مي گويند چشم ها دريچه اي به روح انسان هستند، اما دهان شما نيز دريچه اي به سلامت جسم شماست. بهداشت دهان و سلامت کل بدن شما بيشتر از آنچه که شما حدس بزنيد، به هم ارتباط دارند.
دهان شما به طور طبيعي حاوي باکتري است. بزاق، يک عامل ضد باکتري و ويروس است. بزاق حاوي آنزيم هايي است که باکتري ها را با شيوه هاي مختلف نابود مي کند. اما تعداد باکتري هاي مضر گاهي از کنترل خارج مي شوند و به بيماري پريودنتيت (عفونت وخيم بافت هاي اطراف دندان و لثه) منجر مي شوند.
هنگامي که لثه هاي شما سالم هستند، باکتري هاي دهان شما معمولا وارد جريان خون نمي شوند. اما بيماري لثه امکان ورود باکتري را به درون جريان خون فراهم مي کند. گاهي درمان هاي تهاجمي در دهان و دندان نيز باعث مي شود که باکتري ها به درون جريان خون وارد شوند.
بيماري ها و مشکلاتي که ممکن است با بهداشت دهان شما ارتباط داشته باشند، عبارتند از: ...بيماري هاي قلبي عروقي

برخي از پژوهشگران اعتقاد دارند باکتري هايي که از دهان وارد جريان خون مي شوند و به سرخرگ هاي قلب مي رسند، بر دستگاه قلبي عروقي تاثير مي گذارند.
عفونت هاي لثه ممکن است يک بيماري قلبي از پيش موجود را هم بدتر کند. بيماراني که در معرض ابتلا به اندوکارديت عفوني (عفونت دريچه ها و لايه داخلي ديواره قلب) هستند، بايد پيش از اعمال دندانپزشکي، آنتي بيوتيک دريافت کنند. پزشک قلب و دندانپزشک شما مي توانند تعيين کنند که آيا عارضه قلبي شما، مصرف آنتي بيوتيک را پيش از اعمال دندانپزشکي ضروري مي کند يا نه.

بيماري هاي تنفسي

عفونت هاي باکتريايي تنفسي از طريق ورود قطرات ريز مايع از دهان و گلو به درون ريه ها به وجود مي آيند. اين قطرک ها حاوي باکتري هايي هستند که مي توانند درون ريه ها تکثير کنند و به آن صدمه بزنند. لذا باکتري هايي که درون دهان رشد مي کنند، به خصوص در افرادي که دچار بيماري هاي بافت اطراف دندان هستند، مي توانند باعث ايجاد عفونت هاي تنفسي مانند ذات الريه شوند.

ديابت

افراد ديابتي نسبت به افراد سالم دچار بيماري هاي لثه اي شديدتري مي شوند. در اين افراد بافت لثه از دندان جدا مي شود.عفونت باعث مي شوند که قند خون بالا رود و نياز به انسولين بيشتري براي کنترل قند خون باشد. بنابراين ديابتي هايي که دچار بيماري هاي پريودنتال (بيماري بافت هاي اطراف دنداني که با عقب نشيني لثه ها و از دست دادن دندان ها در افراد بزرگسال همراه است) هستند، بايد مورد معالجه قرار گيرند.
يک مطالعه روي 113 بيمار مبتلا به بيماري لثه اي و ديابت نوع دو نشان داده است که درمان بيماري لثه اي با جرم گيري و تجويز آنتي بيوتيک داکسي سايکلين، باعث کاهش عوارض بيماري ديابت مي شود.

ايدز

در برخي از موارد ممکن است يکي از اولين نشانه هاي ايدز در دهان به صورت عفونت شديد لثه ظاهر شود. همچنين ممکن است لکه هاي سفيد دائمي يا ضايعات غيرمعمول بر روي زبان يا دهان به وجود آيد.

آلزايمر

اشخاصي که توان ذهني طبيعي دارند، اما به التهاب لثه مبتلا هستند، بيشتر در معرض آلزايمر در سال هاي آتي زندگي هستند. بيمار ممکن است به اين التهاب لثه مبتلا باشد، اما اطلاعي از بيماري خود نداشته باشد، زيرا علائم اوليه خاصي براي اين بيماري وجود ندارد، مگر قرمزي و خونريزي لثه ها در هنگام مسواک زدن و بوي بد دهان که از علائم آن به شمار مي آيند. اگر فردي به بيماري لثه و پريودنتال مبتلا باشد، دندانپزشک و يا متخصص بيماري هاي لثه، پلاک ميکروبي و جرم هاي بالا و زير لثه را برمي دارد که اين روش درماني، جرم گيري نام دارد.

سرطان

ابتلا به بيماري لثه، خطر بروز برخي انواع سرطان ها را افزايش مي دهد. محققان دريافتند خطر ابتلا به سرطان در مرداني که سابقه بيماري لثه داشته اند، 14 درصد بيشتر از ساير افراد است. بيماري لثه با افزايش خطر ابتلا به سرطان هاي ريه ، کليه، لوزالمعده و خون ارتباط دارد.

پوکي استخوان

اولين مرحله کاهش تراکم استخواني ممکن است در دندان ها خود را نشان دهد. دندانپزشک شما ممکن است در جريان يک راديوگرافي معمول دندان، متوجه اين عارضه شود. همچنين پوکي استخوان ممکن است باعث از دست دادن دندان شود. کاهش تراکم استخوان فک، پشتيباني استخوان از دندان را کاهش مي دهد و باعث مي شود که دندان ها ديگر پايه محکمي نداشته باشند.

زايمان زودرس

بيماري هاي لثه باعث مي شوند که باکتري ها وارد گردش خون بيمار شده و سطح ماده اي به نام پروستاگلاندين را تا حد زيادي بالا ببرند. در اواخر دوران حاملگي، به طور طبيعي سطح اين ماده افزايش پيدا کرده و باعث زايمان مي شود. بنابراين افزايش زودهنگام اين ماده مي تواند باعث تحريک زايمان قبل از موعد مناسب شود.
برخي از پژوهش ها نشان داده است که باکتري هاي بيماري زا درون دهان زن باردار مي توانند به جفت يا مايع آمنيوني وارد شوند و باعث زايمان زودرس شود. آلودگي واژن با عفونت هاي باکتريايي حاصل از رشد زياده از حد باکتري هاي هوازي و بي هوازي نيز باعث کوتاه شدن مدت بارداري مي شود.
نتايج مطالعه اي نشان داد که خطر وقوع زايمان هاي غيرطبيعي در مادران داراي بيماري هاي شديد لثه اي، 7/5 برابر مادران سالم است.

ساير بيماري ها

ساير بيماري ها نيز ممکن است پيش از هر جاي ديگر، در دهان تظاهر کنند. سندروم شوگرن ، يک بيماري خود ايمني است که غدد توليدکننده بزاق را هدف قرار مي دهد. سيفيليس، سوزاک و نيز اعتياد به مواد مخدر از جمله اين بيماري ها هستند.


به همت : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.