پزشکي: واکس گوش

19 بهمن 1389   maryam.pourmohammadi   بهداشت و درمان, پزشکی   0 نظر   254 بازدید   |

جرم گوش
جرم گوش كه به آن واكس گوش هم گفته مي‌شود ، به طور طبيعي توسط غددي كه در پوست كانال گوش قرار دارند ترشح مي‌شود و نقش محافظت‌كننده ، نرم‌كننده و خاصيت ضدباكتريايي دارد. فقدان جرم گوش ممكن است منجر به خشكي گوش و خارش آن شود.
به طور طبيعي جرم توليد شده به تدريج و مداوما از طرف پرده گوش به سمت بيرون حركت مي‌كند و با حركات فك اين ذرات جرم خشك شده و از كانال گوش خارج مي‌شوند.

افراد مستعد

اماچه‌كساني مستعد تجمع جرم گوش هستند؟ از اين نظر افراد به 4 دسته تقسيم مي‌شوند:...
1 ـ كساني كه ميزان توليد جرم گوششان زياد است.

2 ـ افرادي كه كانال گوششان تنگ است يا انحناي كانال گوششان بيشتر از حد معمول است.

3 ـ كساني كه كانال گوششان موي زيادي دارد.

4 ـ افرادي كه عادت دارند گوششان را تميز كرده يا دستكاري كنند.

جرم گوش تا هنگامي كه باعث انسداد كامل كانال گوش نشود، منجر به افت شنوايي نمي‌شود و حتي فرد در نمي‌يابد كه گوشش جرم دارد، اما هنگامي كه انسداد كانال كامل شد فرد متوجه كيپ شدن گوش و افت شنوايي مي‌شود. معمولا اين اتفاق متعاقب استحمام يا به دنبال شنا كردن ايجاد مي‌شود. علت آن است كه ورود آب به داخل كانال گوش باعث حجيم‌تر شدن جرم گوش موجود در كانال گوش مي‌شود؛ چراكه جرم گوش همانند چوب وقتي در معرض رطوبت قرار مي‌گيرد پف كرده و كانال را بيشتر از قبل مي‌بندد.

بيمار هيچ گاه نبايد گوشش را خودش تميز كند و نبايد سعي كند با گوش‌پاك‌كن يا وسيله ديگري جرم را خارج كند، زيرا با اين كار قسمت‌هاي بيروني‌تر را خارج و قسمت‌هاي عمقي‌تر را فشرده مي‌كند.

بسته شدن كانال گوش به وسيله جرم يكي از شايع‌ترين علت‌هاي شنوايي است و معمولا علت فشرده شدن و به عقب رانده شدن جرم گوش استفاده از گوش‌پاك‌كن است. خارش گوش، عفونت گوش و پارگي پرده گوش نيز ازجمله عوارض ديگر استفاده از گوش‌پاك‌كن است.

روش‌هاي تميز كردن گوش

پزشك ترجيح مي‌دهد تا هنگامي كه جرم گوش باعث انسداد كامل كانال گوش نشده و شنوايي بيمار كم نشده باشد، جرم گوش وي را خارج نكند.يكي از روش‌هاي مرسوم براي خارج كردن جرم، شستشوي كانال گوش با آب ولرم است كه البته در مبتلايان به سوراخ پرده گوش و ديابت نبايد با اين روش جرم گوش را خارج كرد.

خارج كردن جرم گوش با قاشقك و ساكشن گوش نيز روش موثري است كه توسط متخصصان گوش و حلق و بيني انجام مي‌شود. ساكشن دستگاهي است كه عملكردي مشابه جاروبرقي دارد يعني مكش ايجاد مي‌كند. ميزان مكش دستگاه ساكشن گوش به اندازه‌اي است كه هيچ گونه آسيبي به پرده گوش وارد نمي‌كند.به همت : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.