید، یک تصادف شدید رانندگی داشته اید و در شرف جدایی از همسر خود هم هستید.اگر همه ی این ها پیش آمده است چرا با غمگین بودن اوضاع را از این بدتر می کنید؟
هنر شاد بودن مستلزم توانایی خندیدن به مشکلات در کوتاه ترین زمان ممکن پس از وقوع آن هاست.شخصی که در موفقیت بالا قرار می گیرد ممکن است تا دو سال از خندیدن امتناع کند دیگری ممکن است بعد از دو هفته گریه و زاری را کنار بگذارد و شروع به خندیدن کند و بنابراین نفر اول پنجاه مرتبه بیشتر از دومی در بیچارگی و غم باقی می ماند و این انتخاب خود اوست.همه ی ما به نوعی از بدبختی و بداقبالی رنج می بریم، اما مردم شاد با انتخاب خود از انتظار طولانی برای دیدن روی خوش سکه نا امیدی های خود پرهیز می کنند.
گاه و بیگاه برای خود خاطر نشان کنیم که ما انسان هستیم و مانند تمام انسان های دیگر ممکن است کارهای احمقانه از ما سر بزند.اگر توقع شما بی عیب و نقص بودن و کمال است به این سیاره تعلق ندارید!
در اینجا هم می توانیم کودکان را سرمشق خود قرار دهیم.کودک به طور طبیعی و بدون احساس خجالت تقریبا به همه چیز می خندد.گویی به وضوح می داند که یک خنده سیر او را سالم و متوازن نگه می دارد.بچه ها با عطش سیری ناپذیر نشاط و شادی قدم به این جهان می گذارند.شرم آور است که اغلب ما انسان ها با رسیدن به دوران بزرگسالی نگرشی را جایگزین می کنیم که می گوید : «زندگی شوخی بردار نیست»!
بزرگسالان وقت فراوانی را صرف محدود کردن خنده های کودک می کنند و مدام به او تذکر می دهند : «سر کلاس با صدای بلند نخند» ، «موقع غذا خوردن نباید بخندی» و...
تا آن که قسمت اعظم این طیب خاطر خود به خودی را از کودک می گیرند.یکی از بزرگترین مسئولیت های ما در مقابل دیگران آن است که از زندگی لذت ببریم.زیرا با شاد بودن احساس بهتر و کارآیی بیشتر خواهیم داشت و دیگران نیز از مصاحبت با ما احساس رضایت و خرسندی خواهند کرد.
زندگی آنقدرها جدی نیست، شوخی را جدی تر بگیرید.


منبع : کتاب راز شاد زیستن
نویسنده : اندرو متیوس
مترجم : وحید افضلی راد
فرستنده : فرشته حلاجی
1
1
0
1 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.