پزشکي: تست شیرین

30 بهمن 1389   maryam.pourmohammadi   بهداشت و درمان, پزشکی   0 نظر   678 بازدید   |

ميانسال‌ها تست قند خون بدهند

در دنياي امروز بيشتر مردم بخصوص افرادي كه در شهرها زندگي مي‌كنند، فعاليت بدني كمتري دارند و غذاهاي ناسالم بيشتري هم مصرف مي‌كنند.
چنين برنامه‌ ناسالمي مشكلات فراواني براي اين گروه ايجاد مي كند كه يكي از آنها افزايش شيوع ديابت است. ديابت نوع 2، يكي از شايع‌ترين بيماري‌هايي است كه در اين دوره با آن روبه‌رو هستيم؛ به طوري كه تقريبا حدود 90 درصد كل ديابتي‌ها را شامل مي‌شود. در حال حاضر افراد زيادي با اين بيماري درگير بوده و گروهي نيز بي‌خبر از اين‌كه خطر احتمال ابتلا به اين بيماري براي آنان وجود دارد، زندگي مي‌كنند...ديابت چيست؟

ديابت بيماري مزمني است كه در نتيجه اختلال در توليد و عملكرد انسولين در بدن به وجود مي‌آ‌يد.

انسولين هورموني است كه در لوزالمعده توليد شده و سلول‌ها را قادر مي‌سازد كه گلوكز را از خون گرفته و انرژي لازم بدن را از آن به دست آورند. در صورت بروز اين بيماري، لوزالمعده، انسولين مورد نياز بدن را توليد نمي‌كند كه به اين حالت ديابت نوع 1 مي‌گويند. همچنين ممكن است انسولين توليد شده كارايي لازم را نداشته باشد كه اين شرايط ديابت نوع 2 ناميده مي‌شود. به همين دليل افراد مبتلا به ديابت نسبت به افراد غيرديابتي نمي‌توانند به خوبي از گلوكز در سوخت‌وساز بدنشان استفاده كنند و در نتيجه قند خون آنها افزايش مي‌يابد.

در گذشته به ديابت نوع 2 «ديابت غيروابسته به انسولين» نيز گفته مي‌شد. اين بيماري در افراد ميانسال به بالا بويژه كساني كه اضافه وزن دارند، شايع است. در حقيقت مي‌توان گفت اين بيماري بيشتر ميان افراد بالغ بالاي 30 سال كه دچار اضافه وزن نيز هستند، ديده مي‌شود. البته با رعايت رژيم غذايي مناسب و فعاليت ورزشي منظم مي‌توان قند خون و در نتيجه اين بيماري را بهتر كنترل كرد؛ اما فراموش نكنيم كه بيماري ممكن است به دارو هم نياز داشته باشد، بنابراين در اين موارد حتما با نظر پزشك معالج خود اقدام كنيد. اما اين نكته را هم نبايد فراموش كرد كه كاهش وزن در كنترل بيماري نقش اساسي دارد؛ به گونه‌اي كه حتي همزمان با مصرف دارو باعث اثربخشي بيشتر آن مي‌شود. دكتر اميد افتخارزاده در اين باره مي‌گويد: «روي آوردن به زندگي ماشيني، كاهش فعاليت‌هاي بدني در منزل يا محيط كار و تحرك نداشتن به دليل افزايش مشغله‌هاي روزمره احتمال ابتلا به ديابت نوع 2 را افزايش مي‌دهد.» البته با وجود اين‌كه اين بيماري هنوز درمان قطعي ندارد، اما مي‌توان با رعايت اصولي آن را كنترل كرده و با اين رفتار سالم زندگي كرد.

آموزش، كنترل روزانه، ورزش، تغذيه صحيح و مصرف منظم داروها (قرص يا انسولين) اصولي هستند كه افراد ديابتي بايد آنها را رعايت كنند. چنانچه هر يك از اين اصول ناديده گرفته شود، كنترل ديابت هم با مشكل مواجه خواهد شد.

ورزش و ديابت

دكتر افتخارزاده مي‌افزايد: «ورزش باعث جلوگيري از ابتلا به ديابت، تنظيم فشارخون، كاهش چربي‌هاي خون، بهبود روحيه و شادابي فرد شده و از بروز پوكي استخوان نيز جلوگيري مي‌كند؛ بنابراين بايد توجه داشت كه كنترل روزانه و فعاليت بدني منظم در پيشگيري از اين بيماري نقش مهمي ايفا مي كند.»

وي مي‌افزايد: «با استفاده از پلكان به جاي آسانسور (البته در صورت نداشتن مشكل قلبي و مشورت با پزشك)، جايگزيني پياده‌روي به جاي استفاده از وسايل نقليه و همچنين پياده‌روي در آب، مي‌توان ورزش را در برنامه زندگي روزانه جاي داد.»

به گفته متخصصان، تمامي افراد بالاي 40 سال در معرض خطر ابتلا به ديابت نوع 2 هستند و بايد هر سه سال يك‌بار تحت آزمايش قند خون قرار بگيرند. افراد داراي اضافه وزن كه در بستگان درجه اولشان سابقه ابتلا به ديابت يا ديابت حاملگي، بالا بودن فشارخون، اختلالات چربي خون يا بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي وجود داشته باشد، نيز در معرض ابتلا به ديابت نوع 2 هستند و انجام آزمايش‌هاي قند خون در آنها بايد حتي در سنين زير 40 سال يا با فواصل كوتاه‌تر انجام شود.


به همت : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.