پزشکي: شما لیپوم دارید؟

9 اسفند 1389   maryam.pourmohammadi   بهداشت و درمان, پزشکی   0 نظر   792 بازدید   |

چربي‌هاي زير پوست


گاهي اوقات زير پوست توده‌هايي لمس مي‌شوند كه پس از مراجعه افراد به پزشك متخصص تشخيص ليپوم مطرح مي‌شود ؛ ليپوم‌ها توده‌هاي خوش‌خيم حاصل از تجمع سلول‌هاي چربي بالغ هستند كه در بافت زير پوست و گاهي در اندام‌هاي داخلي يافت شده و بندرت بدخيم مي‌شوند.
دكتر ركسانا يغمايي، متخصص پوست و مو در گفت‌وگو با «جام‌جم» در اين باره مي‌گويد: اين‌ عارضه‌ ممكن است‌ در همه جاي بدن ديده شود، اما بيشتر در ناحيه‌ شكم‌، گردن‌ به‌ پشت‌، بالاي‌ ران‌ يا بازو و به‌طور كلي بافت‌هاي نرم بدن بروز مي‌كند. ليپوم‌ها گنبدي شكل و معمولا داراي قطر بين 2 تا10 سانتي متر هستند، هرچند برخي از آنها نيز ممكن است اندازه‌اي بزرگ‌تر از اين پيدا كنند.

وي مي‌افزايد: ليپوم در هر دو جنس و از سنين نوجواني تا سالمندي (بيشتر 40 تا 60 سالگي) ديده مي‌شود...علائم

اين گره‌هاي چربي در لمس داراي ظاهري طبيعي با قوام خميري و سطح صاف بوده و به آساني قابل حركت دادن هستند. دكتر يغمايي با بيان اين‌كه تشخيص اين بيماري براي پزشك آسان است مي‌گويد: ليپوم‌ها ممكن است به صورت تك‌تك يا متعدد و در كنار هم (در 7 درصد موارد) روي سطح بدن به‌وجود آيند. آنها فاقد علائمي نظير خارش بوده و علت دقيق بروز اين عارضه نيز نامشخص است. هرچند استعداد ابتلاي به آن احتمالا ارثي است و سابقه خانوادگي ليپوم مي‌تواند از عوامل افزايش‌دهنده خطر بروز آن باشد.

انواع ليپوم

به طور كلي ليپوم‌ها را مي‌توان در 4 نوع تقسيم‌بندي كرد. دكتر يغمايي مي‌گويد: به غير از انواع معمول و شايع ليپوم كه از تجمع سلول‌هاي چربي به‌وجود مي‌آيند يك نوع ديگر ليپوم نوع عروقي است كه 10 درصد كل ليپوم‌ها را شامل مي‌شود و متشكل از بافت چربي همراه با عروق مويرگي و عضلات صاف است؛ اين نوع ليپوم كه بيشتر در جوانان ديده مي‌شود و اندازه‌اي بين 0.5 تا 5 سانتي‌متر دارد معمولا آبي رنگ بوده و محل شايع آن روي بازو، ساق پا و شكم است. ليپوم عروقي به دليل فشار كانال‌هاي عروقي روي اعصاب دردناك است و هرچه تجمع مويرگ در اين توده‌ها بيشتر باشد درد نيز بيشتر است.

ليپوم روي پيشاني از انواع ديگر ليپوم است كه به صورت توده‌اي سفت و غيرمتحرك ديده مي‌شود.

اين پزشك متخصص مي‌افزايد: ليپوم مادرزادي همراه با ضايعات نيز از انواع ليپوم است.

درمان

عقيده غالب بر آن است كه ليپوم‌ها نياز به درمان ندارند، اما در شرايطي كه دردناك شده يا اندازه آنها بزرگ شود به طوري كه در عملكرد عضلات اختلال ايجاد كنند بايد درمان شوند.

اين استاديار دانشگاه مي‌گويد: مناسب‌ترين روش براي درمان اين توده‌ها، جراحي است كه با بي‌حسي موضعي انجام مي‌شود، البته نبايد فراموش كرد كه جراحي در موارد درد، حساسيت، التهاب، وجود ترشحات در توده، افزايش اندازه، قرار گرفتن ليپوم در مكان‌هاي حساس مثل مفاصل، بين عضلات يا در مواقعي كه تومور خوش‌خيم در پيشاني و جايي باشد كه به زيبايي و قيافه فرد لطمه بزند، انجام مي‌شود.

وي توضيح مي‌دهد: بايد در جراحي، كپسول ليپوم به طور كامل برداشته شود. همچنين نبايد از ياد برد در مواردي كه ليپوم در ناحيه كمر باشد، ممكن است با ضايعات نخاعي همراه بوده و برداشتن آن بدون انجام MRI مي‌تواند خطرناك باشد.

دكتر يغمايي توصيه مي‌كند: در صورتي كه افراد در سطح بدن خود برجستگي زير پوست لمس كردند، بخصوص اگر اين برجستگي‌ها دردناك بوده و سريع نيز رشد كنند بايد هرچه زودتر به پزشك متخصص مراجعه كنند.


به همت : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.