پزشکي: مرغ تراریخته!

26 دی 1389   maryam.pourmohammadi   بهداشت و درمان, پزشکی   0 نظر   494 بازدید   |

توليد مرغ تراريخته

مرغي که واکسن ضد آنفلوآنزاي پرندگان است

دانشمندان انگليسي نوعي مرغ تراريخته را توليد کردند که در صورت حمله ويروس H5N1 همانند يک واکسن مانع بروز آنفلوآنزاي پرندگان در ساير مرغ ها مي شود.
به گزارش مهر، محققان دانشگاه کمبريج و دانشگاه اديمبرا به سرپرستي «لارنس تايلي» و «هلن سانگ» به منظور جلوگيري از توسعه آنفلوآنزاي پرندگان نوعي مرغ تراريخته را ايجاد کردند که عملکرد ويروس H5N1 را متوقف مي کند.

اين دانشمندان در DNA اين مرغ تراريخته مولکولي را وارد کردند که قادر است همانند يک اسب تراوا عمل کرده و وارد زنجيره تکثير ويروس H5N1 شود...زماني که اين ويروس به پرنده اصلاح ژنتيکي شده حمله مي کند، اين مولکول در ژنوم ويروس نفوذ مي کند و يک خرابي در سيستم ويروس ايجاد کرده و به تکثير آن پايان مي دهد.

کارشناسان نشان دادند که خود پرنده تراريخته بيمار باقي مي ماند اما ساير مرغهايي که در همان قفس هستند نسبت به بيماري آنفلوآنزاي پرندگان ايمن مي شوند.

به گفته اين محققان ، تکنيک مرغ تراريخته بهتر از واکسن ها در مراقبت از ساير مرغ ها عمل مي کند. به طوريکه برخلاف اين داروها، مرغهاي تراريخته براي سازگاري با ويروس نياز به اصلاح مداوم ندارند و قادرند هم پرندگان سالم و هم پرندگان بيمار را از حمله ويروس ايمن کنند.همچنين اين مرغ ها از جنبه اقتصادي نيز به صرفه تر از واکسنها هستند و همچنين براي انسان نيز امنيت بيشتري دارند.

اين دانشمندان يادآوري کردند ويروسهايي که به انسان آسيب مي رسانند نتيجه ترکيب ويروس هاي آنفلوآنزاهاي مختلف هستند.

در سال 2003 بيش از 306 نفر در اثر ابتلا به آنفلوآنزاي پرندگان جان خود را از دست دادند.به همت : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.