پزشکي: سپیدی سیاه دانه

3 بهمن 1389   maryam.pourmohammadi   بهداشت و درمان, پزشکی   0 نظر   871 بازدید   |

خواص سياه دانه


سياه دانه داراي خواص درماني بسياري است. در احايث و روايات اسلامي نيز آمده است که :
"سياه دانه دواي هر بيماري و دردي است ، به جز مرگ."
برخي خواص آن عبارتند از :
-سياه دانه طبيعت گرمي دارد.
-به دليل داشتن ماده اي موسوم به تيموکيتون، داراي اثرات ضد تشنجي است. بررسي ها نشان مي دهد سياه دانه مي تواند موجب تاخير در زمان شروع تشنج و کاهش مدت آن شود.
-در کاهش نفخ شکم و دفع گازهاي معده موثر است.
-زياد کننده شير مادران است...-قاعده آور است، يعني عادت ماهانه را باز مي کند.
-ضد کرم است. مصرف سياه دانه با سرکه باعث دفع کرم دستگاه گوارشي مي شود.
-استفاده از مخلوط سياه دانه آسياب شده با عسل براي تسکين درد رحم و پس درد زايمان مفيد است.
-غرغره کردن جوشانده ي سياه دانه در سرکه باعث تسکين درد دندان و محکم شدن دندان مي شود.

درمان بيماري ها با سياه دانه

سرگيجه و درد گوش:
يک قاشق مرباخوري عسل را با چند قطره روغن سياه دانه مخلوط کرده و هر صبح ناشتا، ميل کنيد. اين کار را حداقل تا 11 روز ادامه دهيد.
روماتيسم:
يک فنجان روغن سياه دانه را گرم کنيد. سپس قبل از خواب آن را در محل درد بماليد و خوب ماساژ دهيد. بعد محل مورد نظر را با يک تکه پارچه پشمي باندپيچي نموده و استراحت کنيد.
اسهال:
يک قاشق غذاخوري سياه دانه آسياب شده را با نصف استکان عصاره تره تيزک (شاهي) مخلوط کرده و پس از صرف غذا در سه وعده ميل نماييد.
ناراحتي هاي کبدي:
مقداري از پودر سياه دانه را با گياه صبر زرد ( آلوئه ورا ) و عسل مخلوط کرده و هر صبح ناشتا، به مدت هفت روز يک قاشق مرباخوري از آن را ميل کنيد.
همچنين مي توانيد روغن سياه دانه را که در حال جوش است، با غنچه ي برگ هاي بيد (برگ هاي کوچک) مخلوط کرده و پيش از خواب يک قاشق مرباخوري از آن را به مدت يک هفته ميل کنيد.
سردرد و ميگرن:
نصف قاشق سياه دانه آسياب شده را با نصف قاشق انيسون (دانه هايي شبيه رازيانه دارد) و سه تکه ميخک کوبيده شده، مخلوط کنيد و با يک ليوان شير بجوشانيد (بهتر است کمي عسل خالص نيز اضافه کنيد). يک فنجان از اين معجون دارويي را مي توانيد در هنگام شروع سردرد و ميگرن بنوشيد.
در ضمن با روغن سياه دانه، گيجگاه و شقيقه خود را چرب کنيد.
درد و ناراحتي هاي کليوي :
يک استکان سياه دانه را در يک ليتر آب بجوشانيد و با عسل شيرين کنيد و به مدت يک هفته، صبح ناشتا آن را ميل نماييد.
همچنين مي توانيد يک قاشق غذاخوري سياه دانه آسياب شده را با نصف ليوان روغن زيتون مخلوط کرده و به صورت ضماد (يعني مانند پماد روي يک تکه پارچه تميز) در آن قسمت از کليه که احساس درد مي کنيد بگذاريد. اين عمل را روزانه يک بار و به مدت پنج روزادامه دهيد.
هر روز مقداري جعفري را در يک ليوان آب بجوشانيد و هفت قطره روغن سياه دانه را به آن افزوده و صبح و شب يک فنجان ميل کنيد. اين کار را به مدت پنج روز ادامه دهيد.
بي اختياري ادرار:
پوسته تخم مرغ را پس از شستن کامل، با حرارت مقداري تفت دهيد و با مقداري سياه دانه مخلوط کرده و بکوبيد تا کاملا نرم شود. يک قاشق چايخوري از اين مخلوط را در يک ليوان شير ريخته و آن را به هم بزنيد و صبح و شب، به مدت يک هفته ميل کنيد.
دل پيچه و درد هاي روده اي:
به مقدار مساوي زيره و نعنا و انيسون را بجوشانيد و هفت قطره روغن سياه دانه به آن اضافه کنيد. سپس با عسل خالص آن را شيرين کرده و در موقع دل پيچه و دل درد آن را بنوشيد.
تب:
اگر مقداري سياه دانه را بکوبيد و با کمي سکنجبين ميل نماييد، تب را برطرف مي کند.


به همت : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.